Nový devětadvacítkový Anthem je jednou z nejdůležitějších novinek kolekce Giant 2018. V čem je nový? Prakticky ve všem - přestože si ponechal typický rukopis a charakteristický systém Maestro s „virtuálním“ čepem, tak většina techniky byla přepracována, a to včetně geometrie. Poohlížíte-li se po superrychlé, ovšem současně zábavné raketě pro závodní XC a maraton, právě jste ji našli.
Devadesátkový zadní zdvih v kombinaci se sto milimetry vpředu jasně informují, že nejspíš půjde o každou sekundu času v cíli. Nový 29“ Anthem však dokáže překvapit, i přes závodní zdvihy totiž nabídne nečekaný přesah do trailové kategorie. Pokud mu trochu popustíme uzdu, zjistíme, že se umí předvést i v technicky náročnějším terénu. Naladění je takové, že nás bude bavit každý metr jízdy, budeme si odskakovat terénní hrany a přitom budeme bojovat o posty nejvyšší. Stále techničtější tratě XC okruhů, s pasážemi pro pobavení diváků, si právě takovouto kombinaci jízdního projevu vynutily.
Přesně před rokem jsme vám přinesli test tehdejší novinky, a sice 27,5“ verze modelu Anthem Advanced. Tento bike, u nějž jsme nešetřili slovy chvály, byl nositelem nových konstrukčních řešení, která se z části opakují i zde. Zásadním prvkem letošní 29“ novinky se stalo použití tlumiče metrického standardu s uchycením Trunnion Mount, což přináší snížení provozního tlaku a ve výsledku vyšší citlivost a lepší průběh pružení. Neméně zásadní jsou úpravy geometrie. Prodloužení rozvoru souvisí primárně s více položenou vidlicí a hlavovým úhlem 69°, což by měl být klíčový atribut pro navýšení stability ve vyšších rychlostech a sjezdech. Současně je postřehnutelné zkrácení zadní stavby, jež má co říci k dnes vyzdvihovanému „fun factoru“. Důvod, proč jde kolo tak skvěle na zadní a jezdec si s ním užívá technické pasáže, hledejme právě v naladění délky zadní stavby i hlavového úhlu, dále u krátkého představce a nakonec řídítek skoro až bláznivé šířky 780 milimetrů. Donedávna by takováto řídítka náležela do kategorie DH, dnes se s nimi setkáme u závodně laděného „ikscéčka“. Už po prvních jízdách jsme ale museli uznat, že zvolená šířka není vůbec špatná.
Testovaná varianta „29 1 GE“ s cenovkou 83 999 korun vsadila na přední trojúhelník i zadní stavbu ze slitiny Aluxx SL Aluminium, která je sama o sobě zárukou nízké hmotnosti. Pěkný detail představuje nové karbonové horní vahadlo, použité u všech letošních modelů Anthem. Jinak je zadní stavba tím, na co jsme u systému Maestro po léta zvyklí – klasický trojúhelník doplněný o pevnou zadní osu, bytelné čepy a všechny prvky nahrávající tuhosti rámu jako celku. Torzní tuhost při silovém záběru i při položení do klopenky je vynikající a nový Anthem by ji mohl vyučovat.
Přední trojúhelník působí hodně kompaktně. Partie nízké hlavy s podélným svarem horní a spodní trubky, dále celkem minimalistický profil horní trubky a dvojité prohnutí té spodní, se značně širokým průřezem před napojením na středové pouzdro – zde bychom poznali Gianta i v případě, kdyby někdo všechna loga přelepil. Zajímavě působí sedlová trubka se zalomením uprostřed, což je klíčový prvek pro posunutí těžiště jezdce více nad zadní kolo. Z detailů nemůže chybět vnitřní vedení bovdenu i hadičky spodní trubkou a chválíme přípravu pro montáž přesmykače, byť v našem případě byla navářka zaslepena.
Jednotky pružení dodal Fox, a sice lehkou vidlici Step Cast Performance Elite s ovládáním lockoutu z řídítek, a dále výše zmíněný tlumič s hlavicí Trunnion Mount, ovšem tentokrát s páčkou ovládání komprese / lockoutu přímo na jeho těle. Vzhledem k celkovému ladění kola bychom uvítali dálkové ovládání i zde, na druhou stranu ve střední pozici páčky jde o symbiózu citlivosti a slušné imunity vůči nežádoucímu pohupování, takže jezdec naštěstí nemusí po páčce na tlumiči sahat příliš často.
Jedním z prvních vjemů byla skvělá akcelerace 12,05 kilogramu vážícího biku. Na tom měla zásluhu hlavně lehká kola z vlastních dílen Giantu, obutá do rychlých plášťů Maxxis Ikon EXO TR v šíři 2,2“, již u sériového kola bezdušových (!!!). To je jeden z podstatných prvků jízdního projevu, protože si můžeme od začátku dovolit nižší provozní tlak, velmi důležitý pro přilnavost. A vězte, že ve výjezdech a při přejezdu kamenů či kořenů bike stěží hledal konkurenci sobě rovnou, přestože výrobce záměrně zkrátil zadní stavbu, a dal tak kolu do vínku vyšší ochotu jít na zadní. Pokud ale pevněji sevřeme řídítka a vyloženě za ně netaháme vzhůru, jsou vrchařské schopnosti téměř bezbřehé - v daném směru bylo pro závodní XC uděláno maximum a přes současnou skvělou ovladatelnost se v tomto ohledu jedná o typickou devětadvacítku.
