Značka Devron se pro sezónu 2018 posouvá kvalitativně zase o nemalý kus výše. To dokládá jak nový silniční topmodel Aerie Carbon se sadou Sram Red a hydraulickými kotoučovkami, tak i dvojice lehkých karbonových hardtailů řady Vulcan. My jsme otestovali variantu s vidlicí Rock Shox SID a komponenty Sram X01 Eagle s převody 1x12, přičemž se jednalo o jeden z prototypů pro kolekci 2018/2019. Devron vsadil na klasiku závodního XC segmentu, tedy na devětadvacítková kola a perfektní tuhost rámu, současně však přidal něco navíc. Tím nadstandardem je dnes tolik populární „fun factor“, a přestože před sebou máme bike s hmotností pouhých 10,35 kilogramu, dokáže rozdávat radost z jízdy snad i hrstmi. Krátká zadní stavba a vyšší pozice řídítek se postaraly o to, že si jezdec nadhazuje předek na každou možnou překážku, tak nějak automaticky překonává bunny-hopem klády ležící podél cesty a po zadním si odskakuje terénní hrany, jež se připletou do cesty. Stačí trochu zatáhnout za řídítka.
Vše zmíněné je pro většinu čistokrevných cross-countryových chrtů již z podstaty téměř zapovězeno. Geometrie a pozice jezdce jsou zde ale naladěny tak, aby vše výše vyřčené příliš neobtěžovalo v běžném terénu, typickém třeba pro okruhové závody. Pro Devron byla ovladatelnost prioritou a výsledkem je hravý bike, vlastně jen náhodou vážící to co čistokrevné závodní mašiny. Bude skvělým společníkem pro hobby jezdce, kteří si chtějí užít nástrahy terénu, aniž by s tím nutně souvisela jakákoli nadváha kola. Právě nízká hmotnost je jedním z klíčových prvků oné zábavnosti. Nejen kratší geometrie, ale hlavně gramová redukce je tím, co jezdce láká k odlepení kol od země.
Přenos síly a pocit akcelerace logicky souvisí nejen s obvodovou hmotností kol a celkovou váhou, ale minimálně stejně podstatná je tuhost konstrukce. Ta bude podobně zásadní i v zatáčkách, ať už při sjezdu klopenek v lesní úvozové cestě, nebo v ostrých vracečkách ve stoupání. Tuhost rámu byla pro konstruktéry evidentně alfou a omegou, přenos síly je fantastický! Nejde jen o boční tuhost předního trojúhelníku, ale hlavně o torzní tuhost kola jako celku. Za to od nás Devron získává palec nahoru. Svůj díl na pocitu z bezvadného přenosu energie hrály i pevné boostové osy a hlavně lehká a současně tuhá zapletená kola, sestávající z nábojů Novatek a ráfků Flow Trail téhož výrobce. Výběr kol se nám hodně zamlouval, a to i pro zeslabované dráty a duralové niple. Gramaření je zde velmi funkční, současně však v rozumné míře.
Jak bylo naznačeno, zvolená jezdecká pozice není tím, na co bychom byli mezi závodními hardtaily úplně zvyklí - model Vulcan Carbon 7.9 právě proto poskytuje trochu jinou dimenzi ježdění. Nepatříte-li mezi ty jezdce, kteří jsou ochotni být celé hodiny nataženi k řídítkům z důvodu rychlosti a dovednosti v prudkých výjezdech, ale současně si chcete užít akceleraci a nízkou hmotnost v kombinaci s vyšší dávkou pohodlí, jste na správné adrese. Samotný komfort zde však zdaleka není jen o posedu, ale ještě více o práci lehoučké vzduchové vidlice a vzadu pak o sestavě rámu a karbonové sedlovky. Konstrukce rámu se snaží vyždímat maximum z poměru mezi tuhostí a schopností pohlcovat otřesy, čemuž více než dostatečně napomáhají minimalistické sedlové vzpěry. U nich je nejen zřetelný velmi lehký průhyb, ale ještě důležitější je absence monostay vzpěry - obě ramena vedou samostatně k napojení na sedlovou trubku.
