Špičkový silniční model s bezmála čtvrt milionovou cenovkou, nekompromisním rámem i veškerým osazením – taková je jedna z novinek značky Merida. Kompletně přepracované Reacto v testované týmové verzi nabízí opojnou rychlost, pramenící především z extrémně aerodynamicky řešené konstrukce. Většinu zde aplikovaných prvků jsme zvyklí vídat ve světě ultimativních časovkových speciálů, konstruktérům Meridy se je ale podařilo zužitkovat u „standardního“ silničního modelu. Již v okamžiku přebírání kola k testovacím jízdám jsme se od zástupce značky dozvěděli, že nové Reacto je ve srovnání s předchůdcem lehčí, tužší a současně ještě výrazně aerodynamičtější. Realita je však taková, že existuje málo kol, která by snesla srovnání s touto raketou, přičemž dojem rychlosti umocnila také extrémně vysoká karbonová kola DT Swiss.
Definice současného modelu Reacto by zněla asi jako „aerodynamický rychlík pro běžné ježdění“, kdy nás nejvíce překvapila jeho nečekaná univerzalita. Pro hodně kopcovitý terén a superostré zrychlení ve spurtech má sice značka v nabídce osvědčenou Sculturu, ale pokud vás fascinuje aerodynamika a patříte-li k jezdcům vyžívajícím se ve vysokých rychlostních průměrech, nemůžete vybrat lépe. Reacto, v testované nejluxusnější verzi označené přídomkem Disc Team-E, stejně tak nadchne silové jezdce, neboť tuhost i z ní vycházející kvalita přenosu energie jsou jedním slovem fantastické.
Určitý přesah do kategorie časovkových speciálů je na pohled evidentní, ovšem použitou geometrií i výslednou ovladatelností je Reacto ryzím silničním závoďákem s rychlými reakcemi a s příkladným chováním při naklopení do zatáčky. Pokud se vrátíme k rámu a jeho charakteristickým prvkům, tak musíme zmínit profilaci horní trubky, jež se směrem vzad výrazně zeštíhluje, a to z mohutného kosočtvercového průřezu u hlavy až do nízkého obdélníku v místě napojení na sedlovou trubku. Fantasticky vypadá kónická hlava (konstrukce X-Taper) s náznakem výčnělku, plynule přecházejícím do bočních hran horní trubky. Tvarování sedlové trubky je identické s tím, co jsme zvyklí vídat u časovkových kol, takže nemůže chybět její skoro až extrémní zploštění a vybrání pro zadní plášť. Hodně vysokým průřezem disponují řetězové vzpěry, oproti tomu sedlové působí skoro až minimalisticky. Naprosto zásadním prvkem je snížené napojení sedlových vzpěr, a to přibližně ve dvou třetinách sedlové trubky. Tento detail je důležitý pro aerodynamiku a současně pro pohodlí jezdce, ale o tom až později.
Konstrukce rámu Nano-Matrix Carbon vsadila na technologii označenou AWS, snažící se o co nejhladší vnitřní povrch trubek, což je klíčový prvek pro ideální poměr mezi tuhostí a co nejnižší hmotností. Tvarování rámu probíhalo v aerodynamickém tunelu, s figurínou jezdce i bez ní, přičemž jako optimální se ukázal průřez kapky se seříznutým zadním koncem – právě ten je použit u spodní i sedlové trubky. Z moderních prvků nemohou chybět obě pevné osy nebo unikátní uchycení brzdových třmenů standardu Flat Mount. Ty jsou zde totiž spojeny s unikátními chladicími žebry systému Disc Cooler, přesahujícími přes karbonový profil zadní stavby i přední vidlice. Za prvé se jedná o úžasný detail, za druhé bude odvod tepla z brzdy ještě lépe funkční, byť by jeho přesný procentuální přínos odhalilo až laboratorní měření či dlouhé alpské sjezdy.
Opojení aerodynamikou
Reacto se od prvních metrů snažilo zužitkovat každý newtonmetr našeho záběru a lákalo k tomu, aby rychlost po rovině pokud možno překročila čtyřicítku, protože s každým dalším kilometrem za hodinu byl více a více patrný přínos aerodynamiky. Opojný pocit ještě násobil zvukový projev kol, která jakoby rozsekávala vzduch. Je to něco podobného, jako když akcelerujeme ve sportovním voze s atmosferickým šesti či osmiválcem a zatlačení do sedačky je doprovázeno návykovým zvukem motoru. Spojení vjemů a smyslů, včetně sluchu, je to, čím nejluxusnější Merida Reacto dostane každého.
Pak je zde výše zmíněná čistě závodní ovladatelnost, podpořená pevnými osami a osvědčenou geometrií. V zatáčkách se kolo cítí jako doma, přestože na první pohled vypadá skoro jako časovková „koza“. Líbila se nám bezprostřednost reakcí a plynulost průjezdu sérií zatáček. Reakce na změny směru jsou natolik okamžité, že bude primárně spokojen zkušený závodník, naopak pro méně technicky zdatného jezdce bude živost kola možná zprvu trochu nečekaná. Ostrost reakcí je v symbióze s rychlostí a také celková hmotnost 7,45 kilogramu je dalším z důvodů, proč jsou reakce okamžité.
