Když první test kola ani ne rok staré domácí značky Qayron, tak rovnou to nejlepší, co nabízí. Tedy celoodpružený e-bike Fatal s koly 27,5 palce a v nejvýše postavené Q variantě, ať už to v terénu stojí za to.
Účelná jednoduchost
Hydroforming, čtyřčepové Horst Link provedení zadní stavby, slušně naddimenzované vahadlo a baterie umístěná na spodní trubce, nikoli v ní. Ideální mix funkčnosti a přitom jednoduchosti bez zbytečných berliček, které jsou dost často spíš na obtíž. Čtyřčep je zde kvůli citlivosti zadní stavby i pod brzdou, hydroforming dokázal výrazně snížit profil spodní trubky kvůli usazení baterie, ta není integrovaná kvůli nižší hmotnosti, a komu chybí u sedlových vzpěr spojovací můstek, díky jednodílnému vahadlu a umístění ložisek uvnitř každé ze sedlových vzpěr jej tam postrádat nemusí, není potřeba. Výčet konstrukčních prvků v jediném souvětí, stručně, jednoduše. Ale podíváme se na to trochu víc zblízka, takže začneme od hlavy, která je kónická a horní i spodní trubka se na ni napojují ostřeji řezaným profilem. Zatímco horní trubka se směrem dozadu zeštíhluje a spolu s horní výztuhou se napojuje na sedlovou trubku, ta spodní naopak směrem dozadu narůstá. A to do šířky, aby lícovala s baterií, která přechází do rozšíření nad šasi motoru. Šasi motoru nese držák tlumiče a sedlovou trubku, více za ní pak na úrovni převodníku hlavní čep zadní stavby. Tady chválíme světlost pro průchod pláště, kdy i 2,8“ šíře měla na obou stranách řetězových vzpěr dostatek místa. Zadní čep před osou náboje je slušně naddimenzovaný a totéž platí pro zevnitř odlehčené patky. Boostové provedení je samozřejmostí, ale páčku rychloupínáku zde nehledejme, osa je na rozdíl od té přední na imbus a samotná páčka s imbusem je součástí příbalu ke kolu, takže si jezdec může sám zvolit, zda ji bude v ose vozit, nebo ji nechá v batohu. Sedlové vzpěry pak nesou třmen zadní brzdy, a i když jsou nad patkami trochu více roztažené do stran, neměli jsme problém s případným kontaktem s patou. I když testovaná nejmenší 17“ velikost rámu na první pohled budila dojem, že sedlové vzpěry musí nutně při chodu na dno zdvihu narazit do upínáku sedlovky, vypuštěný tlumič a test ukázal, že ji elegantně minou spodem a ještě mají rezervu. Masivní vahadlo přepákování je umístěné na čepu před sedlovou trubkou a v téhle partii jsme se za jízdy jen marně snažili postřehnout nějakou flexi. Tuhost je vyloženě příkladná, což ovšem platí pro celý rám. Co se týče vedení bovdenů, vstupují za hlavou do spodní trubky skrz vložky jištěné imbusem, a bovden přehazovačky je tažen v jednom kuse.
Sázka na pohon Shimano E8000 je výhrou pro ty, kdo hledají spolehlivý pohon s hodně realistickým projevem, tedy blízkým běžnému šlapání. Shimano nabídne nízkou hmotnost motoru, 70Nm točivý moment a tři úrovně výkonu, kdy i ta nejslabší Eco poskytne slušnou míru asistence, takže na ni lze fungovat v podstatě celou vyjížďku. Když pohon Shimano, tak i kompletní osazení od této značky, což reprezentuje jedenáctková sada Deore XT na pozici řazení, kazety, ale i brzd, což je komponent, na němž většina výrobců elektrokol dost často šetří, a běžně by tak zde byly i jedny z nejdostupnějších modelů, za tohle hodně chválíme. Rovněž na výpletech se nešetřilo a kola o DT Swiss jsou přímo v hybridní variantě, tedy se zesílenou stěnou ráfků i těl nábojů, přímo určené elektrokolům. Jelikož je Qayron spojen s dovozcem odpružení SR Suntour, spoléhá na jeho jednotky vpředu i vzadu. Auron nabídne vpředu několik úrovní komprese, zadní Duair pak kromě blokace také možnost nastavení progresivity výměnou pláště druhé vzduchové komory za menší a progresivnější velikost S či větší lineárnější velikost L. Teleskopická sedlovka i kokpit pak nesou logo vlastní značky Spec a hodně nadstandardní je zde sázka na sedlo a gripy trochu dražší německé značky Ergon. Tomuto výčtu komponentů v podstatě nelze cokoliv vytknout, tvůrci kola v podstatě na ničem nešetřili, spíše naopak. Jediné, co nám trochu nesedlo, bylo ovládání teleskopické sedlovky, kdy při stlačení její páčky shora občas jezdec nechtěně škrtne prstem o elektronické „řadicí“ páčky, a změní stupeň asistence motoru.
