O nové generaci závodního chrta BMC Fourstroke již bylo napsáno hodně, tento nekompromisní XC full přináší do své třídy řadu netradičních prvků, ať už z hlediska konstrukce, nebo použité geometrie. My jsme vyzkoušeli jeho druhou nejvýše postavenou variantu Fourstroke 01 Two s dvousettisícovou cenovkou a společné terénní vyjížďky jsme si maximálně užívali. Slovo vyjížďka však v tomto případě není úplně přesné, byl to totiž vždy doslova let krajinou s vychutnáním si všech technických pasáží. Nový Fourstroke je velmi ráznou odpovědí na stále tvrdší podobu závodních okruhů současného cross-country.
Podíváme-li se na použitou techniku blíže, zjistíme, že na jednu stranu sdílí některá konstrukční řešení s aktuální kolekcí dalších fullů z vlastní stáje, jmenovitě třeba s populárním trailbikem Speedfox, současně však přináší mnoho nového. Tím nejviditelnějším je nová geometrie s dlouhým předním trojúhelníkem, výrazně zkrácenou zadní stavbou a především nezvykle položenou hlavou, potažmo vidlicí – alespoň tedy ve vztahu k ryze závodnímu XC. Hlavový úhel činí u všech velikostí shodných 67,5 stupně a u zadní stavby bychom naměřili 129 mm, včetně námi testované největší velikosti XL. Úpravám se však nevyhnulo třeba ani předsazení patek vidlice, a jak asi správně tušíte, vše doplňuje velmi krátký představec, v našem konkrétním případě 70 mm dlouhý a svírající řídítka šířky 750 mm.
Zachován zůstal stovkový zdvih na obou osách, lehké úpravy se dočkal vzájemný poměr délek dvojice vahadel „virtuálního čepu“, tedy zavěšení typického pro Fourstroke prakticky ve všech jeho předchozích generacích. K tomu nechybí třeba plastové „lízátko“ zakrývající čepy spodního vahadla proti blátu odletujícího od zadního pláště a najdeme zde celou řadu dalších specialit. Pastvou pro oko je provedení čepů zadní stavby s tím, že horní čepy spoje vahadla a sedlových vzpěr jsou dokonale ukryty našemu zraku – nádherná práce! Nemůže chybět ani decentní indikátor SAGu nad pravým integrovaným čepem, parádně působí také částečné zasazení tlumiče do spodní trubky a další detaily.
Slovo integrace s poslední generací modelu Fourstroke nabývá tak trochu nového významu a konstruktéři ve vlastních laboratořích BMC, nazvaných Impec Lab, odvedli skvělou práci, a závodnímu XC fullu dali do vínku do té doby hodně netradiční prvky – jmenovitě třeba integrovaný „bumper“, zabraňující nežádoucímu protočení řídítek při pádu, a nakonec jsme si nechali integrovanou teleskopickou sedlovku. Že jste ji na kole na fotkách vůbec nezaznamenali? Přesně takový byl účel, teleskopická sedlovka RAD (Race Application Dropper) s funkčním zdvihem osmdesát milimetrů zapadá do puristické konstrukce kola. Jedná se o nejlehčí „teleskopku“ na trhu, neboť váží pouhých 345 gramů. Má to jen jeden háček, a sice že je model RAD určen výhradně pro BMC Fourstroke, do jehož oválného průřezu sedlové trubky tato konkrétní sedlovka dokonale zapadá. Použitý profil zde však není samoúčelný, neboť má předcházet vzniku nežádoucích stranových vůlí teleskopu, což ostatně můžeme po testu jen potvrdit. Líbila se nám i páčka dálkového ovládání sedlovky, a byť jsme byli ještě donedávna přesvědčeni, že teleskopická sedlovka je pro závodní XC zbytečnou váhou navíc, stále techničtější tratě největších světových závodů nás stále přesvědčují o opaku, a „teleskopka“ začíná být, když ne nezbytností, tak rozhodně vítaným pomocníkem. Zajímavostí je také stahování sedlovky v rámu, jež se neprovádí pomocí klasické horní objímky, ale malým šroubkem zboku sedlové trubky, přibližně v půlce její délky.
