Závodní hardtail zaměřený především na výkon, navíc v designu, který rozhodně netrpí tvarovou jednoduchostí, aby majitel kola splynul s davem. Takový je třetí nejvýše postavený model kategorie Greed, která nabízí hned tři provedení rámů, z nichž toto je tvarově nejnápadnější.
Haibike prostě nesplyne s hlavním proudem, to je u designu jeho rámů jasné, ale není to na úkor funkčnosti. Testovaný kousek je sice nejdostupnější variantou své modelové verze, ale po hliníkovém a jednodušším karbonovém provedení je to stále „top“ řada. High-mod vlákna v tomto případě tvoří nápadnou konstrukci rámu, jehož dominantou jsou oba konce, tedy hlavová partie a zadní patky. Hlava se napojuje na spodní i horní trubku ostrým lomením a její horní část tvoří opravdu široká plocha. Horní trubka se pak směrem dozadu ukázkově zužuje a tvoří u dané velikosti přímku, kterou jen lehce narušuje výztuha napojení sedlové trubky, procházející skrz. Spodní trubka se naopak směrem ke středovému pouzdru rozšiřuje a plynule přechází v řetězové vzpěry. Vše pak korunují masivní vertikální patky, jak jinak než karbonové, s hliníkovými adaptéry pro diametr 142x12, ale tenhle typ lze osadit i adaptéry na standardní náboj.
Vnitřní postmount úchyt brzdy je samozřejmostí, stejně jako ukryté vedení bovdenů či hadičky brzdy. Vstupy do rámu mají plastové krytky a na prohnuté sedlové trubce s razantním spodním rozšířením nechybí závity pro montáž přesmykače. Ten může být v Side-Swing provedení, čemuž odpovídá i otvor pro bovden ve spodní trubce, případně se servomotorkem, na který už čeká otvor na kabel v trubce sedlové. Když už jsme u vnitřního vedení, bovden přehazovačky vede ukázkově přímo v horní trubce a je jednodílný. Dvojice montážních závitů na košík je samozřejmostí a nechybí atypická sedlová objímka z nerezového plechu.
Jelikož jde o model stavěný na vynikajícím základu, ovšem s ohledem na cenu, je komponentové osazení voleno v režimu kompromisu. Vidlici Reba nemáme co vytýkat, to je kvalitní kousek, který předvedl kombinaci dostatečné torzní tuhosti a krásně citlivého vyzobávání nerovností. Standardní plynulý nárůst progresivity pak nenechá jezdce dostat ji nadoraz a nová páčka lockoutu sice nehýří elegancí předchozího provedení, zato je ale plně funkční, bez jakýchkoliv výpadků.
Osazení sadou 1x11 se v kategorii závodního XC přímo nabízí, zde je to cenově příznivější GX, která je svým projevem přesná, bez nějakých zaváhání. Odezva řazení je razantní, jen 32 zubů vpředu bychom na rovině vyměnili za provedení s dvěma navíc. Stoupací schopnosti kola a jeho výkon by to totiž směle zvládly, a dojem ze šlapání na rovině či z kopce by nebyl kvůli častější kombinaci 32-10 pocitově tak tupý. Na lehčí převod už je to ale všechno přirozené, takže záleží na zvyku jezdce a
samozřejmě profilu tratí, někde může být i 32 zubů příliš. Sadu Sram paradoxně nedoplňují brzdy z téže stáje, ale německý kousek MT4 z Bad Urachu, který ctí spíše pozvolné dávkování výkonu a výkon odpovídající razanci stisku páky než kousavý projev s okamžitým nástupem maxima. Přesednout třeba z ikstéček znamená mačkat zde páku trochu razantněji, aby bylo docíleno podobného účinku, nicméně nemůžeme tvrdit, že by Magury neposkytly dostatečný výkon. Jsou prostě svým projevem jen odlišné.