Trailové XC? Přesně tak se testovaný bike chová. Chceme-li si užít techničtější úsek se členitým povrchem, občas odlepit kola od země, ale současně najet větší porci kilometrů ve velmi slušném, prakticky závodním tempu, Vulcan Carbon 7.9 nám bude věrným společníkem. V techničtějším terénu se skoro až vyžívá, byť je jeho konstrukce logicky laděna v duchu běžného XC zatížení. Stále se totiž bavíme o devětadvacítkovém karbonovém hardtailu, na kterém však budeme mít ve sjezdech dost možná pusu od ucha k uchu, jak si budeme každý metr užívat.
Velmi lehkou kompenzací je nutnost trochu více laborovat s rozložením těžiště v hodně prudkých stoupáních, kde se však o adhezi postarají samotná velká kola se sebevědomým vzorkem plášťů WTB Ranger. Přestože je geometrie primárně zábavná, rozhodně ve výjezdech neobtěžuje a na dlouhých rovinkách dokáže být až nečekaně klidná. V tomto směru je to s nadsázkou jakýsi Jekyll a Hyde v jednom. Pokud totiž jedeme běžným, pohodovějším terénem, vrozená lehká neposednost o sobě nedává skoro vůbec vědět. Zdá se to možná těžko uvěřitelné, ale na dlouhých maratonských rovinkách jede kolo skoro jako po kolejích a takové naladění se nám od samého začátku zamlouvalo. K dominantám zde patří především hravost nikoli z hlediska samotné točivosti, ale spíše v ochotě jít na zadní.
Ne každý, kdo si chce užít maratonské tratě, chce být současně na kole natažený jako závodník. Toto je parketa testovaného modelu. Líbila se nám konstrukční sázka na funkci u testovaného karbonového rámu, na zbytečně přetvarované kreace se zde nehraje. A totéž se dá říci o osazení, vidlice SID se 100mm zdvihem je z hlediska kombinace nízké váhy a tuhosti sázka na jistotu. Pochválit musíme snadno ovladatelný dálkový lockout na řídítkách. Přestože testovaný bike vsadil na převody 1x12, rám umožňuje i montáž přesmykače. Ten ostatně najdeme hned u druhé nejvýše postavené varianty téhož kola, spoléhající na kompletní Deore XT s dvojpřevodníkem. A když už jsme u převodů, tak si neodpustíme poznámku k jedinému převodníku se 32 zuby, které jsou na takto rychlý bike málo. Jelikož se ale jednalo o prototyp kola, je dost možné, že právě u převodníku ještě dojde na sériové verzi ke změně. Brzdy Sram Guide RS s kotouči 180/160 milimetrů brzdily naprosto luxusně a stejný přívlastek si od nás vysloužila i práce řazení. Podobně se nám líbilo také superlehké sedlo WTB s karbonovými ližinami nebo všechny komponenty s logem Truvativ. Vyvážené osazení je dalším ze stavebních kamenů testovaného modelu, jehož cenovka bude 84 990 korun.
Technická specifikace
Rám: Devron Vulcan Carbon Boost
Vidlice: Rock Shox SID RL, 100 mm
Kliky: Sram, 32 zubů
Brzdy: Sram Guide RS, 180 / 160 mm
Řazení: Sram X01 Eagle
Přehazovačka: Sram X01 Eagle
Kazeta: Sram X01 Eagle 10-50 (12)
Náboje: Novatec
Ráfky: Novatec Flow Trail
Pláště: WTB Ranger Light 2,25“
Řídítka: Truvativ Noir T30, 700 mm
Představec: Truvativ Stylo T40
Sedlovka: Truvativ Noir T30
Sedlo: WTB SL8
Hmotnost: 10,35 kg (vel. L, včetně pedálů)
Cena: 84 990 Kč
Olympia nám už poněkolikáté dokazuje, že i cenově dostupný bike může vypadat luxusně. Z nemalé části je to zásluhou důrazu na co…
Cyklokros je disciplína vděčná nejen divácky, kvůli přehlednosti tratí na obrazovce, ale jezdec se zde naučí na úzkých pláštích dokonale…