Luxusně pojatý karbonový rám je pak totožný pro všechny tři exkluzivní verze modelu Fourstroke, liší se pouze pružící jednotky a finální osazení. Námi zkoušenou variantu s úplně novou generací prestižní sady XTR považujeme za ideál, přestože je zde namísto jednotek Fox řady Factory použita o něco dostupnější série Performance, tedy bez povrchové úpravy Kashima. Co je však důležité, obě jednotky mají společné dálkové ovládání páčkou umístěnou shora na řídítkách, a to ve třech krocích, přičemž minimalistickou dvojpáčku dodalo DT Swiss. Takže ke švýcarskému BMC, švýcarské ovládání pružení…
Samotný rám je z hlediska konstrukce parádní záležitostí, a tvarování jednotlivých partií musí potěšit každé oko, byť v případě testovaného modelu vše trochu maskuje decentní černá barva, přesněji povrch „surového“ UD karbonu. Průřez spodní trubky s náznakem šestiúhelníku je doslova obří, a ani velká chlapská ruka jej neobejme. V kontrastu s tím je zúžení horní trubky, jež je ve své zadní části až nečekaně minimalistická. Ke krásným detailům náleží horní karbonové vahadlo stlačující tlumič nebo celá partie hlavy, nad níž najdeme parádně tvarovaný představec BMC a na něj navazující trojici podložek.
Naladění geometrie nového Fourstroku v sobě kombinuje rychlost s dokonalou točivostí při pomalejší jízdě – 29“ bike se proto vyžívá jak ve vysokých rychlostních průměrech a fantasticky zvládá táhlá i příkrá stoupání, tak stejně sebevědomě nás protáhne hodně technickými úseky. V nich je znát určitý trailový přesah daný především hlavovým úhlem a kratší zadní stavbou, podobně nás překvapila ochota kola otočit se doslova na pětníku – což bychom z principu u stroje s takovým rozvorem nečekali. Takže z hlediska univerzality je rám skvěle naladěn, a právě svou ovladatelností dává jasně najevo, že není „pouze“ jednosměrně naladěným závodním chrtem. Každopádně, použitá geometrie vyžaduje nějakou chvilku, abychom jí přišli na chuť a naučili se využít vše, co nám nabízí.
Ale aby nedošlo k omylu, zatím poslední generace modelu Fourstroke určitě není trailbikem se sníženým zdvihem a co nejlehčí konstrukcí, ale v prvé řadě skutečnou XC a maratonskou střelou, která nám, jen tak mimochodem, dovolí zvládat technické úseky s pocitem vyšší zdvihové rezervy a ty hodně prudké pak za pomoci teleskopické sedlovky, která funguje velmi příjemně. Takže před sebou máme bike na jednu stranu si libující v klopenkách, ale na tu druhou zrychlující s neskutečnou razancí, k čemuž mu pomáhá nejen vysoká torzní tuhost rámu, ale i výborná kola DT Swiss. Ta jsou obuta do našich oblíbených plášťů Vittoria Barzo, jejichž světlý bok kolu, mimochodem, hodně slušel, a především vzorek představuje fantastickou kombinaci rychlosti a adheze, a to i v rozmoklém terénu. Šířka 2,25“ se zde jeví jako ideál. Každopádně, celková hmotnost kola 10,95 kilogramu může být lehce zavádějící hodnotou, protože v reálu se bike pocitově chová tak, jako by měl o dobré půl kilo méně. Minimalizace obvodové hmotnosti kol a nekompromisní přenos energie zkrátka dělají své.
