Je příjemné sledovat, jak se někteří výrobci snaží určitý model každý rok vylepšovat a nabídnout jezdci ještě lepší jízdní vlastnosti a nižší hmotnost. V případě nahrazení hliníkového předního trojúhelníku karbonem, došlo u topmodelu v řadě One-Twenty ke snížení hmotnosti a novou koncepcí také navýšení koeficientu zábavy při jízdě.
Lehčí a hravější
Modely One-Twenty jsou pro letošek trochu rozdělené díky průměrům kol a velikostem rámu, takže zatímco nejmenší S bude pouze na 27,5“ kolech, větší M a L už bude možné mít na obou průměrech a největší XL pak pouze na devětadvacítkách. Je to logické a rámy se budou lišit jen nepatrně v geometrii strmějším úhlem hlavy a delší zadní stavbou nebo výškou středu. Námi testovaný topmodel na menším průměru kol jasně vystihuje, i přes zadní zdvih 120 mm inklinující spíše k maratonu, kategorii trail, kam se kolo svým dokonalým projevem perfektně hodí.
Přední karbonový trojúhelník dovolil konstruktérům ušetřit 400 gramů proti původní verzi z hliníkové slitiny. Plovoucí tlumič a jednočepová zadní stavba s přepákováním pak zaručují větší imunitu vůči působení brzdy. Vnitřní vedení bovdenů sice zůstalo zachováno, ale bovdeny už nevstupují do spodní trubky zespodu za hlavou, ale hezky z boku a přes speciální vložky, které drží uvnitř vedení napnuté, aby nic nedrnčelo o stěny rámu. Vyvedení bovdenů před středovým pouzdrem je díky velkému plastovému dílci praktické kvůli případnému servisu, takže zde určitě pochvala. Vnitřkem pak vede i ovládání teleskopické sedlovky nebo hadička zadní brzdy, ovšem po hliníkové zadní stavbě už je vedení taženo vnějškem. Úchyt přesmykače byl v našem případě kvůli jednopřevodníku prázdný, ale spodní trubka disponuje otvorem pro bovden ovládání nového shimanovského standardu Side Swing. Zadní stavba pak spoléhá na pevnou osu 142x12 mm, vpředu je samozřejmě pevná patnáctka. Trochu nedůvěry v nás vzbuzovala titěrná karbonová objímka sedlovky, vhodná spíše na ultralehký XC bike, ale vydržela.
Náš stroj byl osazen sadou Sram X1 s třicítkovým převodníkem, kazetou 10-42 a v dané kombinaci tomu až na občasnou chuť na větší počet zubů vpředu kvůli rychlosti ve sjezdech nebylo co vytknout. Vše řadilo na jedničku a s přesnou odezvou, totéž pak lze říci o brzdách ze stejné stáje, jejichž celkem osm pístků dokázalo kdykoliv kolo bleskově zastavit i při zdolávání dlouhé sjezdovky, byť bylo dávkování spíše plynulejší a ne tak jedovaté, jako u některých konkurentů. Špičkou v oboru jsou kola DT Swiss, jejichž přímé výplety dokonale přenášejí výkon, takže i když rám nebyl, co se týče torzní tuhosti, nějakým vzorem, akcelerace a vedení směru byly díky výpletům a pevným osám na skvělé úrovni. Volba plášťů zde rovněž skvěle pasovala a širší přední Hans Dampf dokonale vedl na každém povrchu a nepatrně slabší byl jen v hlubším blátě. Naopak zadní Nobby Nic v novém provedení skvěle vedl v terénu a dokonale se zakusoval na blátě, ovšem na asfaltu nebo kamenných plotnách byly jeho vyšší špalky už méně jisté.
Co jezdci kromě dokonale přirozeného posedu bude pasovat, jsou řídítka s příjemným zahnutím, nebo tvar sedla Prologo. Zmíněný posed je totiž někde mezi hravým maratonským kolem a trailbikem, takže jezdec neleží na řídítkách, ani nesedí jako na sjezďáku. Testované elko je pro 190cm jezdce ideální, s jen nepatrně nižší hlavou, ale padne skvěle. Univerzalita v každém směru se pak ukázala i co se týče odpružení, jelikož zadní stavba dokonale žehlí a přitom zbytečně nehoupe ani s naplno otevřeným tlumičem. Ten jsme občas lehce přitvrdili jen v extrémních výjezdech, ale není to nutnost a s plným lockoutem je pak z kola opravdu raketa. Chod přední vidlice můžeme dávat za vzor některým konkurentům, takže tady nelze cokoliv namítat.
Jeho vlohy, byť je na něm stoupání opravdu snadné, jsou spíše opačným směrem a zde nelze než chválit na všech frontách. Ve sjezdech odpružení dokonale žehlí, pevné osy nedávají prostor k zaváhání a vše dokonale spolupracuje. Geometrie má všestranný charakter, takže kolo jde jak ochotně do vzduchu a neprotestuje proti jakýmkoliv parádičkám, tak dokáže dobře držet zvolený směr a přitom se kdykoliv protáhnout i tou nejutaženější zatáčkou. Není to enduro, ale dokonale vyladěný trailbike, jehož odpružení nastavené na čtvrtinové zanoření jezdci nabídne dokonalou podporu a geometrie neskutečnou porci zábavy a přitom slušný výkon. Neměli jsme problém odskočit hranu přitažením řídítek a přitom sjet s naprostou jistotou strmou alpskou sjezdovku, kolo je prostě univerzál. Rozumná hmotnost navíc nebrání celodenní jízdě v ostřejším tempu nebo při nasazení užších plášťů koketování s maratonem, a to ne nějak na chvostu. One-Twenty, a nemusí jít zrovna o topmodel, nabídne univerzalitu, zábavu a hodně příjemné svezení i v těžkém terénu, aniž bychom si někde přáli vyšší porci zdvihu.
Fotogalerie kola ZDE
Rám: One-Twenty Lite CFA R12, 120 mm
Tlumič: Rock Shox Monarch RT3, Debon Air
Vidlice: Rock Shox Pike RC Air, 130 mm
Kliky: Sram X1 1400, 30z.
Řazení: Sram X1, 11
Přehazovačka: Sram X01
Kola: DT Spline M1700
Pláště: Schwalbe, Hans Dampf/Nobby Nic
Kazeta: Sram XG 1175, 10-42
Sedlo: Prologo Nago Evo X15
Sedlovka: Rock Shox Reverb Stealth
Řídítka: FSA Afterburner, 760 mm
Představec: FSA Afterburner 6
Hmotnost: 12,55 kg
Cena: 139 990 Kč
Stále ještě novotou vonící standard 27,5+ nenechává jednotlivé značky rozhodně chladnými, a reagují na něj nejen stavbou celoodpružených…
Vydařená sportovní devětadvacítka za cenu jen lehce přesahující dvacetitisícovou hranici? S příjemnou geometrií a perfektně fungujícím…