Německá značka VDO hodně zapracovala na kolekci 2014 a výsledkem je nová řada „M", která je na hony vzdálena dosavadním modelům pro běžné uživatele. Upřímně, už bylo na čase, aby takový zásadní krok tento výrobce udělal. Nicméně provedl to s pečlivostí sobě vlastní a vznikly jedny z nejlépe provedených cyklocomputerů na trhu. Aby také ne, když VDO vyrábí palubní přístroje pro celou řadu automobilek, včetně těch nejzvučnějších. My jsme si do testu vybrali model M3, který si nejen díky cenovce 790 korun jistě najde cestu na řídítka nemalého počtu bikerů i silničářů.
Velký a perfektně přehledný displej, čitelné číslice a intuitivní ovládání, to jsou hlavní přednosti novinky. Disponuje rozměrnými tlačítky, vydávajícími při stisku znatelné kliknutí, celkově malými rozměry a elegantním designem. Zatímco původní řada klasických cyklocomputerů VDO nás až tolik neoslovovala, ta nová má podle našeho názoru předpoklady stát se bestsellerem. A to i díky poměrně jednoduchému nastavení, k jehož pochopení není ani potřeba návod. Právě v tomto směru nám řada „M" přijde skutečně vynikající. Jednotlivá tlačítka, jež se dají snadno ovládat i v zimních rukavicích, totiž při delším stisku buďto resetují denní údaje (podržení spodního tlačítka), nebo otevírají menu nastavení, ať už základních údajů (podržení horního tlačítka) či výběr módu 1 a 2 v závislosti na obvodu kola (podržení obou tlačítek současně). Přitom se na displeji vždy zobrazí buďto „Menu Open" či „Menu Close", případně „Bike Select Open" či Bike Select Close". Prostě dokonale blbovzdorný přístroj dovolující snadné ovládání téměř komukoli, kdo pochopil dětské počítadlo.
Klasické funkce pak vedle maximálky, průměrné rychlosti či neustálého porovnávání průměrné s okamžitou rychlostí nabízejí možnost nastavení dvou obvodů kol, pokud třeba přendáváme tentýž computer ze silnice na devětadvacítkového bika a zpět. S tím pak souvisí zobrazení celkového času a celkových najetých kilometrů pro obvody 1 a 2 samostatně. K tomu nechybí třeba funkce nazvaná honosně Navigátor, což je ale v praxi jen další „podúdaj" měření denní vzdálenosti, i když vcelku praktický. Hodně nadstandardní je však měření vnější teploty, v cenové relaci okolo osmi stovek rozhodně. Navíc je teploměr skutečně velmi přesný. Dále může uživatel počítat s výběrem ze sedmi jazyků včetně zobrazování plného textu a s uchováním dat při výměně baterie. A aby bylo jasné, jak si Němci s detaily v tomto případě vyhráli, tak v režimu spánku je na displeji vedle hodin zobrazen také nápis „VDO M3".
(kad)
Plusy: propracovanost, čitelnost údajů, teploměr
Minusy: nenalezli jsme
Patříte mezi ty cyklisty, jimž nedá volba vhodných gripů spát a nejraději by na svém kole měli ideální kombinaci pohodlného úchopu a…
Jízda na maximum, stojíte pevně zapření v pedálech a těsně po dopadu z posledního skoku chcete zase začít šlapat, abyste získali rychlost…