Španělská značka Orbea patří v prémiovém segmentu stále ještě k těm neokoukaným a totéž se dá říci o jedné z jejích důležitých novinek, a sice o gravel modelu Terra. Otestovali jsme jeho základní‘ verzi s pětasedmdestátitisícovou cenovkou a dodatkem M31-D, postavenou na karbonovém rámu, jehož jízdní projev nás od prvních metrů takřka uhranul. Kombinace fantastické tuhosti při záběru s velmi nízkou hmotností a především zcela klíčovým prvkem, jejž v dané kategorii představuje jízdní komfort, je v reálu ukázková. Takže pokud vás módní gravely oslovily svou univerzalitou a rádi byste si pořídili skutečnou asfalto-terénní střelu, jste na správné adrese.
Orbeu jako takovou určitě nemusíme představovat, na českém trhu ji ale budeme nově vídat pod křídly společnosti VAVRYS CZ, jež zastřešuje například i luxusní textilní značku Craft. Španělský výrobce však může u svých kol nabídnout nemalou přidanou hodnotu, dnes tolik žádanou, a sice nevídanou možnost individualizace. Takže vedle špičkové techniky jistě osloví také tím, že si můžeme vysněné kolo naspecifikovat přesně podle vlastních požadavků. Týká se to jak nepřeberného počtu barevných kombinací rámu a grafiky, tak z nemalé části rovněž osazení. Orbea tento zakázkový program nazývá MyO. Jedním z příkladů může být „customizace“ testovaného gravel modelu, u něhož je pevně dána pouze kombinace rámu, vidlice a sady. V naší kompetenci již bude volba zapletených kol, řídítek, představce nebo sedlovky. Především u zapletených kol je možnost využití finální konfigurace velkým přínosem, a pakliže zákazník volí další a další díly ze seznamu nadstandardní výbavy, k ceně kola se připočítává jen rozdíl mezi danými komponenty. Nutno podotknout, že volba vlastní barevné varianty je zcela bez příplatku, přičemž ani cenová politika značky vůbec nevypadá špatně a z hlediska poměru cena/výkon dokáže hodně zaujmout.
Nyní ale už k testované technice, tedy k modelu s cenovkou 74 990 korun a nezaměnitelným designem. Právě jím dokáže karbonová Terra již na první pohled přitáhnout pozornost, což se ostatně dělo, kamkoli jsme během testování přijeli. Stačí zaměřit pozornost na nádherný přechod horní trubky do velmi subtilních sedlových vzpěr zadní stavby, nebo na neméně zajímavou partii hlavy či okolí středu. V námi testované velikosti L, ideální pro jezdce výšky něco málo přes sto devadesát centimetrů, působil rám s téměř neznatelným slopingem skoro až puristicky, konstrukční čistotu by mohl vyučovat. Vyjma horní trubky vychází všechny průřezy z kruhu, a z rámu proto čiší požadavek maximální tuhosti nejen při záběru, ale i v zatáčkách. Za přispění pevných os je odolnost vůči kroucení až nadpozemská, což je o to zřetelnější právě ve vyšší velikosti.
Vedle mohutnosti profilů předního trojúhelníku ještě více vynikne subtilnost zmíněných sedlových vzpěr a s nimi související konstrukce přední celokarbonové vidlice. U ní je evidentní maximální snaha o to, aby nebyl nadbytek materiálu jak v oblasti korunky, tak i ramen, bezprostředně nad patkami. Požadavek na pohlcování co největší části rázů by měl být u gravel kategorie sice zásadou, ale málokdo k tomu přistupuje tak svědomitě jako Orbea. Výsledkem je spojení téměř nespojitelného, a to fantastické tuhosti na straně jedné a pohodlí na té druhé. U přední vidlice musí jít vždy o určitý kompromis, nemá-li se zásluhou kotoučovky při brzdění příliš rozvibrovat, zde je však projev velmi přesvědčivý. Je jím kombinace dokonalého vedení směru při naklopení do zatáčky a současně citelné poddajnosti karbonu, podpořené 40mm plášti Kenda Flintridge.
To zásadní se však u testovaného gravelu neodehrává vpředu, ale vzadu. Tenoučké, obloukovitě prohnuté sedlové vzpěry, u nichž patky podpořily jejich o něco výraznější položení, k tomu úplná absence nejen horního můstku, ale také jakéhokoli náznaku monostay konstrukce – toto je recept na dosažení vysoké ochoty k pohlcování rázů od terénu. Dvojice vzpěr, které se nikde nesbíhají a samostatně se napojují každá na jeden bok sedlové trubky, vypadá v reálu úchvatně.
