Francouzští konstruktéři inovují a zdá se, že úspěšně propojují svět silničních a horských kol. Nový rám hardtailu ProRace s dodatkem SAT (Shock Absorption Technology) využívá totiž v napojení sedlových vzpěr elastomerový inzert, podobně jako je tomu už nějakou dobu u silníčního modelu Pulsium. Vše je zde podřízeno maximálnímu komfortu jezdce, a to, jak se podařilo skloubit protichůdné vlastnosti, tedy komfort a zároveň tuhost a výkon, je ukázkou vysoké konstruktérské vyspělosti.
Jiný už na pohled
Lapierre i svá enduro kola odlišuje od konkurence vpředu hodně nakrčenou a vzadu dolů prohnutou horní trubkou, takže není divu, že testovaná XC „raketa“ ProRace SAT 629 je na tom svým designem podobně. Tady je ovšem každá partie rámu účelně navržena tak, aby celek hrál jak pro výkon, tak pohodlí. Hlavová partie je opravdu masivní a ukrývá kónický sloupek boostové verze vidlice Reba. Když rám někde ubírá kvůli lepší absorpci rázů, proč to jinde nenaddimenzovat pro dokonalou tuhost? Věřte, že v ostrých zatáčkách pod brzdou nebo ve spurtu je nějaké kroucení vidlice díky její větší šířce a pevné ose neznámým pojmem a předek mění směr s neochvějnou přesností. Spodní trubka pak rovněž patří k těm partiím, které navyšují celkovou tuhost, a co se týče vstupů bovdenu nebo hadice zadní brzdy hned za hlavou, nelze jim upřít dokonale elegantní zpracování. Testovaný model měl obsazené jen levé vstupy, pravé pro teleskopickou sedlovku a bovden či kabel přesmykače kryla záslepka. Spodní trubka tedy disponuje otvory před středovým pouzdrem, kde lze vyvést buď bovden sideswingového přesmykače, nebo kabel jeho elektronického sourozence. Spodní část středového PressFit pouzdra pak kryje karbonový díl Trap Door jištěný imbusem, který umožňuje přístup dovnitř kvůli tažení bovdenů či případné umístění baterie sad Di2. Mimochodem, přesmykač lze upevnit na adaptér ve dvojici závitů zezadu v extrémně zploštělé sedlové trubce, aktuálně využitých pro montáž vodítka řetězu.
Tady už ovšem začíná ta na pohled méně bytelná část celého rámu, tedy řetězové vzpěry s rozumnou výškou, ale poměrně štíhlým profilem kvůli prostupnosti pláště, která byla i v blátě na solidní úrovni. Zadní patky pak rovněž ctí minimalistický přístup, ale mají boostovou rozteč a pevnou osu na imbus. Nyní přichází to hlavní, konkrétně nahoru prohnuté sedlové vzpěry malého průměru, které se napojují na sedlovou trubku a přes ni, a vetknutý elastomer na spodní výztuhu horní trubky. Tato partie je klíčovou pro výsledný komfort a měla by umět spolykat všechny jemné vibrace od terénu. Takže, jak to nakonec všechno fungovalo?
Maximálně v sedle
Testovali jsme velikost L, která bude hraniční pro 188cm jezdce, protože vyšší jezdec kvůli kombinaci s kratším představcem bude chtít o něco delší rám. Geometrie je ale střižená naprosto vyváženě a jezdce usadí pohodlně na sedlo s rukama přirozeně nataženýma a lehce sportovně skloněným posedem. Není problém ubrat podložky pod představcem, aby byl posed ještě o něco víc závodněji orientovaný, ale nám sériové nastavení vyhovovalo maximálně.
