Německá značka silně cílí na terénní elektrobiky, kde kromě středových motorů jasně odkazuje na smysl pluskových plášťů, navyšujících celkovou stabilitu. Testovaný hardtail není výjimkou, a pokud to někdo myslí s elektrokolem v terénu vážně a nechce zadní odpružení, nabídne mu tenhle kousek velice příjemné svezení.
Unisex svezení
Ač plusko a bez nějakého označení příslušnosti geometrie, jednoznačně tenhle bike řadíme mezi modely, které budou pasovat jak bikerům, tak bikerkám. Jestli jedno elektrokolo do rodiny, tak by to klidně mohl být tenhle model s příjemným posedem, kratší horní trubkou a doslova návykovou ovladatelností.
Hercules to s délkou svých rámů nepřehání, a jako by na aktuální trendy neslyšel, což zde ale není nějak přehnané, rám je prostě optimálně dlouhý. Velikost 49 tak bude s daným představcem pohodlná i pro jezdce s výškou maximálně 190 cm, vyšší už musí mít delší sedlovku, ale postačí kratší představec, a kolo může s klidem sedlat i něžná polovička. Výrazný sloping horní trubky totiž nabízí skvělé nastupování i manévrování nad rámem. Ten je mimochodem přeborníkem v torzní tuhosti, takže se kolo v záběru nikde ani nehne. Snad je to díky kónické hlavové trubce nebo masivní spodní trubce, která ukrývá zespodu instalovanou baterii, ale činitelů tuhosti bude zřejmě více. Bytelná partie kolem středového motoru nebudí pochyby a jasným bojovníkem za tuhost je spoj sedlových vzpěr s horní trubkou, která supluje výztuhu na sedlovou trubku.
Zajímavým detailem jsou pak zadní patky, které jsou ódou na nezničitelnost, hlavně co se masivnosti provedení závitu pevné osy týká. Konstruktéři zkrátka netroškařili, a rám naddimenzovali na maximum. Osazení rovněž hraje do karet doslova brutálnímu zacházení, tedy obě pevné osy, masivní asymetrické ráfky, a přestože nejde o vidlici z vyšších cenových pater, její boostová konstrukce rovněž budila respekt.
Když se na bike posadíte, jednoznačně cítíte, že pod sebou máte obratný a pohodlný stroj, jejž nebude nutné zbytečně krotit. Pohodlné ergonomické gripy a dozadu zahnutá řídítka nabídnou maximum pohodlí a totéž platí pro sedlo. Sedlová trubka je sice vybavená otvorem pro bovden teleskopické sedlovky, ale tu tady nehledejme. Zato kombinace převodů, kdy vpředu přesmykač se zajímavě obloukem taženým bovdenem ovládá převodníky 28 a 38 zubů a vzadu přehazovačka Deore obsluhuje desítkovou kazetu, dává široké možnosti. Rozsah je dostatečný jak na rychlé roviny a sjezdy, tak hodně ostrá stoupání, aniž by tam jezdec cítil potřebu ještě zvyšovat kadenci.
Tedy kupředu! Miniaturní displej se aktivuje tlačítkem na čelní straně a stiskem horního panelu se přepíná mezi trojicí režimů výkonu. Displej pak zobrazuje jen zvolený výkon, symbol baterie s pěti dílky indikace její kapacity a okamžitou rychlost. Dáváme střední režim a bike celkem slušně reaguje, i když akcelerace není tak ostrá jako u konkurentů Bosch či Yamaha nebo Shimano. V tomhle je Brose spíše klidnější se stabilním výkonem v delších stoupáních, než aby ohromil ostrým projevem při silném příšlapu. Bike se dokonale ovládá a každý podnět od řídítek je i přes šíři obutí okamžitě vyslyšen. Přesto jsme neměli pocit, že by byl předek zbytečně vrtkavý a vidlice málo položená. Naopak je vše v dokonalé harmonii pro stabilitu a přitom hbité reakce, které jsme od tohoto „tlouštíka“ nečekali.
