Z aktuální kolekce Devron jsme již stačili otestovat nový karbonový topmodel Vulcan Carbon 7.9 se sadou Sram X01 Eagle, nyní zde ovšem máme cenově výrazně dostupnější 29“ hardtail shodné řady. Model Vulcan 1.9, a to již bez přídomku „Carbon“, sází především na příznivý poměr ceny a výkonu, kdy za 27 990 korun nabídne komponentový mix Deore XT / Deore a skvěle fungující vidlici. To vše navěšeno na tuhém rámu ze slitiny 6061, preferujícím ovladatelnost a sebevědomý přenos energie. Matně černý rám s lesklou grafikou a decentními logy, stále ještě neokoukaná značka a dobře zvolené osazení - zdá se, že zde máme jeden z bestsellerů kolekce Devron 2018.
U všech duralových modelů řady Vulcan lze vybírat mezi devětadvacítkovou a „sedmadvacítkovou“ verzí, takže protipólem zkoušeného biku bude varianta nazvaná Vulcan 1.7 27,5“ sázející prakticky na identické osazení. Všechny výše postavené řady ovšem spoléhají na komponenty Sram, a to většinou GX, případně GX-Eagle. Zde ale máme kompletní Shimano a jediným zástupcem koncernu Sram na kole je vzduchová vidlice Rock Shox Recon.
Typický rukopis
Pokud svou pozornost zaměříme na rám, upoutá opticky kratší přední trojúhelník, doplněný charakteristicky zahnutou sedlovou trubkou a zredukovanou délkou zadní stavby. Poslední kolekce Devronu spojuje čitelný rukopis tvůrců a zkoušený bike je použitými profilacemi trubek nečekaně podobný karbonovým topmodelům. Mohutná spodní trubka se zahnutím vpředu u hlavy sází na průřez někde mezi lichoběžníkem a trojúhelníkem a na první pohled je zřejmé, že vedle zajímavého designu šlo především o tuhost rámu v nejzatěžovanější středové partii. Nechybí nízká kónická hlava a poznávacím znakem je i lehce obloukovitě prohnutá horní trubka, jež se směrem vzad výrazně zeštíhluje, stejně jako u karbonu.
Zadní stavba kombinuje prvky navyšující tuhost, ovšem s přihlédnutím k požadavku (v rámci možností) otupit ostrost rázů od terénu, byť u duralového rámu je to vždy těžký úkol. Vyšší profil řetězových vzpěr je doplněn o jejich atraktivní prohnutí – něco na způsob kultovních rámů Schwinn z první poloviny devadesátých let. Určitě nejde pouze o vzhled, tento prvek má jasné opodstatnění, neboť šikovně eliminuje kontakt řetězu s pravou vzpěrou ve sjezdech. Sedlové vzpěry sází na lehký průhyb, ovšem nejsou zas až tak minimalistické, jak vídáme v posledních letech u rámů laděných výrazně na komfort. Tuhost zadní stavby i přední vidlice navyšuje použití pevných os.
Zmínku zasluhují detaily, mezi něž patří moc pěkné, mohutně působící patky s plastickým nápisem Devron nebo nevšední horní můstek zadní stavby, tvořený písmenem X s prohnutím směrem dovnitř. Kompletně vnitřní vedení řadicích bovdenů i hadice zadní brzdy je zde z hlediska propracovanosti dotaženo o poznání dále, než bývá v dané třídě zvykem. Bovden k přehazovačce je tažen také útrobami pravé řetězové vzpěry.
Jízdní projev – v duchu zábavy
Už po ujetí prvních metrů zjišťujeme, že z hlediska naladění, a tím pádem i cílové skupiny, je bike hodně odlišný od již testovaného topmodelu. Když už jsme zmínili kratší zadní stavbu, tak ta je sice znatelná, ale ve srovnání s verzí s dodatkem Carbon je pořád o něco delší. Rozdíl je i v délce přední části rámu a v použitých úhlech, takže preference ovladatelnosti zde vypadá trochu jinak. Duralový hardtail není prvoplánově strojem, s nímž bychom si nutně potřebovali odskakovat všechny terénní hrany, jež se nám připletou do cesty, přestože i to samozřejmě zvládne. Určitý přesah do trailové kategorie jsme našli hlavně u řízení a máme-li kola v kontaktu se zemí, reakce na změny směru jsou přímo ukázkové. Svůj nemalý díl na tom nese i extrémní šířka řídítek 760 milimetrů.
