Přesně tak, již několikátá generace trailbiku francouzské značky Lapierre totiž sází na FIT geometrii, kde lze mít jeden model na sedmadvacítkových či devětadvacítkových kolech, navíc s úplně novým systémem uchycení tlumiče. A nové je zde vlastně úplně všechno.
Velká/malá kola
Zesty na šestadvacítkách patřila kdysi k redakčním strojům, ale tak trochu postavená vidlice a kratší geometrie kazily dojem z jinak dokonale provedeného odpružení i zpracování rámu. Následovaly generace s delším rámem a položenější vidlicí, pak ještě delším rámem a nově je zde verze, ctící snad všechny aktuální trendy, co se týče průměrů kol, úhlů i jisté univerzálnosti využití jediného fullu. Testovaný kousek Zesty AM 3.0 je cenově nejdostupnější variantou své řady, přičemž testovaná velikost XL je největší a je spolu s M a L dodávaná s devětadvacítkovými koly, kdežto S a M je standardně na sedmadvacítkách. Rám a vidlice přitom zůstávají devětadvacítkové, jen je třeba otočit vložku nesoucí hlavní čep zadní stavby do pozice dle zvoleného průměru kol. To je jedna z FIT záležitostí, druhou je třeba dvojí délka klik, řídítek nebo tloušťka gripů či odlišné zdvihy teleskopických sedlovek podle výšky rámu. Maximální přizpůsobení se potřebám jezdce, chtělo by se říct.
Ale to není všechno, rám kromě opravdu extra natažené horní trubky s ostřejší profilací a prohnutím u sedlové trubky nenese žádné ramínko přepákování na tlumič. Ten totiž nově putoval dolů, kde je stlačován skrz otvor v sedlové trubce spodní kyvkou a vahadlem přepákování od sedlových vzpěr. Široký plochý dílec, ukrývající tlumič a nesoucí zároveň hlavní čep zadní stavby nebo horní díl sedlové trubky se pak napojuje v téměř celé šíři středového pouzdra na spodní trubku, která v parametru šíře a tuhosti za středovým pouzdrem nijak nezaostává. Díky pozici hlavního čepu zadní stavby jsou řetězové vzpěry konstrukčně opravdu hodně dlouhé, ale co se týče délky zadní stavby dle geometrických údajů, jejích 433 mm pro devětadvacítky je krátkou a v terénu dokonalou hodnotou. Zadní patky s Horst Link čepem mají nový tvar, boostovou rozteč a plynule přecházejí do lehce obloukovitě prohnutých horních ramen. Ta přes masivní jednodílné vahadlo stlačují vlastní tlumič s Trunnion úchytem, pro větší citlivost uloženým na ložiscích. Tlumič je tím pádem hned na ráně všem nečistotám od zadního kola, takže je nezbytností sériově montovaný blatníček, který chrání jeho pístnici.
Tlumič disponuje pouze regulací odskoku a dobře přístupnou páčku blokace, nabízející plně otevřený režim, nebo jen částečně přitaženou kompresi, plnou blokaci nečekejme. Vpředu pak vidlice Sektor sice na pohled kopíruje své dražší sourozence Pike či Lyrik, ale má slabší nohy a jednoduché tlumení odskoku i komprese. Ta ale páčkou na korunce dovolí plné uzamčení. Kdo chce kultivovanější odpružené jednotky, musí sáhnout po dražší variantě, což platí i pro komponentové osazení. To zde kombinuje jedenáctkové řazení Sram NX, kazetu SunRace a kliky FSA, spolu s levnějšími brzdami Shimano. Naopak ráfky s odlišnou šíří vpředu a vzadu nebo endurové pláště Michelin nám přišly jako trochu lepší výbava. Zkusme ji tedy spolu s rámem prověřit v těžším terénu, kam kolo jednoznačně patří.
Čím delší, tím jistější
Tenhle trend občas vyvolá ledové krůpěje potu na čele všech, kdo mají rádi vzpřímenější posed a kratší geometrii. Zesty se aktuálního prodlužování geometrie, respektive kombinace krátká zadní stavba/dlouhý předek, drží zuby nehty a k tomu ještě přidává v dané zdvihové kategorii poměrně položený úhel vidlice. Jezdec s výškou 190 cm tak po nasednutí na velikost XL (20“) trochu honí řídítka někde před sebou a brzy posouvá sedlo trochu víc dopředu, aby dohnal pár milimetrů komfortu. Výška řídítek je přitom v pohodlné zóně, někde na pomezí enduro a trail režimů, navíc jejich zahnutí k jezdci a pro zápěstí až rozmazlující ergonomie nás vyloženě bavily, ale 666 mm horní trubky se někde muselo projevit. Tohle všechno platí při prvním seznamování s kolem, kdy na rovině jasně vidíte osu předního kola výrazně před sebou, nohy vidlice jsou položené a musíte trochu ohnout hřbet. Zvyknete si, i když na klikatých stezkách na rovině trochu tápete, zda musí být dlouhá stopa a taková porce jistoty i na kole schopném zvládnout maraton. Do zatáček se ale vejdete, i když je třeba za to vzít o trochu dřív a razantněji, nicméně výška těžiště nebojuje proti vám a vše usnadní. S narůstající rychlostí je to ale o výrazně ochotnějším projevu i obratnosti a původní negativa se okamžitě smazávají v prvním sjezdu. Jakmile se totiž postavíte do pedálů a zasunete sedlo, pozice nad řídítky vás nenutí jít s těžištěm dozadu, navíc se můžete o přední kolo opřít i v prudkých pasážích s takovou jistotou, že by vám ji mohlo závidět leckteré enduro s vyšším zdvihem. Rukopis sjezdaře Nica Vouillozeho se zde nezapře a zatímco na rovině jezdec musí trošku víc zapojit sílu paží pro manévrování a ve výjezdech kromě posunu těžiště dopředu ještě trochu přidat, aby udržel přední kolo s „chopper“ sklony stabilně ve stopě, ve sjezdu kolo pracuje skoro za vás. Průjezd dolíkem, neskutečně stabilní vystřelení z něj a zase plná palba dál. Krátká zadní stavba pak v klopenkách dovolí to položit a říznout ostřejším stylem, abyste z nich vyletěli rychleji, než jste se do nich pustili. Odskočení hrany po zadním? Žádný problém, navíc ona jistota vedení směru předním kolem je až návyková a neustále zrychlujete, aniž byste cítili, že má kolo nějaké limity, dané třeba zdvihem.
