Na čtvrtou generaci motorů Bosch zareagovala značka Haibike nejnovějším designem svých rámů, jenž od roku 2010 udělal opravdu velký skok a působí vyloženě futuristickým dojmem. Nová rámová platforma pro motory Bosch čtvrté generace navíc nabízí různé průměry kol, geometrie i zdvihy, takže bude mít zákazník v té široké nabídce značky hlavu zase o něco zamotanější.My jsme jezdili dvě novinky současně a jako první představujeme více trailově střižené SDURO FullNine 8.0.
Zachovat si tvář
Tvůrci další generace celoodpružených rámů sice přišli se zcela novým designem, ale základní tvar a koncepci zadního odpružení se snažili zachovat tak, aby byla příslušnost ke značce jasně čitelná. Podařilo se to dokonale, přestože je výsledkem e-bike, jehož design je zase někde jinde, než jsme byli dosud zvyklí. Cílem bylo dostat baterii a pohon co nejvíc do těžiště, umístit do spodní trubky akutálně nejsilnější „boscháckou“ baterii a nabídnout všechny vymoženosti doplňkové konfigurace MRS systému. A samozřejmě zachovat citlivé odpružení, navýšit tuhost rámu a geometrii nastavit adekvátně současným trendům, plus něco navíc, ukryté v řadě nenápadných, ale o to dokonaleji provedených detailů. Testovali jsme hned dva modely najednou, jeden na rozdílných průměrech kol a vyšších zdvizích a druhý, jehož test nyní čtete, na devětadvacítkách a 140mm zdvizích. FullNine ve verzi 8.0 je e-bikem, u něhož na první pohled nevíte, zda je víc trailbikem, nebo spíš jen komfortním fullem pro celodenní brázdění terénu. Odpověď má víc proměnných, hodně závislých na tom, jak jezdec tohle kolo uchopí jako celek, jak využije geometrii a kde bude jezdit.
Rám je doslova připravený na všechno a masivní profilace nejen předního trojúhelníku, ale i zadní stavby snesou snad všechno. Spodní trubka ukrývá 625Wh baterii a je výrazně přesazená před motor, jenž je zde umístěn pod 42° úhlem. Díky menším rozměrům a hmotnosti o 1,1 kg nižší, než měl jeho předchůdce, působí v šasi poměrně malým dojmem a kolem sebe má dost volného prostoru. Žádné zakrytování, jen masivní přední plastový chránič, jenž je součástí dílu baterie, a horní vyjímatelný kryt, který v opravdu masivním spoji sedlové a spodní trubky ukrývá pod ním tažené vedení bovdenů i hadice brzdy. V kombinaci s frézovaným převodníkem je celá tahle partie asi nejzajímavější částí celého rámu a vlastně je tou hlavní změnou designu. Horní trubka se svými profilacemi snaží zachovat původní design, byť jsou její rysy v přední části o dost ostřejší. Sedlová trubka napojená na široký díl ukrývající částečně tlumič má vzpřímenější úhel a zadní stavba, byť si drží linii svých předchůdkyň, doznala řady drobných změn. Masivní vahadlo přepákování budí dojem nezničitelnosti a spodní kyvka i sedlové vzpěry si stále drží své ostré tvary. Dokonalé napojení všech přechodů u zadních patek jsou typickým rukopisem tohoto čtyřčepu, ale třmen zadní brzdy se nastěhoval na spodní kyvku, kde jej nese adaptér na vnitřní straně. V profilaci vnitřní strany levé patky je pak důmyslně ukrytý snímač otáčení zadního kola, jemuž sekunduje magnet zanýtovaný přímo v kotouči brzdy Magura. Boostové patky, integrovaný plastový chránič proti řetězu a dokonale tažené vedení hadice i bovdenu pro co nejmenší posun při propružení. Když k tomu všemu přidáme masivní čepy, navíc jištěné proti povolení seger pojistkami, je jasné, že tady tvůrci nic nepodcenili. Naopak je možné díky dvojici malých závitů na čelní straně patek nasadit přídavná koncová světla, jako to má špičkový model Flyon, a stejně tak počítá s předním světlem vlastní představec s otvorem pro kabel na spodní straně.
Další „tuning“ je pak zajištěn systémem MRS (Modular Rail System), což je kolejnice v horní ploše spodní trubky, krytá gumovým páskem, do níž lze upevnit adaptér na košík či zámek, na brašnu nebo na druhou baterii. Právě možnost upevnit sem standardní 500Wh baterii Bosch a navýšit tak kapacitu na neskutečných 1125 Wh je lákavá pro řadu vyznavačů extrémních výjezdů.
