U celoodpružených kol Merida jsme v posledních letech viděli několik proměn v systémech odpružení zadní stavby i geometriích, ovšem aktuální podoba kol One-Forty a především One-Sixty je, zdá se, dotažená nejdál a zhmotňuje v sobě jak lehký jízdní projev, tak schopnost poprat se s nejnáročnějším terénem. One-Sixty ve svém cenově nejdostupnějším provedení 600 tak při testování na Kronplatzu příjemně překvapila nejen nás, ale i kolegy ze spíše sjezdově orientovaného webu.
Jednoduše a funkčně
Žádné složité systémy, žádné kudrlinky, byť trocha toho hydroformingu je pro značku vždy typická a kombinace přepákovaného jednočepu s plovoucím uložením tlumiče. Tolik ve zkratce první pohled na kolo, jehož rám působí mezi konkurencí poměrně vzdušným a štíhlým dojmem. Začněme ale u kónické hlavy, kde nechybí profilace, která se dotkla i spodní a horní trubky, které mají výrazné prohnutí jednak kvůli průchodnosti korunky vidlice (spodní), a kvůli volnému pohybu kolen (horní). Kruhový průřez bychom u těchto trubek hledali těžko, Merida vždycky sázela na hydroforming a proměnný průřez, takže to nechybí kvůli navýšení tuhosti v partii u hlavy i středového pouzdra ani zde. Před středovým pouzdrem navíc ze spodní trubky vychází pod plastovým krytem hadička zadní brzdy i bovden přehazovačky, takže obojí je kvůli servisu dobře přístupné. Středové pouzdro pak přechází v poměrně výraznou elipsu sedlové trubky, která se táhne až k čepu přepákování na tlumič. Pak už má sedlová trubka standardní průřez, ovšem poměrně solidní zalomení směrem vzad. Mimochodem, vahadlo přepákování je zde na rozdíl od modelu One-Forty jednodílné (svařené ze dvou polovin) a vypadá mnohem lépe.
Spodní čep řetězových vzpěr je umístěn rovněž do zesílené spodní partie sedlové trubky a leží na úrovni jediného převodníku. Vzpěry protažené před čep, kde nesou spodní oko tlumiče, mají vysoký oblý obdélníkový profil a spojovací můstek umístěný šikmo, hned za středovým pouzdrem. Hladký přechod do zadního čepu, mimochodem boostového standardu patek na pevnou osu, doplňují na levé patce navařené výztuhy a nosník třmenu brzdy na vnitřní straně trojúhelníku zadní stavby. Čep oddělující sedlové vzpěry pak sedí nad osou zadního kola, tedy výše zmíněný přepákovaný jednočep. Plovoucí tlumič pak u vahadla vsadil na Trunnion uchycení dvěma čepy na bocích a i přes přetlakovou nádobku je v rámu dostatek místa pro bidon.
Rám už nepočítá s přesmykačem, zato zde nechybí horní vodítko řetězu, a jestliže hovoříme o cenově nejdostupnějším modelu, pak je to hlavně zásluhou osazení, které ale opět příjemně překvapilo svojí funkcí. To už se ale dostáváme k jízdním vlastnostem, protože ty jsou u tohoto kola dílem celku, ne jen zásluhou rámu a geometrie.
Enduro s trail nádechem
One-Sixty 600 sice na první pohled nepůsobí ryzím enduro dojmem a ani po nasednutí jsme díky poměrně lehkému jízdnímu projevu neměli takový pocit, ale geometrie hovoří jasně. Hlavový úhel 65,5° už jasně spadá do této kategorie a 170mm přední zdvih vidlice s pevnou 20mm osou rovněž. Geometrii se ale podařilo naladit tak optimálně, že posed nepůsobí dojmem závodního endura, ale spíše pohodlného sportovního trailbiku. Hlavová trubka není zbytečně vysoká, aby brzdila agresivnější průjezdy zatáček s nalehnutím na řídítka, přitom ale jezdec nesedí s rukama pocitově nízko. Posed totiž patří k těm, které vám pasují hned od prvního okamžiku. Testovaná velikost L by délkou rámu sice zvládla i 190cm jezdce, ovšem je to už na hraně, a pro závodní nasazení bude lepší XL s trochu stabilnějším projevem. Chvályhodné je nastavení velikostí, kdy největší má 490 mm dlouhou sedlovou trubku, což dnes není tak časté, bývá to i méně.