Sjezdy jsou podobně parádní disciplínou a zde již přichází ke slovu hravost, pro 29“ segment skoro až neuvěřitelná. Nejenže nepřetržitě vnímáme skvělou terénní prostupnost, ale s kolem si jezdec pohrává, ať už jede kamenitým korytem, sérií klopenek, nebo letí polní cestou. V těchto okamžicích zapomeneme na teoretická omezení vyplývající z reálného zdvihu 100 / 90 milimetrů a částečně i zásluhou zadního tlumiče a velkých kol máme spíše pocit, že sedláme 120mm trailbike. Udávaných 90 mm zadního zdvihu není vypovídající hodnotou o schopnostech kola, překračujícího svůj maratonský segment.
Závodní chrt rád ukazuje svou druhou tvář, kdy vedle skvělého zrychlení chce přeskakovat ležící klády bunny-hopem a zavedeme-li jej na točitý singletrack, ukáže i zde nečekaně sebevědomý projev. Z hlediska akcelerace i komfortu se sice na první pohled zdá být hlavně tím, čím byl Anthem vždy, tedy maratonským rychlíkem, ale dostaneme-li se do opravdového terénu, nestačíme se divit, jak si s ním poradí. Takováto porce ovladatelnosti byla donedávna pro 29“ segment maximálně tak z říše snů. Pokud je to něčím vykoupeno, může to být určitá vrozená, spíše však pocitová neposednost řízení při pomalé jízdě do hodně prudkých kopců, ale jak už bylo zmíněno, schopnost držet přímý směr je v takových okamžicích o schopné pilotáži.
Obě pružící jednotky plní svou práci na výbornou a nižší tlak v tlumiči je citelnou výhodou. Nová dvojpáčka dálkového lockoutu vidlice Fox chodí zlehka a k ergonomii nelze mít větší výhrady. Rozsah nastavení tlumiče je dost nadstandardní a vzájemných kombinací kompresního tlumení a odskoku nabízí až až. Celkem trojice regulačních prvků, nepočítáme-li tlak, podle nás uspokojí každého, ať už bude dotyčný klást důraz na výkon, či se naopak bude chtít nechat rozmazlovat nadstandardní mírou komfortu. Chce to však trochu trpělivosti při nastavování a hledání optima. Lockout využijeme prakticky jen na asfaltu, naopak plnou aktivitu hlavně v náročnějších sjezdech.
A osazení? Sram Eagle 1x12 fungoval tradičně bezchybně, ovšem jediný převodník s dvaatřiceti zuby nám na takto rychlý maratonský full nepřipadá jako nejlepší volba, ačkoli vzadu najdeme nejmenší desítkový pastorek. Těžší převod nám zde scházel, byť to někomu může kompenzovat fakt, že ani sebeprudší výjezdy nejsou problémem. Osobně bychom nasadili převodník s 36 zuby, aby se dala naplno zužitkovat chrtí povaha biku. Z dalších dílů musíme pochválit solidně pracující brzdy Sram Level TL se 180mm předním kotoučem a čitelným dávkováním nebo třeba sériově montovanou karbonovou sedlovku. I když ta na „celopéru“ nemá tak velký význam jako u hardtailu.
Finální verdikt nás však opět navrátí ke schopnostem kola, které jsou jedním slovem fantastické. Namíchání rychlosti a ovladatelnosti je zde provedeno přímo mistrně a Anthem 29 1 GE nás jízdně neskutečně bavil!
Rám: Aluxx SL, Maestro, 90 mm
Tlumič: Fox Float Performance Elite, Trunnion
Vidlice: Fox 32 Float SC Perf. Elite, 100 mm
Kliky: Truvativ Stylo 6k Eagle, 32 z.
Brzdy: Sram Level TL, 180 / 160
Řazení: Sram GX Eagle
Přehazovačka: Sram GX Eagle
Kazeta: Sram XG1275 10-50 (12)
Kola: Giant XC-1 29, bezdušová
Pláště: Maxxis Ikon Exo TR kevlar 2,2“
Řídítka: Giant Contact SL, 780 mm
Představec: Giant Contact SL
Sedlovka: Giant Contact Composite, 27,2
Sedlo: Giant Contact SL Forward
Hmotnost: 12,05 kg (vel. M s pedály)
Cena: 83 999 Kč
Když se před dvěma lety na trhu objevil Author Ronin, jakožto zástupce kategorie nazvané Adventure, sklidil nejen zasloužený ohlas za…
Model Hawk X je nejlepší devětadvacítkou v nabídce domácí značky Apache. Vsadila na kompletní sadu Shimano Deore XT v kombinaci s…