Nejsem úplný začátečník v používání chytrých hodinek. Kdybych byl, nikdy bych se do takového dobrodružství, jako je testování nejlepšího a nejsložitějšího modelu hodinek Garmin 6X Pro, nepustil. Když nám ale do redakce tento informační skvost přišel poštou a vytiskl jsem si k němu návod, protože v tomto případě nejde použít rčení, že návody čtou hlupáci, byl jsem ohromen, když z tiskárny vylezlo 50 stran A4 hustě popsaných pokyny, co zmačknout nejdříve, co potom a co nakonec z displeje vyleze za informaci. Určitá počáteční bezradnost se dostavila, ale po pár minutách bylo jasné, že architektura ovládání těchto takřka dvacetitisícových „šestiksek“ je podobná jako mé současné Vivoteky za méně než čtvrtinovou cenu. Rozdíl je v ovládání, protože Vivoteky se ovládají dotykově, kdežto 6X mají pět tlačítek. A také samozřejmě v množství funkcí. Již po chvilce jsem ale zjistil, že tlačítka jsou na ovládání lepší než dotyky. Použití tlačítek je velmi logické a už po chvíli mačkáte automaticky a intuitivně to správné, které v danou chvíli potřebujete. A za jízdy na kole je pohodlnější zmačknout tlačítko než šmatlat prstem po ciferníku. Jedno tlačítko u těchto hodinek je určeno především pro osvětlení, druhé na menu nastavení, třetí na listování, čtvrtým vyberete aktivitu a spustíte ji a pátým se vracíte o krok zpět. To by mohlo pro názornost stačit, protože nečekejte, že budu suplovat podrobný návod k použití hodinek.
Nabídka různých měření a zobrazení na displeji je skutečně více než pestrá. Po zjištění, co vše hodinky umí, jsem se rozhodl zaměřit se na měření cyklistiky a především na navigaci. Ale o ostatních měřeních je třeba se zmínit alespoň okrajově, i když by psaní o nich bylo asi velmi obsáhlé. Pokud bych se podrobně rozepsal o všem a napsal vše, co jsem zjistil, jedno celé vydání Cykloservisu by nestačilo.
Koukám na gorilu
Hodinky Garmin 6X Pro si můžete pořídit ve třech variantách. Buď jako ty mé na test se sklíčkem Gorilla za 19.000 Kč, se sklíčkem Saphire za 21.000 Kč nebo nejdražší se solárním dobíjením za 24.000 Kč. Pokud chcete přejít africkou poušť Sahara, pořiďte si rozhodně variantu poslední, protože na Sahaře je opravdu málo zásuvek na nabíjení. Výborný je velký displej o průměru 1,4“. Pro ty, kteří nedovedou palce přepočítat, to je průměr displeje 3,5 cm. To už je pořádná plocha na to, abyste mohli sledovat i navigační mapu, kterou hodinky samozřejmě mají. Ocení to i ti se slabším zrakem.
Základní vybavení
Pro spojení s dalším zařízením, třeba vaším smartphonem nebo doplňkovými snímači od Garminu, jsou hodinky vybaveny WiFi, Ant a Bluetooth. Umí dokonce komunikovat se satelitním komunikátorem In Reach. Hodinkami zaplatíte v obchodě prostřednictvím Garmin Pay. Komunikují se satelity GPS, Glonass i Galileo. Ale pozor, když zapnete všechny tři, hodinky spotřebují více energie. Mají také výškoměr, teplotní sensor, gyroskop a samozřejmě optický snímač na vaši tepovou frekvenci. A navíc, což není obvyklé, změříte si s nimi periferní nasycení krve kyslíkem, to znamená, že jsou vybaveny pulsním oxymetrem. Ten je důležitý pro horolezce, kterým řekne, jak se jejich tělo přizpůsobuje nadmořské výšce, ve které se pohybují. Řeknou tedy například: “Rychle dolů“, hrozí ti výšková nemoc“. Oxymetr tedy nebudete potřebovat tehdy, když půjdete se svou (nebo i cizí) milou na Petřín. Tam to měření opravdu není potřeba, i když v takovém případě se bude vaše tělo také bouřit. Ale zcela jinak než na osmitisícovce. Do hodinek si můžete nahrát až 2000 skladeb hudby. Můžete využít tříosý kompas. Na displeji můžete sledovat počasí. Nebo tlak vzduchu a samozřejmě výšku, v jaké se pohybujete.