Ladíme odpružené jednotky, kdy vzadu je lepší čtvrtinové zanoření, třetina už se nám jevila jako méně progresivní a občas šel tlumič skoro na dno. Vidlice Durolux vpředu je hodně příjemným překvapením, kdy svojí jemností chodu, celkovou tuhostí a perfektně progresivním projevem i na nejrozbitějších tratích dokáže směle držet krok s nejlepšími modely dražších značek. Sice si v hodně rozbitém terénu tlumení „chrochtá“ a negativní pružinky občas cinkla, ale funkčně je vše na výbornou a jde o dokonalou žehličku. Totéž musíme přiznat zadní stavbě, kde plovoucí tlumič částečně eliminuje tuhnutí pod brzdou a zadek tak funguje stále v nezávislém módu, byť do výjezdu lehce houpe, uvítali bychom zde pro stoupání kompresní páčku. Je to ale jen malá daň za citlivost zadní stavby i vůči malým rázům a perfektnímu žehlení kořenových pasáží.
Co se týče tuhosti, rám nabídne vyšší střední míru a zajímavý je jízdní dojem ze zadní stavby. Ta totiž jezdce mystifikuje delším rozměrem, a přitom má jen 430 mm. V uzavřených zatáčkách nebo na dropech se prostě zadek lehce chová jako delší a je třeba se do toho trochu víc opřít. Tady prostě geometrie lehce klame, ale jinak si lze s kolem ve vzduchu dělat, co se jezdci zamane. Samozřejmě, že celkovou geometrii a obratnost trochu krotí úhel vidlice a rozvor, ale s narůstajícím sklonem kopce a rychlostí je jízda plynulejší a o stále větších výzvách. Sice bychom to nesrovnávali s některými enduro koly, inklinujícími více ke sjezdovým modelům, ale tady je to výhodou pro univerzální pojetí jízdy v obou směrech. Do výjezdů pak i přes položený úhel vidlice nebylo nutné nadměrně kontrolovat přímý směr a bike stoupal ochotně, i když je nutné trochu víc nalehnout na řídítka, a přece jen je už cítit zdvih a zaměření víc „dole kopcom“.
O vidlici se lze v klopenkách skvěle opřít, a pokud se jezdec obává podklouznutí, vzorek plášťů a jejich neochvějná jistota v bočním náklonu, díky kombinaci se širokými asymetrickými ráfky, jej překvapí. S teleskopickou sedlovkou nadoraz pak je nadbytek prostoru nad rámem, takže si stačí jen užívat sklon terénu a kormidlovat řídítky s příjemným zahnutím. K výkonu brzd nemáme připomínky a snad jen 32 zubů převodníku nebylo v kombinaci s kazetou 11-50 úplně nejoptimálnějších pro rychlejší šlapavé tratě. Řazení ale fungovalo bezchybně a největší padesátka je ve výjezdech opravdu silným pomocníkem.
Celkově bychom One-Sixty zařadili mezi lehčí enduro kola, která jsou schopná jet poměrně rozumně do kopce a směrem dolů nabídnou velkou porci jistoty. Příjemným překvapením byla skvělá funkce odpružení a hlavně pak vidlice. Byť cenově nejdostupnější model, přesto nabízí opravdu hodně muziky za rozumné peníze.
Technické specifikace
Rám: Al, One-Sixty Lite, 160 mm
Tlumič: Rock Shox Super Deluxe R
Vidlice: SR Suntour Durolux RC, 170 mm
Kliky: Race Face Aeffect, 170 mm, 32 z.
Brzdy: Shimano BR-M500, 200/180 mm
Řazení: Shimano SLX, 1x11
Přehazovačka: Shimano SLX
Náboje: Formula 20 mm / Shimano Deore Boost 12 mm
Ráfky: Merida Expert
Pláště: Maxxis Minion DHR II, 27,5 x 2,4“
Kazeta: SunRace CSMX80, 11-50
Sedlo: Merida Sport
Sedlovka: Merida Expert, 30,9 mm x
Řídítka: Merida Expert, 760 mm
Představec: Merida Expert
Hmotnost: 15,3 kg
Cena: 64 990 (51 990 akční)
Kola značky Scapin jsou svým designem tak čitelná, že je lze jen těžko zaměnit s něčím jiným. Platilo to pro testovaný full Geko, tak i pro…
Na tento full jsme se těšili od okamžiku, kdy o něm prosákly na veřejnost první informace. Úplně nová rámová platforma maratonských a…