Proč vymýšlet nový název modelu, když lze oprášit ten, jenž zdobil jednočepové fully s přerušenou sedlovou trubkou, populární před koncem milénia. Novodobý Bandit ovšem spoléhá na zcela jiný systém odpružení i průměr kol, ale technologie, inovace a ruční výroba, tedy vše tak charakteristické pro kola s logem RB, mu zůstalo.
Zaklínadlo kruhu
Parametr pevnosti a tuhosti má dle konstruktérů kruhový profil trubky vždy nejlepší a nejinak je tomu i na tomto rámu. Devětadvacítka s hlavním trojúhelníkem sice spoléhá na výrazné prohnutí horní i spodní trubky, ale vše je podřízené čistě funkci. RB nehraje na zbytečné parádičky, ale každý profil má své opodstatnění, vycházející z potřebných pevnostních parametrů, do detailu spočítaných. Zatímco přední trojúhelník je tedy na pohled klasikou, doplněnou konickou hlavou a výztuhou hned za ní, zadní stavba se vyvíjela v mnoha krocích. Díky tomu se tento rám po sérii prototypů dočkal postupně spojení vahadel zadní stavby nebo zesílené stěny levé vertikální vzpěry, která spojuje sedlové vzpěry s řetězovými. Původní horní vahadlo tlumiče mělo plný tvar s frézovaným odlehčením, současné už má odlehčovací „okna“. To ale nahlížíme pod pokličku šéfkuchaře, nebo spíš konstruktéra Romana Bartosze, který svým rámům dává tvář už čtvrt století.
Ten běžný pohled odhalí pozici čepu spodního vahadla výrazně před závitovým středovým pouzdrem, zhruba na úrovni spodní hrany zubů menšího převodníku, nebo sedlové vzpěry bez spojovacího můstku, uchycené ve dvoudílném horním vahadle. Obě jeho poloviny jsou k sobě sešroubované a jeho hlavní čep sedí v návarku na sedlové trubce. Mimochodem všechna ložiska zadní stavby jsou opravdu masivního průměru a jsou vyráběna na míru podle předchozích výpočtů konstrukce, takže je nelze nahradit sériovou produkcí. Torx šrouby, minimalistické krytky vnější strany ložisek, vše čistě praktická záležitost bez zbytečných kudrlinek. Totéž platí pro vnější vedení jednodílných bovdenů. Mimochodem patky na pevnou osu 142x12 mm disponují ještě výztuhou navařenou paradoxně na straně přehazovačky a ne PM úchytu brzdy, jak tomu většinou bývá. Inu vlevo je přední vertikální vzpěra a vpravo jen zadní výztuha.
Kdo chce vozit jednopřevodník, může frézovaný držák přesmykače z boku sedlové trubky klidně odšroubovat, ale takto vše funguje bez jakýchkoliv problémů a trojice sériově nabízených kompletních modelů počítá s dvěma převodníky a přesmykačem.
Co se týče odpružení, liší se podle nabízené varianty Base, Team a Race, my jsme jezdili mix s tlumičem i vidlicí Rock Shox, ale jiným osazením ze sad Deore a XT. Tlumič Monarch s trojicí poloh kompresní páčky sedí dole na vysokém žebrovaném nosníku, ovšem již předem můžeme vychválit imunitu zadní stavby k nechtěnému pohupování při šlapání, takže jsme lockout prakticky nebyli nuceni použít. Ale nepředbíhejme, nalaďme odpružení a vzhůru do terénu.
Směle za pedálem
Stodvacítkový zadní zdvih, očekávané spíše trailové vlastnosti a přitom neskutečně lehká jízda směrem vpřed, vysoká obratnost a dokonalá funkce odpružení. Hotovo, tečka a tak bychom mohli udělat závěr, jenže ono to není tak přímočaré. Tlumič s maximálním tlakem 275 psi dostal pro 97kg jezdce 235 psi, což znamenalo maximálně 30% SAG. Vidlice Reba pak představovala osvědčenou klasiku a pevná osa je zde jistotou, navíc vhodně doplňující celkovou tuhost rámu.