Devětadvacítková kola převalí přes všechno a pocitově navyšují 140mm zdvihy, přičemž vidlice i tlumič jsou hodně citlivé ke všem nerovnostem, dalo by se říct, že vpředu je to občas až moc výrazné houpání ve zdvihu. Přece jen by zde nějaký kultivovanější systém tlumení jako Charger nabídl lepší vlastnosti. Zadní stavba pak ukázala rozumnou progresivitu v prvních dvou třetinách zdvihu a trochu jinak čitelnou jeho poslední fázi. Na rovině a ve výjezdech zcela v pohodě a bez nějakého omezování jezdce, ve sjezdech pak lehce tuhla pod brzdou. Co se týče vlivu šlapání na zadní odpružení, občas jsme aktivovali lockout tlumiče, protože jej přitvrdil spíše jen v jakémsi „Trail“ režimu, takže pobíral kořeny a nárazy, ale nebyl tak supercitlivý. Totéž vpředu, kde vidlice ze sedla pumpuje možná až příliš ochotně a kolečko komprese tak bylo občas nastavené delší dobu ve třetině své oběžné dráhy.
Zní to, jako bychom si stěžovali nebo hledali mouchy, ale to jsou jen střípky mozaiky, která nás v globálu nakonec neskutečně bavila. Jízda na Zesty je totiž skoro až návyková a stále hledáte, kam až se lze na daném zdvihu posunout, kde zrychlit a co ještě sjedete. Jistě, ty nejutaženější zatáčky už byly trochu přes čáru a chtělo to vzít přes zadní brzdu, nicméně i tenhle komponent i přes svoji nižší cenu fungoval díky delším páčkám nečekaně jistě. Tuning na větší sjezdování by ale v tomhle případě měl smysl. Páky brzd totiž v kombinaci s nedělenou objímkou řadicí páčky NX nenabídly zrovna ergonomické ovládání řazení, což trochu zamrzí. Nicméně třeba převodový rozsah byl i pro hodně ostré výjezdy perfektní, byť ve sjezdech a na rovině bude nejmenší pastorek asi nejčastěji v permanenci a občas se nám zastesklo alespoň po dvaatřicítce vpředu. Co ale vychválíme, to je obutí s hodně ostrým vzorkem, jenže vpředu protáhne jezdce kdekoliv a i přes vyšší boční profily a plošší průřez docela slušně vede i v zatáčkách. Zadek se sice v blátě trochu hůř čistí, ale tohle jsou opravdu agresivní pláště, které podrží. Tedy pokud hodláte Zesty využívat vyloženě v trail až enduro režimu jízdy a terénu. Pokud máte naopak spíše maratonské ambice, které ve vás kolo díky slušné akceleraci, tuhému rámu a vnímavosti i ke švihové jízdě nebude moc potlačovat, pak nebude lehčí a rychlejší obutí od věci. Zesty zkrátka dokáže nabídnout více tváří pro různé jízdní styly a jezdce v terénu vyloženě bavit, tedy pokud má rád současné trendy.
Technické specifikace:
Rám: Al, AM FIT Supreme,Boost, 140 mm
Tlumič: Lapierre AF2
Vidlice: Rock Shox Sektor RL, Boost, 140 mm
Kliky: FSA Gamma Pro, 30 z.
Brzdy: Shimano MT400, 180 mm
Řazení: Sram NX, 1x11
Přehazovačka: Sram NX
Náboje: Shimano MT400, Boost
Ráfky: LP AM Ready, 30 / 27 mm
Pláště: Michelin Wild Enduro, 2,4“
Kazeta: SunRace CSM8, 11-46
Sedlo: Lapierre
Sedlovka: LP Dropper, 125 mm
Řídítka: LP, 760 mm
Představec: LP
Hmotnost: 15,85 kg
Cena: 55 990 Kč
Spojením legendární značky a nejmodernějších konstrukčních prvků musí logicky vzniknout naprosto výjimečné kolo. Eddy Merckx Wallers 73 jím…
V našem velkém gravelovém tématu nemůže chybět test čistokrevného „pluska“, a sice modelu Fire Road Rage 6.9 LC 29“ značky Ghost. Jde o…