Baterie, kapitola sama pro sebe
Co mě nadchlo, je obrovská výdrž baterie. Neměl jsem na testování tolik času, abych mohl dokonale a přesně ověřit pravdivost tvrzení výrobce. Ale Garmin výrobky znám mnoho let a velmi dobře na to, abych ani na chvilku nezapochyboval, že by si nedovolil napsat do manuálu nepravdy. Jestliže používáme hodinky v režimu smartwatch, tedy jako hodinky, vydrží pracovat na jedno nabití 21 dnů. Pokud máte zapnutou neustále GPS navigaci, tak hodinky budou fungovat 60 hodin. Ona ta GPS přece jen dost žere energii. S tím nic neuděláte. Ale pokud zapnete GPS na úsporný režim, budou hodinky pracovat 120 hodin. Když se vydáte na expedici a zapnete expediční režim, máte jistotu, že zhruba 46 dnů budou zaznamenávat vaši pozici. Jak to je možné? Jednoduše, GPS zaznamená vaši polohu pouze jednou za hodinu. A když zapnete úsporný režim, tak 80 dní hodinky zásuvku nemusí vidět. Hodinky jsou totiž vybaveny zcela novou správou spotřeby energie, která prodlužuje dobu mezi jednotlivým nabíjením na maximum.
Aktivity a aplikace
Je jasné, že různé sportovní aktivity musí mít různé algoritmy na vyhodnocování vašich fyziologických stavů, které hodinky získají měřením údajů z vašeho těla. A věřte, že těch sportovních aktivit je v hodinkách připraveno opravdu hodně, takřka padesát. Samozřejmě nechybí běžecké aktivity, pro cyklistiku jsou připraveny tři – kolo, kolo uvnitř (trenažér) a horská kola. Své aktivity využijí lyžaři, turisté, horolezci, plavci, kajakáři, veslaři… Každou aktivitu si můžete v menu nastavit podle svých potřeb. Například různé zvukové signály, zobrazení na displeji. Pokud jste se rozhodli, že pojedete na příští olympiádu (jestli tedy ještě někdy nějaká bude…) nebo alespoň vyhrát Krále Šumavy, a chcete trénovat jako profesionál, hodinky vám odhadnou vaše VO2 Max nebo FTP (vaše funkční limitní hodnoty výkonu). Budou vám napovídat, jak byste měli dále trénovat, a dokonce vám řeknou, jaký je stav vašeho tréninku, a především, kolik vám ve vaší „lidské“ baterce zbývá výkonu, jakou ještě vy máte zásobu energie. Když dochází baterka hodinkám, tak je nabijete. Když dochází baterka vám, tak si musíte odpočinout. Protože vám brzy dojde palivo. Anebo jsou formy tréninku, třeba nácvik rychlosti nebo výbušnosti, které je potřeba trénovat s odpočatým tělem. Ale to jsem tak trochu zabrousil do oblasti vyhodnocování vašeho tréninku. I když je to oblast zajímavá a mnohdy i složitá, nebudu se jí v tomto článku věnovat.
Na kolo
Usedněme tedy do sedla kola, hodinky si nechme na ruce, nebo můžeme použít skvělý držák, který si připevníme buď na představec, nebo na „ručičku“ upevněnou na řídítkách. Osobně preferuji umístění na představci, kde se mi to zdá bezpečnější a kde již mnoho let vozím i svůj Garmin mapový sport tester. Ale pokud máte navigaci nebo hodinky předsunuté před řídítky, je na ně lépe vidět. Profíci to vozí před řídítky. A především, výborné je, že Garmin konečně dal na trh i upínací mechanismus na hodinky Fenix řady 6. Možná vás ještě napadne, že není jednoduché demontovat z hodinek řemínek, protože vysunout stěžejky z těla hodinek je někdy dost peklo. Není. Garmin na to samozřejmě myslel. Řemínek má jednoduchý mechanismus, kterým ho sundáte z těla hodinek za vteřinu a za další vteřinu hodinky bez řemínku zacvaknete do držáku.
Cyklistika
Jak jsem již uvedl, pro cyklistiku jsou připraveny tři aplikace. Já si zvolil pro první jízdu na silničním kole s hodinkami aplikaci „kolo“. Ono na silnici se vaše tělo přeci jen chová jinak než na horském kole, kde často nastupujete a měníte tempo podle terénu. A na trenažéru to je zase vše jinak. Hodinkám tak musíte trochu napovědět, co budete dělat, jak se asi budete pohybovat. Aby mohly váš trénink kvalitně vyhodnotit a napovídat, jak máte trénovat příště. Třeba. Nebo si raději lehnout. Přál jsem si, aby mi hodinky po každé vyjížďce řekly, že si mám opravdu lehnout. Ostatně, to dělám i bez hodinek. S nimi bych to měl před rodinou úředně potvrzené.
