Znalci silniční kolekce značky Merida možná zpozorní, protože jméno Mission je jim známé spíše jako cyklokrosový model a tady jej představujeme jako silniční kolo, jenže Mission byl už od začátku vyvíjen jako univerzál pro obojí nebo spíš pro všechno. Umí být cyklokroskou, zimákem i komfortní silničkou, výrobcem označovanou jako „endurance road“, tedy odolným a komfortním společníkem, lehce na pomezí gravel kategorie, bez ambicí se do ní zařadit. Na to má totiž značka své ryzí gravely Silex.
Odolnost a elegance
Když jsme byli na představení loňské kolekce značky, tvůrci uvedli model Mission CX jako horkou cyklokrosovou novinku. Měli jsme tak možnost jej otestovat a ocenit jeho masivnější řetězové vzpěry, bytelné karbonové patky, tuhost, a zároveň vysokou míru komfortu nebo dokonalou obratnost. Jenže cyklokrosová „brutalita“ najednou dostává v silničním provedení a decentním designu úplně jiný nádech. Pokud si odmyslíme naddimenzovanost na postu zmíněné spodní partie zadní stavby, máme před sebou elegantní silničku, kde oko znalce pozná rozdíl proti klasice snad jen v nadbytku místa v přední vidlici i zadní stavbě pro průchod širších plášťů. Samozřejmě, rám disponuje řadou netypických detailů, ale ty jsou cíleným řešením zmiňované univerzality kola. Než k nim zabrousíme, podívejme se hezky postupně na rám, jenž je ze špičkového karbonu, označovaného výrobcem jako CF3. Kónické hlavové trubce nechybí charakteristický horní „zobák“ a ostřejší linky přechodu do horní trubky. Ta se pak dozadu mírně zplošťuje, ovšem bez ostrých hran, aby bylo možné kolo nosit při cyklokrosu pohodlně na rameni. Ne tedy konkrétně tohle kolo, ale cyklokrosovou variantu na shodném rámu s dodatkem nikoliv Road, ale CX. Rám totiž splňuje certifikace UCI, k čemuž se hrdě hlásí nálepka na sedlové trubce, mimochodem v partii nad středovým pouzdrem excentricky profilované do rozšíření pro nárůst tuhosti. Na tento parametr myslí i široká spodní trubka nebo partie středového pouzdra, z nějž v maximálním rozestupu vychází řetězové vzpěry. Tuhost, a přitom maximální prostupnost i pro 35mm pláště v blátě, to jsou cyklokrosové požadavky, které zde nejsou na škodu. Tedy pokud někdo nehledá elegantní silničku s co nejútlejším profilem trubek a minimem prostoru mezi zadním 23mm pláštěm a sedlovou trubkou, pro něho tohle kolo asi nebude. Hranatý profil řetězových vzpěr tady prozradí terénní původ a patky na pevnou osu (povoluje se imbusovým klíčem vsunutým v zadní ose, společným i pro přední osu či objímku sedlovky) už ale nejsou výsadou pouze „vymlíkovaných“ tratí, tady logicky s ohledem na kotoučové brzdy, mimochodem s úchytem Flat Mount navyšují tuhost zadní stavby. Pohled na štíhlý profil sedlových vzpěr s odnímatelným hliníkovým můstkem totiž jasně ukazuje, kdo má na starosti komfort sedacích partií jezdce. Tedy ve spojení s karbonovou sedlovkou průměru 27,2 mm a v našem případě možná až zbytečně objemným sedlem s pouzdrem na multiklíč na spodní straně. Jenže i to je součástí „komfortnější“ silniční varianty, nebo spíše univerzálního provedení pro horší povrchy či každodenní využití, protože rám disponuje závity pro montáž blatníků jak na zadní stavbě, tak u karbonové vidlice. I přesto ale počítá s možností osazení elektronickým řazením, takže nechybí otvory pro kabely, aktuální vedení bovdenů a hadic je svěřeno útrobám rámu i vidlice a proti nechtěným zvukovým projevům jsou zde „Smart Entry“ vstupy s pojistnou hliníkovou vložkou, která bovdeny pevně zajistí. Drobné detaily, ale důležité.
Kam na něm?
Obměna typické otázky, kam s ním, se doslova nabízí, protože Mission Road není typickou komfortní silničkou s nadprůměrně pohodlným rámem, je to dle tvůrců endurance silnice, tedy jakási odolná verze mající blíže ke gravelu, ale proti němu má zase výrazně sportovnější geometrii. Každopádně kamkoliv, kam jezdce touha příjemně se povozit povede. Posed na testovaném elku to nepřehání s nějakým závodním natažením, takže je hodně pohodlný, což je ale zásluha až nadměrného množství podložek pod představcem. Pokud necháme řídítka v komfortním „setupu“, je posed doslova ideální pro celodenní brouzdání krajinou, aniž by nějak utrpělo ovládání kola. V nejnižší pozici už z kola dostaneme trochu více sportovnější projev, ale i tak nebudou záda 190cm jezdce zbytečně ohnutá. Na druhou stranu ale nelze tvrdit, že by posed byl nějak rekreačně střižený, je jen ideálně nastavený pro univerzální využití, jako ostatně všechno na tomhle kole.