Ochotné naklápění do zatáček, odhození kola ve vzduchu po odrazu z hrany nebo bleskové zdolání technického úseku a ostrých zatáček. Geometrie se prostě povedla a kolo neprotestuje proti ničemu, aniž by třeba ve výjezdech trápilo jezdce nějakým nadměrným zvedáním předku. Je sice potřeba lehce pokrčit lokty a přesunout těžiště dopředu, ale není to ani v ostrých stoupáních bezprostřední podmínka jejich zdolání.
Adheze širokých plášťů udělá hodně práce i za méně zkušeného jezdce, takže tady je plusko přínosem i pro amatéry, kteří nemají kolo tak v ruce, a vyšší hmotnost spolu se silou motoru by jim zprvu mohla přinést krušné chvilky. Bike prostě poslouchá na slovo a to platí jak pro celkovou ovladatelnost a projev, tak pro funkci všech komponentů.
Řazení je bleskové, a přestože motor táhne řetěz při každém přeřazení, funguje vše spolehlivě. Brzdy sice nepatří mezi ty největší jedovky, a možná bychom zde raději viděli výkonnější model nebo větší kotouč vpředu, ale i tak byl jejich projev dostatečný. Vidlice překvapila svojí vnímavostí i vůči menším rázům, a pokud jde o její torzní tuhost v zatáčkách pod brzdou, díky pevné ose bylo vše bez jediné připomínky.
Jen dodáme, že na prostřední ze tří úrovní výkonu absolvoval tester s hmotností 80 kg jízdu ve středně kopcovitém terénu, kdy první dílek zmizel po deseti kilometrech víceméně výjezdu a druhý až po dvaceti kilometrech rovnoměrně dolů a po rovině, s jedním delším výjezdem. Třetí dílek se poroučel po další desítce a ve výsledku z toho bylo téměř sedmdesát kilometrů bez nějaké větší námahy do kopců. Na první stupeň výkonu je pak potřeba přišlápnout si více za vlastní, a to už je spíše pro ty, kdo chtějí hodně šetřit baterii a najet i více jak stovku kilometrů, což testování v Jeseníkách potvrdilo. Nejsilnější režim je spíše rozmazlováním a tam lze opravdu snadno zdolat extrémní stoupání, aniž by bylo nutné nohy přehnaně namáhat. Daní za to je ale dojezd kolem třiceti kilometrů při převýšení zhruba tisíc metrů, ovšem je to velká zábava. Tenhle bike ale není typickým elektrokolem, jaké by mělo vozit bez námahy starší generaci po městě, není to dopravní prostředek, je to sportovní náčiní, jakkoliv to zní v případě elektrokol paradoxně. A přesně tak se v terénu i na silnici chová a jezdce především baví.
Fotogalerie kola ZDE
Technické specifikace
Rám: Al 7005
Vidlice: SR Suntour XCR Air RL, 120 mm
Kliky: FSA, 28/38
Brzdy: Shimano Br-M396, 180 mm
Řazení: Shimano Deore, 2x10
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano Deore
Náboje: Formula / Syncros, Boost
Ráfky: NOS
Pláště: Schwalbe Smart Sam, 27,5x2.6“
Kazeta: Shimano HG-50, 11-36
Sedlo: Ergon SM30
Sedlovka: Alu
Řídítka: Alu
Představec: Alu
Motor: Brose, 250W / 36 V
Baterie: Li-ion, 650 Wh
Hmotnost: 22,84 kg
Cena: 85 990 Kč
Tenhle díl naší rubriky je tak trochu bulvární, tedy ve smyslu odhalení opravdu horké novinky, která je spíše jen produktem na zkoušku, ale…
Domácí značka Spirit se od trekingových a skládacích elektrokol postupně propracovala i k modelům se středovým pohonem, navíc určeným i do…