Patříte mezi ty cyklisty, jimž nedá volba vhodných gripů spát a nejraději by na svém kole měli ideální kombinaci pohodlného úchopu a dokonalého tlumení při minimálním ovlivnění ovládání? Ergonomické gripy jsou pohodlné, některé ovšem málo tlumí, a ve sjezdech pak je dost často kvůli tvrdšímu profilu cítit určité omezení pohybu zápěstí. Klasické gripy naproti tomu nenabídnou při dlouhé jízdě takovou ergonomii úchopu, ale zase nijak neomezují ovládání kola v náročných sjezdech.
Vyzkoušeli jsme celou řádku gripů, klasických i ergonomických, pryžové, silikonové nebo pěnové, v lock-on provedení s tuhým či měkčeným plastovým základem, a jen málokteré z gripů nás nadchly tolik, jako Mortop Caiman GR-N02. Tyto ergonomické gripy mají dokonalý tvar i zajištění k řídítkům, skvělé tlumicí schopnosti, spojení s rukavicí a hlavně ve své kategorii jen minimální omezení pohybu v zápěstí. Gripy s plastovým základním tubusem mají dvojici hliníkových objímek a hliníkovou zátku. Specifický tvar vnějšího konce je dán možností použití s rohy téže značky prodávanými s gripy jako komplet. My jsme ale zvolili pouze samotné gripy s délkou 135 mm a průměrem 32 mm na vnitřním a 45 mm na vnějším konci. Samozřejmě, že na vnějším konci nejde o průměr, ale šířku ploché úchopové části protažené směrem dozadu k jezdci.
Právě tvar gripu, profilace měkké pryže s hlubokými drážkami a měkčí poddajné provedení opěrné plochy na vnějším konci dokážou naprosto dokonale rozložit tlak na dlaň a oddálit únavu i při hodně dlouhé jízdě v náročném terénu. V celkovém tvaru jsme většinou narazili u ergonomických gripů na to, že jakmile změníte posed, ať už zasunutím teleskopické sedlovky, nebo přesunem těžiště, je výstupek na konci gripů omezujícím prvkem bránícím libovolnému natočení zápěstí. Mortop díky kombinaci měkčí pryže na opěrném výstupku a zajištění pouze vnitřní objímkou dosáhl ideálního poměru tuhosti, dostatečné pro pohodlné opření vnější malíkové hrany dlaně, ale zároveň dost poddajné při natočení dlaně a zápěstí ve sjezdech. Samozřejmě, že proti klasice s kruhovým průřezem zde omezení je, ale vezmeme-li v potaz komfort těchto gripů a míru jejich univerzality, jde o jedno z nejlepších provedení, jaká jsme kdy měli v dlani.
Testované gripy doslova nebude jezdec chtít pustit z ruky, protože jsou dokonalými společníky i v těžkém terénu. Jejich hmotnost 182 gramů sice není nic pro gramhoniče, ale cena kolem pěti set korun je rozhodně přijatelná a vzhledem ke kvalitě a komfortu je to hodně dobře utracená pětistovka, které jezdec s přibývajícími kilometry bude litovat čím dál méně.
(už)
Jízda na maximum, stojíte pevně zapření v pedálech a těsně po dopadu z posledního skoku chcete zase začít šlapat, abyste získali rychlost…
Postavit kvalitní devětadvacítku, která by splňovala svým chováním nároky sportovně založených jezdců, ale nestála přitom padesát tisíc.…