Posed na testované velikosti XL je pro 190cm jezdce optimální, ovšem nečekejme nějaké XC závodní či maratonské naladění. Je poměrně vzpřímený a nabídne vysokou míru komfortu. To lze částečně vyřešit ubráním podložek pod představcem, ale závodník přece jen bude chtít dostat řídítka možná ještě o kousek níž a dopředu. Kratší geometrie rámu je tedy posedem naladěná spíše trailově a pro delší jízdu je to jen dobře. Oproti tomu úhel přední vidlice už tak trailový není, je poměrně strmý, což řadí přední partii kola k těm nejtočivějším, jaké jsme měli možnost jezdit. Velké kolo sice ve sjezdech jezdci navyšuje pocit jistoty, ale předek je tak obratný a celkově kolo tíhne spíše k vratšímu dojmu. Je potřeba mít určitou porci zkušeností, abychom jej ve sjezdech udrželi hezky na uzdě. Oproti tomu na rovině je radost užívat si zatáčky, klikaté stezky a snažit se protáhnout každou uzavřenou točkou. Kolo reaguje doslova v mikrosekundě na každý povel od řídítek. Spolu s perfektní akcelerací a minimální tendencí zadní stavby houpat se s každým šlápnutím do pedálů je jízda více než svižná a takto lehký projev by ocenil nejeden biker se slabší fyzičkou. Do výjezdů je to rozhodně plus a přestože je občas potřeba přesunout těžiště trochu dopředu, jakmile se předek začne trochu zvedat, projeví se typický devětadvacítkový přítlak na předek, který vše zase hezky uzemní. Jakmile se nadzvednutím předního kola do vzduchu a přesunem hmotnosti více dozadu zatíží tlumič, dojde vlivem zanoření k nepatrnému prodloužení zadní stavby díky posunu spodního vahadla lehce vzad. To pak přitlačí přední kolo zase hezky k zemi a bike ochotně stoupá dál. Tenhle jev je hodně patrný také ve sjezdech či při snaze o bunny hop, kdy výrazné přitažení řídítek a snaha odjet něco po zadním jezdce informují o tom, že se zadek nepatrně prodloužil a je třeba razantnějšího přitažení řídítek. Není to nijak na škodu, jen je třeba se s tím naučit pracovat a zatímco při jízdě v sedle je i zadní stavba jedním z hráčů týmu obratnosti, ze sedla při výrazné kompresi v zatáčkách nebo na odrazu prostě celé kolo nepatrně zklidní.
Druhou stranou mince je pak až neskutečná porce vnímavosti zadního odpružení vůči drobným rázům. Systém je prostě nejen hodně odolný vůči kroucení při šlapání, ale vyzobe z povrchu všechno a přitom neobtěžuje nechtěným zanořováním. Zadní odpružení se zkrátka povedlo, je citlivé, ideálně progresivní a přitom dokáže v extrémech zvládnout i náročné dopady.
Rámy prostě v RB umí. Bandit nabídne zajímavé svezení, ať už někdo zvolí cestu kompletně osazeného kola v jedné ze tří variant, nebo individuální stavbu s pořízením samostatného rámu. Dvě slova ale charakterizují tohle kolo spolehlivě, přeobratná devětadvacítka, což jasně vystihuje chování kola a je jen na preferencích jezdce, zda upřednostní točivost a lehkost jízdy před stabilitou a klidnějším projevem.
Technické specifikace
(verze Race)
Rám: Al 7020 T6, 120 mm
Tlumič: Rock Shox Monarch RT
Vidlice: Rock Shox Reba RL-R, 120 mm
Kliky: Shimano Deore XT, 28/38
Brzdy: Shimano Deore XT, 180 mm
Řazení: Shimano Deore XT, 2x11
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Kola: Remerx RX 2027 Lite
Pláště: WTB Ranger, 2,25“
Kazeta: Shimano Deore XT, 11-42
Sedlo: WTB Volt Sport
Sedlovka: Race Face Ride
Řídítka: Race Face Ride
Představec: Race Face Ride
Hmotnost: 13,35 kg
Cena: 56 943 Kč
rám - 24 860 Kč
Model Alma španělské značky Orbea je navyklý sbírat cenné vavříny z největších světových XC tratí, současně je však záběr řady Alma daleko…
4Ever Tallent 29“ byl od počátku koncipován jako juniorský bike – pro začínající či trochu pokročilejší závodníky a sportovní jezdce, jimž…