Když jsme v čísle 3/2023 představili lehce zateplenou bundu Acepac Contour Alpha, zmínili jsme se jak o teplejší zimní variantě, tak tenké větrovce, která by měla být celoročním univerzálem. Nyní tak přichází její ideální období, protože Acepac Contour Air je tenká, lehká větrovka schopná ochránit jak před chladným větrem, tak mrholením a slabším deštěm, takže je ideálním doplňkem do kapsy dresu nebo ledvinky či batohu.
Základem je materiál Nylon Airpore v na pohled „zmačkané“ úpravě Crepe, která odstraňuje onu nepříjemnou lepivost hladkých materiálů. Na těle je tudíž hodně příjemný a samozřejmě je v RipStop úpravě zvyšující odolnost vůči zatržení. Větrovka má pevnou kapuci s dvojitým stahováním, hrudní kapsu, YKK zip bez podložení a kapsičku na zip dole na zádech, samozřejmě s jednodotykovým stahováním v pase. Víc technických prvků netřeba, další ventilační zipy zde nejsou a v podstatě by jen navýšily objem, kdy ve sbaleném stavu má „kapsička“ rozměry 150 x 110 x 70 mm a na váze ukázala hmotnost 120 gramů.
Při volbě velikosti nakonec zvítězilo na 190cm postavu elko, byť XL by nabídlo nepatrně větší volnost v ramenou, ale už zbytečný materiál v pase, tudíž L mnohem lépe kopíruje postavu a přitom v ramenou v pohybu neomezuje, prostě sedí a nevíte o něm. Délka na zádech je přitom víc než dostatečná i v předkloněném posedu a totéž platí pro délku rukávů. Ty mají na koncích stahovací gumičku všitou jen zespodu, takže pod ně netáhne, ale současně není zápěstí zbytečně stažené. Průměr rukávů počítá i se silnější spodní a střední vrstvou, nejsou ale zbytečně široké a přitom pod ně dostanete i loketní chrániče. Kapuce je pak perfektně provedená, protože netahá na ramenou ani v předklonu, ani v záklonu a lze ji stáhnout těsně kolem obličeje stahováním vpředu i přizpůsobit předozadní pozici, respektive objem, stahováním vzadu. Obepne tak hlavu a vše těsně doléhá, aby nikudy netáhlo. Současně se ale pod kapuci vejde i přilba, ovšem tady je trochu znát tahání střihu vpředu na krku při vyklonění hlavy. Při sportovním posedu a menší přilbě to není problém, více vzpřímený posed, hlava vzhůru a větší enduro přilba ale vpředu střih natáhnou trochu víc, lepší je tedy kapuce pod přilbou než přes ni, ale fungují obě varianty. Kapuce není ukryta v límci, takže za jízdy je lepší mít ji staženou, protože jinak při bočním větru nebo ve sjezdu umí trochu „plácat“ ve větru.
Materiál bundy má C6 DWR vodoodpudivou úpravu, takže je schopný odolat kratší dobu mírnému dešti. Při testu za deště tak bunda zpočátku odolávala vodě, ale nakonec se postupně materiál promočil, takže do sychravého mlhavého počasí a mrholení ano, do deště jen omezeně. Není to prostě pláštěnka, ale větrovka, a namixovat optimální míru paropropustnosti, voděodolnosti a k tomu příznivou cenu, což je v tomto případě 1690 korun, je vždycky o určitých kompromisech. Jezdili jsme už větrovky s výraznější ventilací, což je v případě Countour Air spíše na střední hodnotě a vyšší výkon v teplotě nad pět stupňů znamená zapocení materiálu a lehké orosení zevnitř, ale zase rychleji promokly nebo nebyly tak odolné vůči chladnému větru. Acepac tady namíchal rozumný kompromis do méně příznivého počasí, kdy větrovka plně odpovídá svému názvu a v horším počasí částečně ochrání, takže je využitelná celoročně. Do bláta nebo jako záchrana při zhoršení počasí někde v batohu či dresu ideální, do deště pak bude čistokrevná pláštěnka lepší. Pochválit musíme odolnost materiálu vůči zatržení, pád přes řídítka do hlíny na rameno totiž bundu nijak nepoznamenal. Nenápadné barvy šedá nebo petrol modrá asi nenadchnou fandy pestrého oblečení, ale za nás je to na bike univerzální volba. Co se týče připomínek, občas se nám zachytil jezdec zipu do podložení na krku, tady to chce obě ruce, zato stahování v pase či na kapuci zvládne ruka jedna. Reflexní prvky pak sice nejsou rozměrově nijak přehnané, ale na hrudi i na rameni jsou, a pokud vozíte enduro ledvinku, zip zádové kapsy v kombinaci s ní nijak neobtěžoval.
Lehká větrovka stoprocentně plnící svoji funkci, perfektní střih, minimální objem, odolný materiál a kapuce schopná ukrýt přilbu. Pokud nehledáte „top“ membránovou bundu do deště s extrémní paropropustností a rovněž cenou, je tohle ideální řešení.
(už)
Stevens na e-enduro To, že to hamburská značka myslí s e-biky na enduro či all-mountain vážně, dosvědčuje několik variant jejich modelu…
O přilbách značky HJC se asi není třeba široce rozepisovat, protože tato tři písmena zdobí ochranu hlavy profesionálním sportovcům hlavně v…