Neokoukanost designu a vlastně i osazení pak jen dokreslují kola Mavic, rovnou obutá do vlastních plášťů. Když už tyto dva kousky napasujete logy hezky k sobě, je to opravdu příjemně vyhlížející sestava, navíc funkční. Kola samozřejmě nejsou vzorem nejnižší hmotnosti a maximální tuhosti, od toho má francouzský výrobce v portfoliu trochu dražší kousky, ale během testu neprokázala žádnou slabost či náchylnost k rozcentrování. Vzorek plášťů je pak i přes XC určení kola trochu hrubší, takže se dobře předvedl na mokrém blátivém podkladu nebo na sypkých kamenech, ale pro závodní nasazení na rychlé trati bychom alespoň dozadu obuli něco jemnějšího. Tohle je prostě nekompromisní drtič terénu, vhodný třeba i na trailbike.
Bike je svým rámem jednoznačně stvořený pro výkon, ovšem nezapomíná se ani na jezdcovo pohodlí. Tuhý rám vás usadí hezky dozadu, s rukama nataženýma ve sportovně/závodním módu optimálně vysoko. Horní rámová trubka má závodní délku, ovšem o co je delší přední trojúhelník, to se podařilo dohnat vzadu jen 435mm stavbou. Štíhlá sedlovka jasně ukazuje, kdo zde má na starosti tlumení, a široká řídítka s příjemným zahnutím pak potvrzují jistotu v ovládání.
Stačí do toho pořádně šlápnout, aby jezdec okamžitě pocítil, že kolo kombinuje devětadvacítkový přítlak na předek s vynikající tuhostí rámu, ochotou zrychlovat a přitom dobrou točivostí. Hrubší pláště sice na asfaltu tak trochu brzdí závodní geny tohoto stroje, ale to je to nejmenší, jinak vše odpovídá závodnímu módu. Kolo dobře zrychluje a hlavně drží tempo, obzvlášť když ve spurtu dostane slovo lockout vidlice. Na rovině je v terénu jízda velice svižná a hlavně je bike i přes závodní délku rámu dostatečně obratný, takže se s ním jezdec hezky protáhne, kudy potřebuje, aniž by musel lámat přední kolo do zatáčky, ovšem na druhou stranu točivost není dominantní. Úhel vidlice je totiž nastavený ve stabilnějším režimu, aby mělo kolo dostatek stability v rychlých sjezdech. Zde jsme opravdu nemuseli řešit, že je třeba něco krotit, a dávat si pozor, aby nás něco nerozhodilo. Greed není žádný tank, a přesto z kopce valí stabilně s jistotou, aby kdykoliv bez odmlouvání umožnil přeskok nerovnosti či hbitý manévr. V sedle pak výborně tlumící sedlovka jezdce navíc slušně rozmazluje, ovšem ze sedla rám jasně říká, co je prioritou.
Tou je výkon, jenž se ukázal hlavně v ostřejších výjezdech, kde se přítlak na předek projevil maximální ochotou stoupat až nadoraz, nebo kam to nohy jezdce v kombinaci s převody dají. Závodní duch tohoto stroje se prostě nezapře, a to vlastně v obou směrech, takže ať už hodláte zdolat maraton, nebo valit na XC okruhu, který nebude přehnaně točivý, je to ideální volba.
Rám: High-modulus UD-Carbon Monocoque
Vidlice: Rock Shox Reba RL, 100 mm
Kliky: Sram GX 1000, 32z.
Brzdy: Magura MT4, 180 mm
Řazení: Sram GX Trigger
Přehazovačka: Sram GX
Kola: Mavic Crossride Light
Pláště: Mavic Crossride Quest, 2.25“
Kazeta: Sram XG1150, 10-32
Sedlo: Fi'zi:k Tundra M7
Sedlovka: Haibike Flex Post Carbon
Řídítka: Haibike Top Flatbar
Představec: Haibike
Hmotnost: 10,85 kg
Cena: 79 999 Kč
Hardtaily německé značky jsou pověstné svojí výbornou ovladatelností, a přestože se pro letošek nepatrně změnila geometrie některých…
Pokud si myslíte, že francouzský Look nabízí pouze ta nejluxusnější, a tedy i cenově hůře dostupná kola, jste na omylu. Dokážeme vám to…