Polská značka Kross budí rozruch především svým závodním týmem, kam pro letošek přibrali blonďatého andílka Jolandu Neff. Kolekce hardtailů této značky ovšem zaslouží stejnou, ne-li větší pozornost, protože výběr modelů je opravdu široký a biky Level, odlišené písmeny R (27,5“) a B (29“) jsou díky designu rámů dobře čitelné už zdálky. Nám se do ruky dostal model na nižším středu nabídky, se zajímavou cenou a ještě zajímavějším mixem komponentů, takže jsme byli zvědaví, co předvede.
Mix nikoliv nesourodý
Rám si nelze splést, protože typické poznávací znamení v podobě zalomení horní trubky před sedlovou a následně plynulý přechod do sedlových vzpěr jsou jasným rysem. Rámu ale dominuje soudkovitá nekónická hlavová trubka a výrazné profilace té spodní, která má vícehranný profil, jenž z masivu u hlavy přechází do širšího trojúhelníku u středového pouzdra. To je mimochodem závitové a klasika je zde i v podobě patek na rychloupínák nebo horního úchytu třmene zadní brzdy, byť v Postmount provedení. Dobře vypadají nenápadné patky, které nesou závity, jež nechybí ani na vrchu sedlových vzpěr, a řetězové vzpěry jsou pak přímou klasikou bez nějakých prohnutí. Z moderních prvků je zde vnitřní vedení bovdenu přesmykače Side Swing, ovšem rám počítá i s klasikou, pro kterou je připraven plastový smyk na spodu středového pouzdra a úchyty na spodní trubce, zkrátka podle osazení rám ukrývá, či naopak odhaluje bovdeny.
Komponentová uniformita z produkce Shimana je zajímavě narušené klikami Suntour, které ale z pravé strany silně připomínají konkurenční japonský vzor. Toto „hollowtech II“ inspirované provedení má levou kliku nasazenou na ose, ovšem jištěnou nikoliv svěrnou objímkou, ale samostahovacím středovým šroubem do osy. Trochu to připomíná řešení FSA, a co se funkčnosti týče, nemůžeme klikám nic vytknout, řazení na nich šlapalo výborně a tuhost ramen je rovněž na rozumné úrovni. S desítkovou přehazovačkou a přesmykačem SLX pak řetěz dokonale spolupracoval jak na kazetě, tak na klikách.
Vpředu najdeme pružinovou vidlici Rock Shox s třicítkovým průměrem vnitřních noh, lockoutem na korunce a stovkovým zdvihem. Škoda, vzduch by si kolo vzhledem ke sportovním ambicím zasloužilo, ale hrajeme zde lehce o cenu. Brzdy jsou pak rovněž Shimano, totéž platí pro náboje, ale zajímavá je přítomnost tubeless ready ráfků od WTB, obutých do rychlých plášťů Schwalbe. Vše designově dotahují vlastní komponenty kokpitu, mimochodem v odpovídající šířce řídítek i délce představce. Rovněž sedlo a sedlovka nesou vlastní logo a totéž platí pro gripy s mechanickou pojistkou.
Pro radost i výkon
Bé šestka je typickou devětadvacítkou už od prvního nasednutí, kdy jezdec cítí jednak délku rámu, ale také strmější úhel vidlice pro dostatečnou točivost. Testované emko značením lehce klame, protože jde o devatenáctku a největší elko už je jednadvacítka. Pro 190cm jezdce už je sedlovka trochu krátká, ale na 180 - 185cm postavu je geometrie ideální jak výškou rámu, tak délkou. Posed totiž umístí ruce jezdce docela příjemně vysoko, takže pro sportovnější pojetí jízdy není problém otočit představec dolů, ale nutnost to není. Horní trubka není přehnaně dlouhá, takže posed je docela příjemný i na dlouhé vyjížďky a přitom kolo netrpí nějakou leností, co se týče ovládání.