Jedu
Nejdříve je potřeba si nastavit datové obrazovky. V aktivitě kolo si jich můžete nastavit až pět. Na každý zvolený displej si nastavíte, jaké údaje má znázorňovat. Nabídka je nepřeberná. Na první si zřejmě dáte tradiční údaje jako rychlost, ujetá vzdálenost, průměrná rychlost, stopky a srdeční tep. A dál už budete hodně přemýšlet a pořád to měnit. Mám si dát na druhý displej nadmořskou výšku, nastoupanou výšku, naklesanou výšku a teplotu? Nebo jinak? Nebo tam dám raději mapu? Prostě, nejhorší je možnost výběru. Ale časem se to usadí a vy budete se svým rozvržením spokojeni. Asi tak týden, pak to zase všechno stejně přeházíte. Nastavíte si také alarmy, pokud je chcete. Třeba že vaše vysoká tepovka hrozí infarktem, že jet patnáctkou po silnici je pro ostudu, a měli byste zrychlit. Nebo že už jedete osmou hodinu a je třeba myslet na návrat domů. Případně jiné možnosti pro alarm. Zvolíte si mapu, podle které chcete jet. Já nepoužíval kvalitní předehrané mapy, ale nahrál jsem si do hodinek podrobnou mapu Topo Czech. K hodinkám totiž dostanete stírací kartičku s kódem pro její nahrání. Návrh trasy vyjížďky můžete nechat na mapě v hodinkách nebo si ji můžete ručně připravit například na webu mapy.cz a prostřednictvím aplikace Garmin Connect pak nahrát do hodinek. A když máte vše připraveno, tak si už jen zvolíte, jestli pojedete trénink nebo si třeba chcete otevřít svůj minulý trénink a porovnat si ho se současnou jízdou. Nebo pojedete proti tréninku kamaráda, který vám poslal své údaje. Možností je hodně, včetně měření okruhů, intervalového tréninku apod.
Jak to je vidět
Mnozí si položí otázku, jak jsou údaje na displeji vidět, jestli není malý. S čitelností číselných údajů, jako je rychlost, projetá vzdálenost, převýšení… není absolutně žádný problém. Samozřejmě je lepší, pokud jsou hodinky umístěné na řídítkách, opakované zvedání ruky z řídítek za jízdy není úplně pohodlné. Jiné je to při sledování mapy. Pokud nemáte předem připravenou trasu a hodinky nenavigují, nedá se mapa pro orientaci v terénu příliš použít. Pokud máte spuštěnou navigaci po trase a máte hodinky na řídítkách, vše funguje dostatečně dobře, abyste věděli, že třeba za 1,2 km odbočujete doleva/doprava, nebo na to, abyste se těsně před křižovatkou rychle rozhodli, kam pokračovat. Mapu si můžete i sami přizpůsobit, zmenšit, zvětšit, posunout…, za jízdy ale na to zapomeňte a pokorně přijměte automatické zobrazení, které funguje dostatečně dobře. Se samotnou čitelností displeje jsem za sluníčka neměl problémy, a to nosím brýle. Po soumraku jde displej trvale podsvítit, a dokonce si určit parametry (jas, časová prodleva) podsvícení. Jakákoliv změna nastavení se hned odrazí na časovém odhadu výdrže baterie, to je opravdu skvělé.
S tlačítky se pracuje dobře a při jízdě vlastně potřebujete jen jedno na přepínání displejů s různými údaji. Myslím, že astronauti ze SpaceX by mohli závidět.
Na konci tréninku nebo vyjížďky si zvolíte, jestli chcete jízdu uložit nebo smazat. Když ji uložíte, přetáhne se vám přes mobil nebo Wifi do aplikace Garmin Connect, kde si ji můžete pohodlně vyhodnotit.
Dokonalá navigace
Přiznám se, že mně se nejvíce na té mašince líbily navigační možnosti. Ne, nebojte, Alzheimera ještě nemám, zatím jsem se vždy dokázal domů vrátit a většinou bez mapy, i když někdy to bylo z nepublikovatelných důvodů trochu těžší. Baví mě, jak si ty hodinky dokážou povídat se satelity. I když si jen pasivně přečtou data ze satelitu o čase, za jak dlouho signál z různých satelitů do hodinek dorazí, řeknou vám podle toho, kde právě jste. Je to na první pohled dost primitivní, ale přitom strašlivě složité.