Jelikož jde o topmodel této řady (dostupný i ve verzi LT se 160mm zdvihem na 27,5“ kolech), na vybavení se nešetřilo. Vpředu pruží boostový Pike s ovládáním komprese na korunce, vzadu pak jeho sourozenec Deluxe s ovládací páčkou pro otevřený chod nebo výrazně přitlumenou kompresi. Dvanáctková sada převodů mixuje ikstéčkovou přehazovačku s kazetou a páčkou ze sady SLX a opravdu dokonalým zážitkem je projev čtyřpístků Magura. Tedy pro ty, kdo milují jejich až „digitální“ projev s brilantně okamžitým nástupem maximálně jedovatého výkonu po stisku páčky jedním prstem. Trochu krokem směrem do lehčího terénu je nasazení plášťů Smart Sam, které jsou spíše univerzály do terénu a na silnici než obutím adekvátním celkovému osazení i smýšlení kola. Zato pro výplety od DT Swiss nebo teleskopickou sedlovku, tam nemáme jedinou připomínku.
Úhly a milimetry určují charakter
Jelikož jsme sedlali velikost L, díky 470mm sedlové trubce se bike tváří, že by mohl zvládnout i 190 cm vysokého jezdce. Zvládne, a dokonce měla sedlovka ještě nepatrnou rezervu, jenže ostatní míry rámu dělají ve výběru správné velikosti trošku zmatek. Zmiňovali jsme na pohled více postavenou sedlovou trubku, a když se k tomu přidá kratší horní trubka, sedlali jsme najednou rám, jenž působil mnohem kratším dojmem, než bychom od elka čekali. Tady se nehraje na moderní geometrii s postavenou sedlovou trubkou a dlouhatánským předním trojúhelníkem. Tady je sedlovka strmější, pro co nejlepší zdolávání výjezdů, ale horní trubka to s délkou nepřehání, kvůli komfortu jezdce. Posed je opravdu hodně vzpřímený a na rovině má jezdec pocit, že šlape víc pod sebe a ruce vůbec nenatahuje nijak zbytečně dopředu. Naopak je znát citelná převaha hmotnosti jezdce orientované víc na řídítka než na sedlo. Jenže i tohle má svůj cíl, kterým jsou, prozradíme dopředu, výjezdy. Nastavujeme tedy odpovídající tlaky v tlumiči a vidlici, obojí necháváme s kompresí nastavenou na minimum a na jeden ze čtyř režimů výkonu vyrážíme. Eco je tradiční nuda, takže alespoň Tour, ale nakonec vítězí E-MTB, jenž umí být částečně Tour a částečně Turbo, které jsme v podstatě využili jen v opravdovém extrému, a to ještě spíš na zkoušku, než aby to bylo nutné. Čtvrtá generace boscháckého Performance CX má prostě dokonalý zátah už odspodu a jezdce rozmazluje o něco víc než třeba pohon Shimano, jenž je víc realistický a nutí k vyšší frekvenci šlapání i záběru do pedálů. Motor není úplně tichý, navíc je občas slyšet tření řetězu o nylonové vodítko nad převodníkem, ale není to nic abnormálního. Kolo jede ochotně vpřed, odpružení se při šlapání nijak výrazně nehoupe, takže ani nesaháme po páčce částečného lockoutu a postupně se sžíváme s geometrií.
Je to trochu jiná jízda, tedy hlavně na rovině nebo z mírného kopečka, kdy jezdec sedí plně v sedle. Tady všude si uvědomujeme, že kolo ochotně zatáčí, přitom díky delší zadní stavbě dobře drží směr a stabilní úhel přední vidlice nás nenechá na holičkách. Pořád ale máme tendenci posouvat zadek na sedle směrem dozadu, a to jsme přitom sedlo nastavili v zámku sedlovky skoro na maximum dozadu. Posed prostě vyžaduje chvilku zvyku, ale po pár kilometrech už nám to přijde celkem přirozené, navíc s nájezdem do terénu a nástupem výjezdů se celá geometrie jeví stále víc opodstatněná. Čím strmější výjezd, tím pro kolo lépe, protože tam ukáže, proč je sedlovka postavená a jak moc umí delší zadní stavba podpořit výkon motoru i jezdce. Na známých trasách jsme v E-MTB režimu vyjeli opravdu až extrémní stoupání s úseky, kde ještě před pár lety vyžadovaly starší verze elektrobiků od jezdce až extrémní výkon. Teď jsme se s kolegou na druhém Haibiku (mullet varianta Sduro All Mtn) doslova honili i v tom nejprudším úseku, aniž by nohy pocítily příval kyseliny mléčné. Výkon motoru, perfektní ovladatelnost předního kola bez nutnosti silově jej držet v přímém směru a geometrie stvořená pro stoupání, tohle byl opravdu zážitek, a už chápeme, že někdo dokáže stavět pro elektrokola zábavné „stoupací traily“.