Odlepit obě kola od země nevyžaduje skoro žádnou sílu, nicméně právě v tomto ohledu se Fourstroke chová spíše jako trailbike než ryzí ikscéčko, protože po zatažení za řídítka nabádá k tomu, abychom překážky překonávali bunny-hopem a k odrazu využívali každý trochu vhodný terénní zlom. Toto BMC toho svede hodně, zvlášť v kontextu své kategorie, a to i ve sjezdech, stále je ale v prvé řadě oním závoďákem s vyloženě závodním posedem, částečně daným také o něco vzpřímenějším úhlem sedlové trubky. Základní charakteristika kola proto zprvu nabádá spíše k o něco tužšímu nastavení pružících jednotek, velmi brzy však pochopíme, že je v tomto případě trochu zbytečné se záměrně okrádat o komfort. Výrazná progresivita chodu a nadstandardní imunita vůči nežádoucímu pohupování jsou zde příkladné, takže páčku dálkového ovládání jednotek zdaleka nemusíme používat tak často, jak by se dalo očekávat. Plný lockout využijeme jen a pouze na asfaltu, a i zde není nezbytný, neboť prostřední poloha přitažení komprese funguje v tomto ohledu podobně, přitom stále dokážou být jednotky dostatečně citlivé pro vyzobání nerovností v rámci rychlé jízdy terénem. Nejčastěji jsme měli aktivovaný plně otevřený režim, s nímž kolo žehlilo rázy skutečně perfektně, aniž bychom měli pocit, že nás pružení jakýmkoli způsobem okrádá o vynaloženou energii. Správně naladěný mix „virtuálu“ s dvojicí vahadel a ideálně pracujících jednotek Fox má své opodstatnění. Mimochodem, totožné jednotky řady Performance využívá i nejzákladnější model řady Fourstroke.
Odpověď na tuto otázku je celkem jasná – pro nejnáročnější uživatele z řad XC a maratonských závodníků, pro fajnšmekry libující si v dokonalé technice, ale současně i pro majetnější hobby jezdce, kteří si chtějí užívat celodenní biking v sedle něčeho hodně výjimečného. Renomé značky BMC, provázané se světem závodního bikingu a s mnoha hvězdnými jezdci, má určitě něco do sebe. Nový Fourstroke však nabízí víc, než by se na první pohled mohlo zdát – ať už jde o geometrii s určitým, již několikrát zmíněným trailovým přesahem, o dokonale provedenou a hlavně lehkou teleskopickou sedlovku a o řadu dalších detailů. Chválíme třeba i sériovou montáž vodítka řetězu, superlehká karbonová řídítka a především letošní novinku v podobě sady XTR poslední generace. Brzdy i řazení fungovaly naprosto bezchybně. Pouze u klik došlo oproti původní specifikaci sériové verze k mírné úpravě, a namísto XTR je zde použit „OEM“ model sice bez prestižního loga, ovšem s téměř shodnými parametry. Záměna klik však dovolila snížení koncové ceny, což je jen plusem pro případného zájemce.
Technická specifikace:
Rám: 01 Premium Carbon, Advanced Pivot System, 100 mm
Tlumič: Fox Float DPS Performance Elite
Vidlice: Fox Float 32 SC Performance, 100 mm
Kliky: Shimano FC-MT900, 34
Brzdy: Shimano XTR, 160 mm
Řazení: Shimano XTR 1x12
Přehazovačka: Shimano XTR
Kazeta: Shimano XTR 10-45 (12)
Kola: DT-Swiss XR 1501 Spline One
Pláště: Vittoria Barzo TR, 2,25“
Řídítka: BMC MFB 01 Carbon, 750 mm
Představec: BMC MSM 01
Sedlovka: BMC R.A.D., teleskop., 80 mm
Sedlo: Fyzik Antares R7
Hmotnost: 10,95 kg (vel. XL)
Cena: 199 999 Kč
Různorodost stále se rozrůstající rodiny gravelů je fascinující a karbonový model Jena italské klasiky Wilier je toho důkazem. Velmi…
V kolekci značky Head se pro letošní sezónu objevila nová dvojice strojů kategorie gravel, konkrétně modely Picton I a Picton II, sázející…