Čekali jsme, že na méně kvalitním povrchu budeme muset být obezřetní, ale schopnost absorbovat část otřesů byla citelná i v navýšení jistoty při naklopení do zatáčky. Svůj díl na tom nese napojení sedlových vzpěr, dále 25mm pláště a nakonec také provedení sedlovky S-Flex. Ta i přes aerodynamický tvar pracuje při přejezdu nekvalitního asfaltu, a to díky elastomeru v partii bezprostředně pod zámkem. Zásluhu na pohlcování otřesů nese rovněž přední vidlice, která si přes použití pevné osy a instalaci kotoučovek ponechala konstrukci s výrazným zúžením ramen od korunky dolů. Tvarováním je to podle nás navíc jedna z nejpohlednějších vidlic v segmentu závodních kol.
U osazení není prostor ke kritice, elektronické řazení Dura-Ace Di2 je po funkční stránce fantastické a totéž platí o zbytku sady, včetně brzd. Jejich výkon byl dobře dávkovatelný a 160mm kotouče se zabroušenými hranami již nebudou při hromadném pádu tak nebezpečné. Jediné, k čemu bychom mohli mít připomínku, je skladba převodníků 52/36 v kombinaci s kazetou 11-28. Tyto převody uvítá hobby jezdec v kopcovitém terénu, ale vhledem k závodnímu naladění a nabízené rychlosti bychom preferovali převodníky 53/39.
Mezi nevšední komponenty patří karbonové kombo představce a řídítek Vision Metron. Nemožnost nastavení sklonu řídítek nám nevadila a do závodního konceptu zapadá také jejich předsazení. Zajímavostí je integrace „interface“ systému, tedy oné kouzelné krabičky s mozkem Di2, zespodu do útrob představce. Krásný detail. Návykové je rovněž sedlo Prologo Zero II, jehož jemné šupinky na povrchu zajišťují perfektní pozici těla.
Samostatnou kapitolu představují kola DT Swiss PRC 1400 Spline obutá do plášťů Continental Grand Prix 4000 S2. Výška profilu ráfků 65 milimetrů společně s jejich tuhostí není zdaleka tak jednosměrně zaměřená, jak by se mohlo zdát. Při běžné, třeba i pomalejší jízdě se totiž kolo chová jako standardní závodní silniční model a ani v kopcích jeho aerodynamické ladění neobtěžuje. Také okamžitá akcelerace z nízké rychlosti dává skoro zapomenout na výšku profilu ráfků, opravdová závislost ale přichází při rychlosti nad třicet kilometrů za hodinu. V pětatřicítce se Reacto chová famózně, ve čtyřicítce přímo nabádá k dalšímu a dalšímu zrychlování a v padesátce stále cítíme, že jeho limity leží hodně daleko. Výkonnost běžného trénovaného hobby jezdce zdaleka nedosáhne tak daleko, aby byla špičkovému stroji rovnocenným parťákem. Každopádně okamžik, kdy kolo oproti běžným silničním modelům ožije, přichází v nějakých pětatřiceti až čtyřiceti kilometrech za hodinu. Také poměrně natažený posed s představcem délky 120 mm nahrává aerodynamice.
Merida Reacto Disc Team-E je tedy hlavně o rychlosti. Aktuální řada Reacto je však nebývale obsáhlá a čtveřici modelů na kotoučovkách doplňuje osmnáct (!!!) variant s klasickými ráfkovými brzdami. Dokonce i základní verze s duralovými rámy a cenovkou výrazně pod třiceti tisíci korunami sází na tvarově takřka totožný rám, jakým disponuje námi testovaný topmodel.
Vybavení kola
Rám: Reacto Disc CF4
Vidlice: Superlite, celokarbon
Kliky: Shimano Dura-Ace 52/36
Brzdy: Shimano Dura-Ace Disc, 160 mm
Páky: Shimano Dura-Ace Di2
Přehazovačka: Shimano Dura-Ace Di2
Přesmykač: Shimano Dura-Ace Di2
Kola: DT Swiss PRC-1400 Spline 65 Carbon
Kazeta: Shimano CS-9100 11-28 (11)
Pláště: Continental Grand Prix 4000 S2, 25
Řídítka: Vision Metro, kombo
Sedlovka: Reacto Carbon Superlite
Sedlo: Prologo Zero II PAS
Hmotnost: 7,45 kg (vel. L)
Cena: 234 990 Kč
Z aktuální kolekce Devron jsme již stačili otestovat nový karbonový topmodel Vulcan Carbon 7.9 se sadou Sram X01 Eagle, nyní zde ovšem máme…
Španělská značka Orbea patří v prémiovém segmentu stále ještě k těm neokoukaným a totéž se dá říci o jedné z jejích důležitých novinek, a…