Jenže Full Nine se ukázal jako hodně zábavný společník i v mírných výjezdech s řadou technických pasáží, kde si nechal líbit hodně sportovní jízdu a ochotně se i přes své „proporce“ proplétal mezi stromy a dovolil jezdci, aby jej občas vytáhl s odrazem o nějakou nerovnost hezky do vzduchu. Nakonec pak příjemně překvapil i ve sjezdech, kde se sedlem dole neřešíte postavenou sedlovou trubku, ale necháte se navádět stabilním hlavovým úhlem do řady náročných pasáží, které hravě zvládnete. Ne, není to enduro, ani nějaký agresivní trailbike, kde byste kvůli krátké zadní stavbě vyráželi po zadním z každé zatáčky, je to univerzál na více způsobů. Snad i proto jsme jej ve sjezdech protáhli řadou zatáček, kde jsme ani nečekali, že by je zvládl tak ochotně. A odskočení hrany? Za jedna a ještě si bike nechal líbit stlačení zadního kola hezky pod sebe. Tady se krátká horní trubka ukázala naplno. Prostupnost terénem rovněž nebyla nijak omezená, takže ve finále jen rovinaté úseky či mírné sjezdy v sedle znamenaly navykání si na lehce dopředu předsazený posed, jinak kolo jezdci padlo jak ve výjezdech, tak ve sjezdech dokonale do ruky.
Odpružení přitom nepůsobilo přehnaně hlubokým a houpavým dojmem, takže jsme měli dostatečně přesnou odezvu od terénu, ale s komfortem, jenž se nijak výrazně nesnižoval ani pod brzdou. Brzdám ještě jednou vysekáváme pochvalu, ale bohužel v terénu jejich výkonu trochu kontruje menší agresivita vzorku plášťů. Bike ve finále projel jak náročná stoupání a technické traily, tak řadu lesních cest či rychlé sjezdy nebo úseky s řadou umělých skoků. Všude tam se choval naprosto přirozeně a sebejistě, aby nakonec ukázal pod metrákovým jezdcem nájezd 52 kilometrů v režimu E-MTB a 1187 nastoupaných metrů, což je slušná porce, a je vidět, že 625Wh baterie je společníkem, u nějž se nemusíte moc ohlížet na to, kam jet, abyste se nemuseli vracet domů „za svoje“. Převodový rozsah pak nikde nedal pocítit nedostatek, shimanovská dvanáctka fungovala naprosto spolehlivě. FullNine ve svém nejlepším provedení určitě zaujme především ty vyznavače elektrobikingu, kteří si budou libovat v kopcích a využijí jeho geometrii, která je stoupání vyloženě nakloněná, aby pak ve sjezdech mohli okusit stejně příjemný pocit.
Rám: Al 6061, Boost, 140 mm
Tlumič: Rock Shox Deluxe Select +
Vidlice: Rock Shox Pike Select RC, Boost
Kliky: Haibike The Crank, 165 mm, 38 z.
Brzdy: Magura MT7, čtyřpístek, 203 mm
Řazení: Shimano SLX, 1x12
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Kola: DT Swiss H1900
Pláště: Schwalbe Smart Sam, 29x2,6“
Kazeta: Shimano SLX, 10-51
Sedlo: Haibike
Sedlovka: XLC
Řídítka: Haibike, 780 mm
Představec: Haibike
Motor: Bosch Performance CX, 36V/250W
Displej: Bosch Purion
Baterie: Bosch Powertube, 625 Wh
Hmotnost: 25,4 kg
Cena:142 999 Kč
Nechtěli byste otestovat najednou dámské i pánské elektrokolo Apache a porovnat rozdíly? Tak nějak zněla nabídka k testu elektrokol Apache…
Asi nejmladší domácí značka kol a elektrokol se zaměřuje hlavně na enduro a trailově pojaté modely, což nepřekvapí ani v kategorii…