Pro mnohé jezdce dnes téměř klíčovou radost z jízdy dokáže Vulcan 1.9 nabídnout, byť k takovému bunny-hopu či jízdě po zadním vyžaduje trochu přemlouvání. Ale to se již dostáváme trochu jinam, než kam testovaný bike ze své podstaty patří. Stále je primárně sportovním hardtailem umožňujícím najet ve slušném tempu větší kilometrový objem a může se bez obav postavit na start bikemaratonu či lokálního XC závodu. Rozhodně netrpí nadváhou a v reálu je mnohem hbitější, než bychom čekali u kola, které je tak sebevědomé v točitých pasážích.
Osazení kombinující Deore s řazením SLX a přehazovačkou Deore XT není co vytknout, což platí rovněž o bezchybně pracujících brzdách Deore s kotouči 180/ 160 mm. Mezi konstrukční modernu patří přesmykač s přímou montáží, byť nikoli systému Side Swing, a přehlédnout nelze ani záslepky otvorů pro vedení bovdenu k teleskopické sedlovce. U Devronu evidentně myslí i na ty uživatele, kteří se postupem času posouvají dále a inklinují k trailovějšímu ježdění, přestože vpředu nalezneme pouze stovkový zdvih. Jedinou připomínku máme nakonec k vidlici, u níž jsme sice byli velmi spokojeni s projevem i citlivostí zkraje chodu, ale někomu může trochu scházet dálkový lockout, páčka pro uzamykání je totiž na korunce. Převodníky 36/ 22 budou pro pohodovější jezdce bezproblémové a vrchařské schopnosti jsou v tomto případě (s kazetou 11-36) parádní. Ani v těch nejprudších stoupáních nikomu nebudou chybět převody, což bývá v době časté preference jednopřevodníkových systémů stále častější problém.
Takže jaký je Vulcan 1.9 29“? V prvé řadě je hodně univerzální devětadvacítkou se všemi ctnostmi své kategorie, tedy s bezvadnou prostupností terénem, příjemnou stabilitou ve sjezdech a vyšších rychlostech obecně, skvělou adhezí a solidní porcí jízdního komfortu. Za ten vděčí mimo jiné i bezvadně pracující vidlici Recon, využívající většinu svého zdvihu, a příjemnému sedlu WTB Volt. Současně se jedná o devětadvacítku, u níž byla preferována točivost, která o sobě dá vědět v klopenkách i na klikatých singletracích. Kolo vyloženě miluje zatáčky včetně ostrých vraceček. Jelikož ale nebyl kladen důraz na nadhazování předku a odskakování terénních zlomů, tak je bike příjemným společníkem i ve výjezdech, a to přes preferenci pohodového, nikoli nataženého posedu. V prudkých stojkách je až nečekaně jistý, nemusí se moc laborovat s těžištěm a o mnohé se postarají již samotná 29“ kola. Pláště WTB Ranger o šířce 2,25“ byly na jakémkoli sušším podkladu famózní, a to i na kořenech či velkých kamenech. Zmínit musíme také zdánlivý detail, jímž jsou gripy s luxusními miniaturními „chobotničkovými“ přísavkami, které se drží jedna báseň – i takové zdánlivé drobnosti se podílejí na dojmu z celku.
Rám: Devron Vulcan HT Aluminium 6061
Vidlice: Rock Shox Recon RL, 100 mm
Kliky: Shimano Deore, 36/ 22
Brzdy: Shimano Deore, 180 / 160 mm
Řazení: Shimano SLX
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano Deore 11-36
Náboje: Novatec
Ráfky: WTB ST i23 Disc
Pláště: WTB Ranger Comp 2,25“
Řídítka: FSA Comet, 760 mm
Představec: FSA V-Drive
Sedlovka: Truvativ stylo
Sedlo: WTB Volt
Hmotnost: 13,15 kg (vel. 19“)
Cena: 27 990 Kč
Španělská značka Orbea patří v prémiovém segmentu stále ještě k těm neokoukaným a totéž se dá říci o jedné z jejích důležitých novinek, a…
Z kolekce jihočeského Leader Foxu jsme si tentokrát do testu vybrali devětadvacítkový hardtail Benton 29“. Kompletní sada Shimano SLX,…