Kolo padne do ruky okamžitě a s prvním šlápnutím je jasné, že partie kolem středového pouzdra byla konstruována pro maximálně efektivní přenos síly od pedálů. Akcelerace je výborná a širší rozteč nábojů, boostová vidlice, tuhá hlava i zmíněná oblast středového složení, to všechno dokonale spolupracuje pro pohyb kola vpřed. Při vyšší frekvenci šlapání je sice znát nepatrná boční flexe sedlových vzpěr a při silovém záběru do zatáček pak jezdec cítí menší torzní tuhost horní trubky, ale tohle je pouze malá daň a následek vynikající vertikální poddajnosti zadní stavby, která doslova žehlí rozbitý povrch. Štíhlá sedlovka a vetknutý elastomer před sedlovými vzpěrami si přihrávají vibrace od terénu, aby je společně zašlapali zpět do země. Tohle si prostě chcete v sedle maximálně užívat a zmrzlé koleje od traktoru vám při průjezdu jen vykouzlí úsměv na rtech. Softail s výkonem pevného rámu, tak nějak bychom projev rámu a celého kola shrnuli. Navíc v kombinaci s citlivým chodem přední vidlice, jejíž bytelnost doslova vyzývá napálit to skrz rozbité pasáže, zvládne tohle kolo i nejdrsnější XC okruhy. Ze sedla pak najednou cítíte ten rozdíl v komfortu, kdy tuhá partie středového pouzdra podá nezkreslený profil terénu, ale jakmile usednete, zase se všechno hezky zahladí.
Komfort rámu ale není všechno, co se konstruktérům podařilo naladit k dokonalosti. Geometrie totiž ve vysokých rychlostech umí vykouzlit hodně stabilní projev, takže nevystraší nezkušeného jezdce, ale přitom mu nabídne skvělou ovladatelnost a schopnost hbitě manévrovat. Do zatáček se kolo sklápí s neskutečnou ochotou, a jakmile je ve vzduchu, odhodit zadní stavbu stranou, nebo jakkoliv s kolem manévrovat, je neskutečně snadné. Přitom ale kratší představec nabídne možnost odskočit hranu po zadním jen s ostřejším přitažením řídítek, a co se týče opačného směru, naše obavy ze stavění se na zadní právě kvůli délce představce a ultra krátké zadní stavbě byly zbytečné. I když kolo nepůsobí dlouhým dojmem, ale neotočíte se s ním doslova na pětníku, manévruje dokonale, takže jsme čekali ve výjezdech nutnost posunout těžiště hodně dopředu. Omyl, stačí jen lehce pokrčit lokty, a to, co je schopen jezdec vyjet, záleží jen na jeho fyzičce, protože stoupavost je tomuhle stroji stejně vlastní, jako předtím zmíněné skvělé sjezdařské a manévrovací schopnosti.
Tady musíme zmínit skladbu převodů 30/11-42, která díky menšímu převodníku byla i na strmější výjezdy optimální, ovšem zkušenější jezdec asi nasadí dopředu o dva nebo čtyři zuby víc, přece jen rychlejší roviny a sjezdy už byly o příliš vysoké frekvenci šlapání. Funkce řazení ovšem byla bez připomínek a navíc řetěz na převodníku ještě jistí vodítko. Brzdy Level nepůsobí tak gumovým dojmem jako sourozenci Guide, takže dávkování jejich účinku je docela přesné a jasně čitelné. A co se týče výpletů, klasika v tuhém provedení je takřka nezničitelná a kombinace plášťů je ideální pro rychlý i rozbitý povrch. Přední Ardent pak zvládne i lehčí bláto, takže univerzalita zaručena.
ProRace se systémem SAT bude ideálním závodním nástrojem pro ty, kdo nechtějí celoodpružený stroj, ale zároveň hledají nadstandardně komfortní rám. Metrákový jezdec, který to rve silou a potřebuje extra tuhý rám a silnou sedlovku, asi nebude ideálním pilotem tohoto stroje, ale vyšvihaný závodník si bude v jeho sedle libovat.
Vybavení kola
Rám: ProRace SAT Carbon, Boost
Vidlice: Rock Shox Reba RL, Boost, 100 mm
Kliky: Race Face Aeffect, 30 z.
Brzdy: Sram Level, 180/160 mm
Řazení: Sram NX, 1x11
Přehazovačka: Sram NX
Náboje: Formula, 110x15, 148x12 mm
Ráfky: Rodi Ready 21 disc
Pláště: Maxxis Ardent / Ikon, 2.25 / 2.2“
Kazeta: Sram PG1130, 11-42
Sedlo: Lapierre
Sedlovka: Lapierre, 400 mm
Řídítka: Lapierre, 720 mm
Představec: Lapierre, 70 mm
Hmotnost: 11,4 kg
Cena: 70 990 Kč
Dosud jsme s logem Head testovali kola zaměřená spíše na maratony či XC, ovšem tato značka se nevyhýbá ani vyšším zdvihům, takže jsme…
Špičkový silniční model s bezmála čtvrt milionovou cenovkou, nekompromisním rámem i veškerým osazením – taková je jedna z novinek značky…