Většina cyklistických nadšenců si Marin spojuje primárně s propracovanými celoodpruženými biky, karbonovými závoďáky nebo s parádními gravely, ale to je chyba, tento kalifornský výrobce dokáže hodně zaujmout také spodním koncem své nabídky. Otestovali jsme totiž 29“ hardtail Bobcat Trail 4 s cenovkou 14 990 korun a můžeme napsat, že v dané cenové kategorii bude podle nás ideální volbou – ať už se jedná o celkové provedení rámu, použitou geometrii nebo vyvážené osazení. Navíc na první pohled působí bike daleko dražším dojmem, což je další příjemný bonus. Ostatně Bobcat Trail 4 je postaven na rámu shodném s vyššími modely, takže základ kola byl zvolen s ohledem na co nejvyšší kvalitu. Pokud by byl tentýž rám osazen kompletní sadou Deore nebo i SLX, považovali bychom vybavení za zcela adekvátní. I o tom je Marin, samozřejmě včetně luxusních laků a řady krásných detailů.
Náš test tentokrát začneme použitou geometrií, která je vyloženě sportovní. Hlavní zásluhu má délka předního rámového trojúhelníku v kombinaci s extrémně kraťoučkým představcem, konkrétně 45 milimetrů při velikosti rámu L. Vše je podpořeno hodně širokými řídítky a sedlovkou s jen lehkým přesazením zámku. Ve spojitosti se zvolenými úhly je výsledkem perfektní ovladatelnost typická pro sportovně-závodní třídu. Přitom však představec neznamená nadměrnou točivost, která by méně zkušené jezdce jakkoli obtěžovala. Právě naladěním délek trubek, úhlů i celkově nastaveným posedem působí Bobcat Trail 4 velmi přátelsky a troufneme si říct, že novopečenému majiteli padne do ruky od prvních metrů jízdy.
Z hlediska konstrukce vsadil Marin spíše na minimalismus bez zbytečných profilací a použil jen ty prvky, které mají smysl z hlediska funkce. Prvotním požadavkem zde byla evidentně torzní tuhost rámu, svařeného z mohutně působících trubek ze slitiny 6061. Spodní trubka svým profilem vychází z kruhu se zploštělou spodní částí a nemůže chybět efektní zahnutí vpředu za hlavou. Lehký průhyb nalezneme rovněž u trubky sedlové, kvůli prostoru pro zadní plášť i z důvodu optimální pozice sedlovky. Výraznější proměnný profil se odehrál pouze u horní trubky, která je nejen efektně zploštělá, ale navíc se směrem dozadu výrazně zeštíhluje – hydroforming je sázkou na jistotu.
Zadní stavba je sice zdánlivě prosta jakýchkoli výstředností, ale u sedlových vzpěr najdeme zahnutí před napojením na patky. Absenci pevných os zde zcela určitě není možné považovat za jakékoli negativum a pokud vám někdo bude tvrdit, že devětadvacítka bez nich snad ani nemůže fungovat, rovnou se dotyčnému vysmějte. Testovaný Marin totiž nabídl naprosto famózní celkovou tuhost, jež vynikla nejen při silové jízdě, ale také při naklopení do rychle projížděné zatáčky. Snad jediným menším přežitkem může být IS úchyt zadní brzdy, který však vzhledem k ceně kola rádi přejdeme bez povšimnutí. Vyloženě prakticky jsou provedeny také úchyty bovdenů řazení a hadice zadní brzdy. Velkou pochvalu zasluhuje fakt, že bovden k přehazovačce vede v jednom kuse, tedy bez přerušení.
Na trailu
Nyní už k jízdnímu projevu jako takovému. Ten je logicky ovlivněn hmotností přes čtrnáct kilogramů, vycházející z cenově dostupného osazení a z použití základnější pružinové vidlice SR Suntour XCM. Ovšem konkrétní váha může být v některých ohledech zavádějící, což je přesně případ modelu Bobcat Trail 4. Jistě, pocitové zrychlení nemůže být u kola za patnáct tisíc takové, na jaké jsme ze sportovní třídy zvyklí, ale i tak jsme při jízdě neměli pocit bůhvíjaké nadváhy kola. Navíc bude-li mít majitel biku v budoucnu chuť odlehčovat, nejenže se za nevelký peníz dá dostat hmotnostně o dost níže, ale navíc bude mít takové počínání díky kvalitám rámu skutečný smysl.
Ve většině ohledů se však tento Marin choval jako sportovní devětadvacítka, a to především svou ochotou vrhat se do zatáček a díky parádní adhezní ploše velkých kol schopností zvládat i nástrahy těžšího terénu. Použité hrubší pláště se zdají být v tomto ohledu dobrými parťáky, nicméně budoucí odlehčování bychom začali právě u nich. Každopádně výjezdy i prudší sjezdy zvládá Marin na jedničku a stovkový zdvih vidlice je adekvátní celkovému ladění kola. Nejvíc nás ale bike bavil na točitých pěšinách a v klopených zatáčkách, kde působil jako o třídu luxusnější model. Samozřejmě to bylo z nemalé části podtrženo již výše několikrát zmíněnou nadstandardní tuhostí rámu.
V případě osazení není moc co kritizovat, zvlášť přihlédneme-li k lákavému výslednému poměru cena/výkon. Jistě, luxusnější vidlice by jízdní projev posunula dále, ale XCM nefungovalo vůbec špatně a páčka lockoutu na korunce je v dané třídě standardem. Pochvalu si od nás odnesla i sestava řazení, a to nejen za design poslední generace přehazovačky Altus. Také vpředu probíhala změna převodu lehce a čistě, byť by se nám zde více zamlouval velký převodník s osmatřiceti zuby namísto šestatřiceti, ale to je již detail. U brzd jde sice o jedny ze základnějších hydraulik od Tektra, ale i zde bylo vše bez problémů, i když stoosmdesátkový přední kotouč by brzdný výkon ještě navýšil.
Jako celek nás Marin Bobcat Trail 4 rozhodně přesvědčil o svých kvalitách. Celá řada jeho detailů jasně vypovídá o tom, jak si i v případě kola za patnáct tisíc dávají jeho tvůrci záležet, což potvrzuje třeba právě velmi krátký představec, pěkně zpracovaná sedlovka, případně příjemné gripy nebo nečekaně pohodlné sedlo. Vše dotvářejí detaily, jako například efektní nápisy „Marin Bikes California“ na ráfcích či krásně provedené logo na hlavové trubce. Marin je prostě zaslouženou legendou, která dnes navazuje na svou velmi úspěšnou historii.
Technická specifikace
Rám: Series 2, Alu 6061
Vidlice: SR Suntour XCM HLO-DS, 100 mm
Kliky: SR Suntour XCM, 36-22
Brzdy: Tektro M275, 160 mm
Řazení: Shimano Acera 2x9
Přehazovačka: Shimano Altus
Přesmykač: MicroShift
Kazeta: SunRace 11-36 (9)
Náboje: Forged Alloy
Ráfky: Marin Aluminium Double Wall
Pláště: Vee Tire Crown Gem 2,3“
Řídítka: Marin Riser, 780 mm
Představec: Marin Alloy
Sedlovka: Marin Alloy
Sedlo: Marin MTB
Hmotnost: 14,25 kg
Cena: 14 990 Kč
Pomineme-li ryzí XC model Ninety-Six, pak devětadvacítková One-Twenty narušovala rodinný řád plovoucího zadního tlumiče, jejž dodržovaly…
O nové generaci závodního chrta BMC Fourstroke již bylo napsáno hodně, tento nekompromisní XC full přináší do své třídy řadu netradičních…