Plus pro zábavu
Na jednu stranu komponenty schopné snést téměř enduro zacházení, na tu druhou točivější trailová geometrie se 67° hlavovým úhlem a k tomu pluskové pláště pro maximum adheze a komfort, tenhle mix vyloženě vybízí k dovádění v terénu, aniž by jezdce nějak limitoval v jednom či druhém směru. Geometrie se vyloženě povedla a komfortní posed s řídítky docela vysoko nabízí možnost jejich snížení pro agresivnější průjezdy zatáček. Jezdec šlape rozumně před sebe, a co se týče tuhosti rámu, je doslova příkladná. Naladění obou jednotek na odpovídající tlak vyžaduje pár korekcí jeho hodnoty, přece jen je vidlice o něco citlivější než tlumič, kde jsme měli pocit vyšší komprese v základu.
Aktivace pohonu tlačítkem na baterii, volba jednoho ze tří režimů elektronickými „řadicími“ páčkami na levé straně řídítek, kontrola displeje se zobrazením vždy pouze jednoho údaje spolu s křivkou výkonu a vyrážíme naplno. Boost je prostě nejsilnější rozmazlující režim, a proč nevyzkoušet e-bike hned naplno. Motor dávkuje sílu příjemně v závislosti na přítlaku a frekvenci šlapání, žádné extra otáčky a akcelerace navíc, tady je vše čitelné a naprosto přirozeně dávkované. Navíc při dostatečně vysoké frekvenci šlapání bez nějakých výpadků v kritických pasážích, kdy jsme se ve skoro nulové rychlosti prodírali technickými pasážemi. S pohonem Shimano se prostě jezdec hodně rychle sžije, a v podstatě je jedno jaký režim ze tří zvolí. Nejslabší Eco totiž uměl nabídnout slušnou podporu, abychom se nemuseli zbytečně namáhat, a přitom tam nebyla cítit výraznější potřeba přepnout na silnější Trail režim, aby to trochu jelo. Proti pohonům s pěti stupni asistence je to prostě znatelný rozdíl. Trail režim pak bude asi nejčastějším společníkem, umožnil totiž agresivnější jízdu v těžším terénu, a Boost pak rozmazluje schopností rvát to i do hodně náročného stoupání ze sedla a doslova pak vystřelit na jeho vrcholu směrem dál.
S tímhle projevem si pak Fatal dokonale notuje, protože geometrie netrpí nějakými neduhy v podobě zbytečně krátké či přehnaně dlouhé horní trubky nebo nadměrně stabilním předkem. Točivost je silnou stránkou tohoto kola a na povely od řídítek reaguje v podstatě okamžitě. Střední délka zadní stavby uklidňuje kolo ve vyšších rychlostech, ale jakmile se dostanete někam na pěšinu mezi stromy, je radost se tam proplétat, protože kolo je maximálně poslušné. Nižší pozice těžiště občas vyžaduje sledovat pozici klik při šlapání v rozbitých pasážích, přece jen jsme si někdy lehce „ťukli“ o kameny, ale není to nějaký extrém. Do zatáček se díky tomu kolo sklápí ochotněji, i když v prudších pasážích je i přes nižší těžiště znát úhel hlavy. Byť nehraje tolik v enduro rytmu, jezdec má stále dostatečnou oporu i pro ostřejší sjezdy. Tam nebyl problém pohrát si s kolem i ve vzduchu, nahoru jde docela ochotně a svádí k parádičkám. Geometrie prostě svádí k trailovému dovádění, aniž bychom někde viděli přesah do endura, či naopak nedostatky, prostě ryzí univerzál na všechno, což trail kategorii vystihuje. Ve výjezdech pak rovněž jezdec nemusí zbytečně přesouvat těžiště nad řídítka, aby udržel přední kolo na zemi, nicméně když chce, na zadní jde kolo ochotně. Převodový rozsah se ukázal jako optimální pro rychlé pasáže na rovině i z kopce, kde nebyl problém ušlapat i víc jak 45 km/h, ale do stoupání bude největší 46zubý pastorek rovněž dostatečný. I na Eco režim jsme zvládli poměrně strmé výjezdy, tady problém rozhodně nebude.