Řídítka s mělkým obloukem svádí i ke spodnímu úchopu a přiznáme se, že ten byl po úchopu za páky druhým nejčastějším. Horní strana řídítek i přes velice pohodlnou omotávku přišla na řadu jen málokdy. Co se týká jízdních vlastností, asi největší zvědavost patřila projevu plášťů, protože 32 mm je šíře, kterou jsme byli kdysi zvyklí vídat spíše na krosových kolech, dnes už je to více gravelová než ryze silniční záležitost. Překvapivě ale zde obuté continentaly nepředvedly nějakou negativní dominanci a na asfaltu až na znatelný akcelerační rozdíl proti 25mm klasice celkem slušně odvalovaly. Není to ale o nějakém ostrém krájení vzduchu a tvrdém kontaktu s povrchem, rozměry totiž nelze ošálit, takže dominantní je skvělé tlumení nebo dokonalá adheze široké styčné plochy k podkladu. Širší průřez pak znatelně ovlivňuje náklon v ostřejší zatáčce, podobně jako fatbikové gumy, když vás v náklonu trochu více stočí. Jezdec si ale rychle zvykne a to, co mu pláště svým objemem „ukradnou“ na rychlosti na asfaltu, to bohatě vynahradí na rozbitém povrchu nebo na štěrkové cestě, kudy nažene zkratkou těch pár minut asfaltové ztráty. Přitom nebude problém nasadit užší pláště, komfortní zadní stavba a karbonový sloupek vidlice určitě díky tlumicím schopnostem nebudou protestovat a výsledek bude mít stále ještě k jezdci hodně přívětivé vlastnosti.
Tlumení a univerzalita obutí jsou jedna věc, maximální chuť jet kupředu je věc druhá, ale pak je tu především ovladatelnost mixující cyklokrosové geny s rychlostí silnice. Geometrie kola rozhodně není výletnicky stabilní ani nemá přehnané závodní ambice, kdy by jezdec doslova nesměl pustit řídítka. Ostrý úhel přední vidlice nahrává bleskové točivosti, to je prostě v cyklokrosu nutnost, a když jsme pustili řídítka, byl menší neklid trochu znát. Celkově je ale silniční Mission velice vyváženým kolem a v podstatě padne do ruky i méně zkušenému jezdci. Ten ocení jak ochotu zatáčet, tak minimální nervozitu v rychlých sjezdech. Sklápění do zatáčky je pak zcela automatické, a když k tomu přičteme neprůstřelné spojení široké plochy pláště s vozovkou, nemá se amatér čeho bát a zkušený jezdec naopak dokáže dostat z kola maximum. To platí i pro jízdu mimo asfalt, kde jsme na šotolině téměř výskali nadšením, jak si kolo umí hledat cestu mezi výmoly, držet hezky na podkladu a jakmile je to nutné, dovolí nějaký větší výmol přeskočit, aby pak v sedle ušetřila zadní stavba se sedlovkou naše pozadí většiny rázů. To vše pak s ideálním rozsahem převodů jak na rovinu, tak do kopcovitého terénu a směrem dolů pak s maximální jistotou danou dobře dávkovatelným výkonem brzd. Na kostkách sice nepatrně rezonovaly hadice a bovdeny před objímkou představce, ale to lze vyřešit stahovací páskou, na šotolině či na silnici nic takového nehrozilo.
Mission Road 4000 je zcela jistě silničním kolem, z něhož jeho majitel nebude chtít sesedat, protože ani geometrie, ani jízdní projev nemají tendence ho v něčem omezovat. Nemá závodně natažený posed ani amatérsky dlouhou geometrii nebo gravelovsky pomalé terénní pláště. Nemá ani zbytečně poddajný a nevýkonný rám, prostě si jezdce ve všech ohledech hýčká, tedy pokud hledá přesně takovou míru univerzality, jako mu nabízí.
Technické specifikace:
Rám: Carbon CF3, 142x12 mm
Vidlice: Carbon CF3, 100x12 mm
Kliky: Shimano 105, 34/50
Brzdy: Shimano 105, 160 mm
Řazení: Shimano 105, 2x11
Přehazovačka: Shimano 105
Přesmykač: Shimano 105
Ráfky: Merida Expert SL
Náboje: VP CLK170/270
Pláště: Continental Ultra Sport II, 700x32C
Kazeta: Shimano CS-R7000, 11-30
Sedlo: Merida Comp SL
Sedlovka: Merida Expert CC, Carbon
Řídítka: Merida Expert CC
Představec: Merida Expert SL
Hmotnost: 8,75 kg
Cena: 66 990 Kč
V sortimentu brzdového obložení značky BBB najdeme jak standardní organické provedení s modrým podkladovým plechem, tak verzi pro…
I když jsme jezdili několik celoodpružených lahůdek z produkce značky Haibike, přece jen tvoří podstatnou část jejich kolekce hardtaily,…