Garmin 6X Pro jsou samozřejmě multifunkční hodinky pro řadu sportů. Není tedy třeba se na ně dívat jen z pohledu cyklisty, protože skoro každý cyklista je aktivní v mnoha dalších sportech. Většina cyklistů chodí (dokonce) i pěšky, na túry, přechází hory, chodí na výlety, třeba s rodinou. Skoro každý cyklista lyžuje nebo jezdí na snowboardu. Cyklista je vlastně takový multifunkční sportovní tvor. Nebavíme se o profesionálních cyklistech. Ti to mají v životě zcela jinak a podobné hodinky používají většinou jinak než hobíci. A právě třeba při zmíněné pěší turistice je navigace ještě důležitější než na kole. Na kole je jednodušší deset kilometrů si zajet mimo trasu než pěšky zajít kilometr. Pěšky nás často velmi bolí každých sto metrů navíc. Zvláště v závěru výletu. Nebo když dítě začne řvát po zjištění, že otec, nemající Garminy, celou rodinu zavedl úplně jinam, než měl. Dítě začne řvát, manželka přestane mluvit a otec samozřejmě také zmlkne. Alespoň oba slyší přírodu. A jak vnímavější právě pochopili, právě po takové vypjaté situaci je ta správná chvilka přesvědčit partnerku, že příště bez těch Garminů prostě nikam nejdete. Kdyby to nepomohlo, příště rodinu párkrát zase zavedete úmyslně mimo trasu a pak vás začnou doma doslova prosit, abyste si ty Garminy už konečně pořídil…
Jak jsem již uvedl, hodinky využívají všechny tři navigační platformy, tedy GPS, Glonass a Galileo. Podívejme se na to, jaké jsou navigační možnosti hodinek.
Především si kdykoliv můžete uložit bod, kterým právě procházíte nebo projíždíte. Kdykoliv se na stejné místo můžete vrátit. Nebo vás mohou hodinky navigovat do bodu, který si určíte. Třeba podle předem uložených bodů zájmů. Jedete pozdě z tréninku a chcete na udobřenou koupit milence kytku? Nastavíte nejbližší benzínku, kde kytky mají.
Dostala mě celkem funkce „v mém okolí“. Když funkci spustíte, hodinky chvilku přemýšlí, počítají a pak vám zobrazí mapu, kde vy jste v jejím středu. Na okrajích kružnice ciferníku jsou piktogramy, které znázorní hospodu, obchod a podobně. Ukážou, jakým směrem se příslušné zařízení nachází.
Když jste v neznámém prostředí a chcete se projet na kole a neztratit se, nastavíte si funkci: okružní trasa. Zvolíte její délku, a jestli chcete vyrazit na sever, jih apod. Hodinky vás provezou okolím a vrátíte se, odkud jste přijeli. Že to není potřeba? Zažil jsem na závodech v Holandsku závodníka, který se jel před závodem, časovkou, rozjet a nestihl start. Zabloudil.
Pobavila mě funkce: muž přes palubu. Možná proto, že nejsem jachtař. Samozřejmě, když se budete na veslici projíždět se svým děvčetem po rybníku a ona vypadne z loďky, tak si nemusíte odmáčknout, kde se to stalo. Vy prostě jen z loďky v oblečení pro ni vyskočíte a ani se nemusíte o své Garminy 6X Pro bát, protože jsou vodotěsné do 10 ATM. Ale když se to stane na moři, tak si na hodinkách poznamenáte polohu a hodinky vás vrátí až k vypadnuvšímu nešťastníkovi.
Výborná je také funkce: zadej směr a jdi. Třeba na správně natočené mapě si odmáčknete směr k bodu, kam se chcete dostat, a hodinky nekompromisně ukazují neustále stejný směr. Stane se z nich taková dokonalejší buzola. U této funkce si můžete spustit alarm, který vás upozorní, pokud se od potřebného kurzu odchýlíte. Je to i taková hravá funkce. Když vás třeba otravuje jezdit po značkách a chcete jet všude, kde se jet dá, tak si zadáte směr k cílovému bodu a vyrazíte vstříc dobrodružství. Já to zkusil a je to opravdu zábavné. Prostě jsem jel po směru, občas objel zahradu, občas hledal můstek přes říčku, ale pořád mi hodinky ukazovaly správný směr.
Je také samozřejmé, že vás hodinky vrátí funkcí do bodu, odkud jste vyjeli nebo vyšli. To je základní funkce, protože vrátit se chce každý cyklista i pěšák.