Hmotnost 8,9 kilogramu je sama o sobě zárukou skvělého zrychlení. To jsme si užívali s každým záběrem do pedálů a zvlášť při pohledu na skoro až bikově působící profil plášťů byla akcelerace pocitově ještě ostřejší. Pokud pláště více nafoukáme, máme pod sebou stroj stíhající běžným silničním kolům, jen s určitým rychlostním omezením, daným nejtěžším převodem 40-11. Nadšení pokračuje v terénu, zvlášť pohybujeme-li se právě po ujetých pěšinách, šotolině či běžné polní cestě. Máte-li potřebu stavět si co nejlehčí bike s pevnou vidlicí, Terra M31-D bude pro mnohé jezdce ještě lepší možností. Je totiž jedním z nejlepších gravelů, na nichž jsme se během posledních let svezli, a v „obojživelnosti“ přímo exceluje.
Lidé od Orbey nemají rádi kompromisy a posed je čistě výkonnostní, ovšem s možností nemalého přenastavení s prioritou v komfortu. Přestože na vrozenou živost řízení bylo třeba si chviličku zvykat, ruku v ruce s tím jde také projev v točitých pasážích, které kolo doslova miluje. Může se to zdát jako paradox – stroj, na první pohled vypadající bezmála jako „běžný“ silniční model, se dokáže poprat s čistě bikovými pasážemi, včetně klopenek. Orbea nepotřebovala žádné přemlouvání a automaticky se popasovala také s ostrými vracečkami – zde byly vrozené cyklokrosové geny nejmarkantnější. Sice s tím souviselo prvotní o něco větší soustředění při jízdě ze sedla, ale jako celek je naladění geometrie famózní.
Čtyřicítkové pláště byly spolehlivou oporou i při městských jízdách, kdy se výborně popasovaly s dlažbou nebo tramvajovými kolejemi. Zaměříme-li se na jízdu čistě mimo asfalt, tak pokud se nám do cesty nepřipletou větší kameny či kořeny, se vším ostatním si kolo poradí až nečekaně sebevědomě. Nejvíce překvapeni jsme byli v prudkých terénních výjezdech, kde jsme měli pocit, že zdoláme prakticky to samé, co na lehkém 29“ hardtailu, byť s určitým omezením díky převodům. Ostatně vjemy podobné závodnímu XC chrtu pokračovaly také při letu krajinou a dokonce i v nepříliš technických sjezdech. Hovoří-li se u gravelů o „terénních silničkách“, testovaná Orbea dokáže tuto definici vystihnout na sto procent. Je totiž přesně oním ideálním univerzálem, jenž poslouží jak při víkendových kombinacích asfaltu a terénu, ale také při každodenním dojíždění do práce.
Na konec ještě náš komentář k osazení. Sram Rival je z funkčního hlediska příjemným parťákem, a to jak prací řazení, tak i kotoučových brzd s velmi čitelným dávkováním. Jediný převodník je nejen u gravel kategorie v současnosti primárně módou a ve spojení s jedenácti pastorky nabídne docela slušný převodový rozsah. Sympatické ovšem je, že rám umožňuje také montáž přesmykače a některé varianty karbonové Terry sériově disponují dvojpřevodníkem, tedy úplně standardními převody. Kola Fulcrum byla k Rivalu adekvátním parťákem, komu by však nestačila, může volit set Mavic Ksyrium Pro All Road, který ještě dále zredukuje obvodovou hmotnost. Z detailů nás hodně oslovil hlavně propracovaný tvar řídítek FSA Gossamer Compact, a to nejen svým mělkým spodním obloukem, ale především anatomickým řešením horní úchopové části. Tedy další z kamínků mozaiky zvané nadstandardní jízdní komfort, kam skvěle zapadá rovněž karbonová sedlovka od téhož výrobce.
Tolik tedy ke špičkovému gravelu Orbea. Přestože občas nad různými rádoby „univerzály“ lehounce ohrnujeme nos, tak gravel přesně v této podobě a s danými schopnostmi je podle nás trefou do černého. To vše navíc s bonusem v podobě naprosté nepřehlédnutelnosti!
Vybavení testovaného kola
Rám: Terra OMP
Vidlice: Orbea Terra
Kliky: Sram Rival 1, 40 z.
Brzdy: Sram Rival Hydraulic
Řazení: Sram Rival 1x11
Přehazovačka: Sram Rival
Kola: Fulcrum Racing 600 DB
Kazeta: Sram Rival 11-36 (11)
Pláště: Kenda Flintridge, 40 mm
Řídítka: FSA Gossamer Compact
Představec: FSA Gossamer
Sedlovka: FSA SL-K
Sedlo: Selle Italia X3
Hmotnost: 8,9 kg (vel. L, bez pedálů)
Cena: 74 990 Kč
Z kolekce jihočeského Leader Foxu jsme si tentokrát do testu vybrali devětadvacítkový hardtail Benton 29“. Kompletní sada Shimano SLX,…
Rozměr 27,5+ je obecně přiřazován spíše trailbikům, ať už pevným či celoodpruženým, nebo také elektrokolům. Ale co takový téměř ryzí XC…