Co se týká odpružení, Auron měl proti tlumiči lehce navrch, nabídl naladění přesně podle potřeb jezdce, citlivý chod z kraje zdvihu a optimální progresivitu. K tomu hodně slušná torzní tuhost a jednoduchý systém pevné rychloupínací osy. Tlumič pak sice podržel zadní stavbu ve výjezdech, proti zbytečnému pohupování, a nebylo nutné používat páčku lockoutu, ale nebyl tak citlivý jako předek. Nicméně na dno zdvihu jsme jej nedostali a po celou dobu testování fungoval spolehlivě. Připomínky pak nemáme k brzdám ani funkci řazení, tady je vše naprosto spolehlivé. Široké obutí bylo silnější spíš na tvrdším a suchém podkladu než na podmáčeném listí, ale tady hodně záleží na tom, jak si jezdec pohraje s tlaky v pláštích a vymačká ze šířky v poměru k adhezi maximum.
Co se týká spotřeby pohonu, na plnou baterii a pod 90kg jezdcem v Boost režimu kolo zvládlo pětikilometrové stoupání se ztrátou jednoho z pěti indikačních dílků, ale každá zatáčka, každý kořen, to vše bylo důvodem ke zrychlování a skákání. Technické průjezdy dolíků a těžších pasáží pak byly doslova výzvou, takže tomu spotřeba odpovídala, a díky širokému obutí byla doslova výzvou každá dosud neprozkoumaná stezka. Nakonec z toho bylo třináct kilometrů v těžkém terénu na Boost a ztráta dvou dílků z baterie, abychom se dostali na konečných třicet kilometrů, navíc se slušným převýšením a dostatkem technických pasáží, kde kolo dalo prověřit výjezdové a trialové schopnosti. Fatal zkrátka neprotestuje a nezkazí žádnou zábavu, takže jsme si užili terén na maximum, aniž by někde bylo cítit v určitých směrech nějaké strádání. Umí dolů i nahoru a nechá si líbit hodně, prostě e-bike pro zábavu v každém terénu.
Technické specifikace
Rám: Al 6061, 150 mm, Boost
Vidlice: SR Suntour Auron 35 RC2-PCS, 150 mm, Boost
Tlumič: SR Suntour DuAir, LOR8
Kliky: Shimano, 38 z.
Brzdy: Shimano Deore XT, 180 mm
Řazení: Shimano Deore XT
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Kola: DT Swiss H1900 Spline
Pláště: Schwalbe Nobby Nic, 2,8“
Kazeta: Shimano Deore XT, 11-46
Sedlo: Ergon SMC40
Sedlovka: Spec Soil, 125 mm
Řídítka: Spec Soil
Představec: Spec Soil
Motor: Shimano E8000
Baterie: Shimano 504 Wh
Displej: Shimano
Hmotnost: 22,6 kg
Cena: 85 990 Kč
V čísle 17 jsme psali o novinkách, které připravil výrobce elektropohonů Yamaha, a už tu máme elektro-gravel, jenž na tenhle pohon, byť se…
V kolekci 2020 vsadil Leader Fox na středový pohon Fazua hned u několika modelů, a to včetně čistě terénního e-biku. Od budějovického…