K navigaci patří i výškoměr a tak trochu i barometr. Protože když se změní počasí, vy budete unikat asi podle navigace. Hodinky získávají data pro výšku a tlak neustále. Výškoměr ukazuje vaši nadmořskou výšku na základě změn tlaku a upřesňuje ji podle GPS. To je přesnější než výškoměry pracující jen podle údajů z GPS nebo jen z barometru. O kompasu jsem už psal.
Jaké tedy jsou
Odpověď je jednoznačná, jsou skvělé. Hodinky Garmin 6X jsou doslova našlapané funkcemi a marně přemýšlím, jaká funkce by do nich ještě šla „narvat“. Asi žádná. Hodinky vám změří trénink. Dokonce se spojí s vašimi pedály Garmin Rally s měřičem výkonu, což je dnes pro cyklisty nejlepší cesta, jak sledovat svou výkonnost. Umí i prostřednictvím vašeho smartphonu detekovat vaši nehodu s tím, že do nich můžete uložit až padesát kontaktů, kam mají hodinky volat v případě vašeho pádu o pomoc. To jsem raději nezkoušel. Může se tak stát, že se kolem vás, ležícím uprostřed lesa po těžkém pádu, sjede celé příbuzenstvo s papírky s vašimi souřadnicemi, které jim hodinky zaslaly. Většina z nich bude chtít pomoct, někteří ucítí dědictví.
Někdo se možná pozastaví nad velikostí displeje – ciferníku hodinek. Především je potřeba si uvědomit, že to jsou pořád HODINKY s omezenou plochou pro zobrazení. Sledovat všemožné změřené údaje není problém. A mapy? Ze začátku jsem se toho také bál, ale jakmile začnete hodinky používat, zjistíte, že s tím problém také není. Když si nastavíte v počítači trasu (plánuje se vždy doma), kudy pojedete, a nahrajete si ji do hodinek, uvidíte velmi dobře na mapě hodinek zvýrazněnou čáru, kudy se máte pohybovat, navíc vás usměrňují i navigační šipky, vibrace hodinek a zvukové signály (pokud to vše v menu povolíte). Navíc můžete použít výborné grafické znázornění převýšení trasy, a máte tak neustále přehled o tom, jestli už konečně budete sjíždět, nebo jestli vás čeká pekelné stoupání Možná jsem některé vylekal padesátistránkovým návodem. Ale věřte tomu, že za dva dny, až si s hodinkami pohrajete (každý chlap si s nimi bude zpočátku několik dnů hrát) a nastavíte je podle svých potřeb, už vám jejich ovládání bude připadat jednoduché a primitivní. Ovládat menu dnešní chytré televize je mnohonásobně složitější. Jak jsem psal, výdrž hodinek na jedno nabití je neuvěřitelná.
Marně přemýšlím, co by se dalo hodinkám vytknout. Možná jen to, že nemají vodotrysk, jak se kdysi říkalo. Možná tak dvacetitisícovou cenu hodinek? Ale těžko předpokládat, že tak sofistikované zařízení s tak širokým použitím bude levnější. Cena jistě není pro každého, ale zkuste si spočítat, kolik vás bude stát kvalitní cyklocomputer s navigací na kolo a k tomu kvalitní hodinky na ruku na další sporty. Cenovky si už srovnejte sami.
Možná jste čekali, jak vám budu popisovat testování hodinek při nějaké něžné vyjížďce v lese, jak mě hodinky vyvedly ze spárů spletitých cestiček, aby mi nakonec notifikace na displeji oznámila, že už se doma začínají smažit řízky, ať si pospíším domů. Ale taková reportáž, jak jistě chápete, nemá smysl. GPS prostě ukazuje správně a neplete se. Hodinky a jiná zařízení jen k tomu potřebují vidět alespoň na tři družice. V případě těchto Garminů je potřeba uvést, že spojení s družicemi je okamžité. To u jiných hodinek jsem se někdy dost načekal.
Takže, jedna etapa, testování hodinek Garmin 6X Pro skončila a čeká mě další, také velmi zajímavá, test pedálů Garmin s měřičem výkonu.
(Kany)
Abychom nadpis upřesnili, musíme dodat, že jde o tisícovku převážně terénních kilometrů a dvanáctirychlostní řetěz KMC X12 v černo-zlatém…
Ze široké nabídky světel a blikaček značky BBB si lze navolit kombinaci přesně dle svých představ, ale je zde i možnost pořízení setů. To…