Nový karbonový rám pro rok 2009 GT Force Carbon jsme představili v letošním čísle 17, kdy jsme se podívali na individuálně postavený stroj Hanse Reye. Hans se rozplýval nad tím, že karbonový Force je dosud nejlepším kolem, které kdy na jízdu jakýmkoli terénem měl. A také jsme uvedli fakt, že kolo se 150 mm zdvihu, osazené kompletním XTR, má ve velikosti M vážit 11,8 kg. Model Force Pro jsme si tedy vyžádali do testu, abychom se o jeho kvalitách přesvědčili sami. Dostali jsme však velikost L a hmotnost jsme navážili 12,5 kg s pedály Look Quartz, z čehož vyplývá, že uvedených 11,8 kg u střední velikosti je váženo bez pedálů.
Rozdíl oproti letošním duralovým rámům Force je znát na poli odpružení. Nejen, že jízda na karbonu je celkově příjemnější a pohodlnější, ale také systém ProPedal v tlumičích Fox RP 23 byl upraven tak, aby měl menší vliv na pružení.
My jsme si do tlumiče na hmotnost jezdce 75 kg nafoukali běžných 150 PSI. Odpružení se jevilo o trochu měkčí, než u jiných strojů a tak bylo velmi dobře vidět, jak systém funguje pod šlapáním a v terénu.
Při jízdě vsedě na rovném povrchu s otevřeným tlumičem se při každém šlápnutí pístnice lehce zanořila do tlumiče, takže nějaký vliv přece jen šlapání na funkci systému má. Stačilo však přitvrdit tlumič modrou páčkou propedalu a bylo po pohupování. Nutno podotknout, že jsme navolili ze tří poloh tu nejtvrdší. Tlumič se tedy skoro nehnul, ale každou větší nerovnost okamžitě pohltil. V rozbitějším terénu se pak zadní stavba chovala jako opravdová žehlička. O příčných kořenech v cestě jsme věděli hlavně díky zraku, sedací partie je vzhledem ke zdatnému odpružení prakticky nezaznamenaly. Jízda do kopce vsedě byla velmi pohodlná, ale opět bylo lepší navolit vyšší vliv propedalu, jenž zadní stavbě nedovolil tolik propružovat, přičemž na překážky reagoval pohotově.
Dobrá věc do výjezdu je možnost snížit zdvih vidlice Fox 32 Talas ze 150 mm na 130 nebo 110 mm. Hodně jsme ale nadávali na nesmyslné rozhodnutí designérů této americké značky zcela funkční a dobře nahmatatelnou páčku vyměnit pouze za kolečko s vyfrézovaným křížem, jenž uprostřed navíc ukrývá čepičku ventilku. Nejen, že se prsty hrany ovladače špatně uchopují, ale také se s kolečkem točí ztuha a do polštářků prstů to prostě bolí. U ovladače odskoku to ještě pochopíme, s tím se manipuluje minimálně, ale u ladění změny zdvihu je to řešení zcela nelogické a nepříjemné.
Sto padesát milimetrů zdvihu zadní stavby ve výjezdu ani při jízdě po rovině prakticky není cítit, kolo jede stejně svižně, jako XC modely se 100 mm zdvihu. Proto souhlasíme s řešením značky vypustit řadu kol se zdvihem 125 mm, nové stroje force je zcela bez obav nahradí a 25 mm zdvihu navíc ve šlapavém režimu jezdec nepocítí. Právě naopak mu však přijde dva a půl centimetru navíc vhod ve sjezdech, kde se Force chová jako absolutní žehlička.
Ovšem není to žádný freeridový skokan, geometrie je stále ještě dost crosscountryová a kolo je určeno hlavně pro svižnou jízdu všemi směry jakýmkoliv terénem. Obrovskou výhodou je vysoká tuhost středové partie, daná konstrukcí systému, nízká váha kola, která jezdce přenese přes překážky a hlavně vysoce citlivé odpružení. Velmi příjemný je fakt, že při přejetí překážky zůstávají kliky zhruba ve stejné pozici i přes pohyb zadní stavby vzad, takže řetěz za pedály netahá a každá zdvihu odpovídající nerovnost je bezezbytku pohlcena, či alespoň zaoblena.
Ovladatelnost kola je zcela v mezích, podílí se na ní jak úhel hlavy 69° (při nejvyšším zdvihu vidlice 150 mm) tak i kratší představec Thomson o délce 90 mm a široká řídítka Ritchey Pro délky 680 mm. Trochu kratší by mohla být zadní stavba, jejích 435 mm se sice podílí na stabilitě ve vysokých rychlostech, ale délka okolo 425 mm by jistě prospěla celkové točivosti a lepšímu zvedání na zadek v prudkých sjezdech či při nadhazování předního kola přes překážky. V intencích XC jízdy je to však zcela v normě.
Střed je o něco výše, než bývá u XC rámů zvykem, je to jednak vyšším zdvihem, který musí mít prostor pro chod na doraz, a také kolo disponuje mnohem lepší prostupností terénem, takže tím částečně vyvažuje menší ochotu ke zvedání do vzduchu.
Celkově je GT Force Carbon vyváženým strojem pro šlapavou jízdu lesem všemi směry, který poskytne velmi pohodlnou a zároveň svižnou jízdu v jakémkoli pro XC jezdce představitelném terénu, aniž by jezdce nějak zbytečně hendikepovalo svým hlubokým zdvihem při šlapání, ve sjezdu přinese zcela nové a netušené zážitky z jízdy a dovolí svému majiteli zdolat daleko strmější a hlavně rozbitější pasáže, než na které byl doposud zvyklý. Rozhodně není třeba se bát vyššího zdvihu, ten přijde ke slovu pouze ve chvílích, kdy je skutečně potřeba, ale běžnou jízdu nijak negativně neovlivňuje, takže kolo lze s klidem v duši doporučit i maratoncům, kteří hledají skvěle ovladatelnou raketu, se kterou ve sjezdech svým soupeřům ukážou záda, ale ve výjezdu se rozhodně o moc víc nezapotí.
+ univerzalita použití, svižnost jízdy, minimální propružování pod šlapáním, hluboký zdvih v těžkých pasážích
- titěrný ovladač změny zdvihu vidlice, delší zadní stavba
Nabídka cyklistických rukavic prestižní německé značky Chiba obsahuje vedle klasických letních a zimních modelů, určených pro horskou i…
Naším testem prošel jediný silniční zástupce slovenské značky CTM. Model Speedster je sice oděn v decentním, leskle černém hávu, ale i přes…