Už jsem měl možnost vyzkoušet na svých kolech řadu středových složení a ještě větší počet jich namontovat zákazníkům mého servisu nebo závodníkům na polských etapových závodech. Středová ložiska vždycky odejdou, ať už vlivem vody a nečistot, nebo z důvodu opotřebení dlouhým nájezdem. Jen je otázkou, za jak dlouho, protože u řady z nich stačí pár závodů v blátě, kolo omyté tlakovou vodou a odstavené na pár dní, takže klikám už se pak nechce otáčet zrovna lehce.
Mám svého „mílaře“, zákazníka, jemuž připravuji kolo na závod Tisíc mil, a už jste měli možnost se s detaily takové přípravy v minulosti setkat. Během těch čtyř let se na jeho kole vystřídalo originální lisované středové složení Shimano Deore XT, následovaly cenově dostupnější varianty BB71 nebo hliníkové misky s výměnnými ložisky od Mortop. Asi nejhůře dopadlo provedení 71, byť jsem jej i přes varování výrobce rozdělal a doplnil speciálním mazacím tukem. Mortop pak sice zajistil snadnou výměnu ložisek za nová nebo lepší přístup k jejich vymytí a ošetření mazivem po vyjmutí z misek, ale také to bylo vždycky na přibližně necelou sezónu na jedno domazání ložisek. Utěsnění středového složení prostě stále trochu pokulhává. Poslední variantou bylo opětovné nasazení ložisek Shimano MT800, na nějž odkazujeme i v rubrice Hobbybastler. Tahle verze je společná pro sady Shimano SLX a Deore XT a provedení utěsnění i přístup k samotnému ložisku je od starší verze BB71 hodně odlišný. Plastová miska má samozřejmě vnější průměr pro 41mm pouzdro shodný, délka styčné plochy je rovněž skoro totožná a vše je pak určeno středovým pouzdrům se šířkou 89,5 či 92 mm s možností využití redukční podložky pod pravou misku v případě zmíněné menší šířky.
Zásadní rozdíl se ale ukázal v utěsnění ložisek a také tvaru ložiska samotného, protože verze 71 má standardní ložisko 6805RD-2 s vnitřním těsněním a drážkou na vnějším konci, kde těsnění sedí nikoliv v samotném ložisku, ale ve vnější plastové misce, a po vyloupnutí plastové krytky pro dosednutí osy klik je vidět malá mezera, kudy může voda pronikat do ložiska. MT800 spoléhá na ložisko s prodlouženým vnitřním kroužkem a profilovanou misku s přesně usazeným vnitřním těsněním vybaveným břitem a vnějším těsněním nasazeným na zmíněný prodloužený kroužek, opět nechybí břit pro lepší utěsnění. Už jen vyloupnout vnější plastový kryt s přesahem za hranu těsnění je oříšek (výrobce samozřejmě před jakoukoliv rozborkou varuje – to jen pro potřeby testu) a tady prostě vše sedí přesně bez jakýchkoliv zbytečných mezer, byť zrovna vnitřní těsnění v misce nevypadá tak jistě jako u dostupnější varianty. Každopádně se ale tohle středové složení osvědčilo a letošní „Míle“ a řadu dalších nonstop závodů absolvovalo s čistým štítem, aniž by bylo nutné jej zatím měnit. S cenou pohybující se na e-shopech v rozmezí 500 až 800 korun (zajímavé rozpětí, že?), tak jde v podstatě o dostupné provedení, kde se vyplatí vyměnit vždy dřív, než se ložisko zadře a začne se protáčet osa klik v pouzdře nebo ještě hůře, celá plastová miska i s ložiskem v rámu.
(už)
Proč se zaměřit na vitamin A Vitaminy a minerální látky jsou pro sportovce velmi důležité, protože sport klade na organizmus zvýšené…
Biking v sukni Zase být na chvilku testerka a současně i věšák na cyklistické oblečení, protože sukni na sobě kluci z Cykloservisu prostě…