Akcelerace je díky docela tuhému rámu na rozumné úrovni a kola slušně odvalují, ale jakmile jsme se opřeli do pedálů ze sedla, promluvila do toho pružinová vidlice, jejíž citlivost přece jen něco z výkonu vestoje ukrojí. Lockout to sice znatelně řeší, ale pro sportovnější nasazení by zde vzduch přišel vhod. Takhle má jezdec vpředu dokonale citlivý kousek, který dokáže z povrchu vyzobávat i ty nejjemnější nerovnosti, a daní za to je pak pohupování ve výjezdech. Samozřejmě, že absence pevné osy a „netapered“ hlava nejsou v zatáčkách pod brzdou zrovna přínosem pro chirurgicky přesné ovládání, ale nejde o závodní bike, takže to není nic omezujícího.
Tím jsme se dostali z rovné silnice do zatáček, kde bike kombinuje delší zadní stavbu s postavenějším úhlem vidlice, který tak trochu dohání celkovou točivost. Předek tedy v navádění do zatáček jasně vede a určuje směr díky rychlejším manévrům důsledkem kratší stopy předního kola a zadek se zatáčkou vždy protáhne za ním. Tohle není krátký bike, který by se vyžíval na klikatých cestičkách, tady je to typická devětadvacítka se vším všudy, tedy i s charakteristickým přítlakem na předek. Ať už znatelným na rovině, tak ve výjezdech, takže nějaké starty ze zatáčky s těžištěm vzadu se tady nekonají, kolo jede plynule a stabilně na podkladu, skoro jako závodní devětadvacítky s delším rámem a jakmile chce jezdec vyskočit do vzduchu nebo překonat překážku, musí za řídítka pořádně vzít. Kolo sice není problém dostat na zadní, ale jeho parketa to vyloženě není, takže v tomhle ohledu má raději cesty směrem nahoru než dolů a terén spíše rovnější než příliš hravý a klikatý. Přesto se do zatáček pokládá ochotně a pozice těžiště je zvolena optimálně, tudíž není cítit nějaká neochota nebo nedostatek jistoty v náklonu. Bé šestka je tak celkově spíše stabilním kolem pro rychlejší pasáže a dlouhé jízdy s posedem v docela komfortním módu, a ne bikem na dovádění. I když ve sjezdech je délka rámu zklidňujícím činitelem a výška řídítek pomáhá jezdci navyšovat pocit jistoty, že to prostě dá.
Výkon brzd i univerzální vzorek plášťů v tomhle případě nezklamou, a co se týče těžiště, není nutné jít ve sjezdech nějak extrémně za sedlo, ale zadek se trochu posunout musí. Zkrátka ryzí XC charakteristika, kde kolo poslouchá, dobře drží tempo a zvládne s přihlédnutím k propružování vidlice i rozumnou akceleraci. Jezdec zde navíc netrpí přehnanou tvrdostí zadní stavby, protože štíhlá sedlovka i konstrukce rámu dokážou terénní rázy trochu zahladit, takže míra komfortu je nastavena optimálně. A to platí vlastně pro celý bike, protože na XC výlety ve sportovnějším duchu je to optimální společník, který nevyniká v jednom, a zbytečně nestrádá v druhém směru.
Rám: Alu Lite 6061
Vidlice: Rock Shox XC 30, TK Coil, 100 mm
Kliky: SR Suntour XCM-AX-D, 24/38
Brzdy: Shimano BR-M396, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore, 2 x 10
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano Deore, Side Swing
Náboje: Shimano RM475
Ráfky: WTB STP i19
Pláště: Schwalbe Rapid Rob, 2.1“
Kazeta: Shimano CS-HG50, 11-36
Sedlo: Kross
Sedlovka: Kross
Řídítka: Kross, 720 mm
Představec: Kross, 90 mm
Hmotnost: 13,7 kg
Cena: 24 490 Kč
Bylo to už podruhé, kdy jsme měli možnost otestovat elektrokolo francouzské značky Moustache (knír), a ačkoliv jsme v redakci všichni…
Jeden redakční full Cube Stereo trestáme už tři roky, takže známe, ale možnost provětrat pluskovou novinku Stereo 150 HPA Race 27,5+, to…