Jednou z novinek značky 3F pro letošní rok jsou brýle Version s kódovým označením 1705. Pokud si vybavíte velké téma, jež jsme v Cykloservisu číslo 9 věnovali správnému výběru brýlí, tak zkoušený model od 3F jako by byl přesnou odpovědí na většinu našich požadavků. Nadstandardní variabilita pramenící z plně seřiditelného nánosníku, velkoplošné zorníky dokonale chránící naše oči a nakonec i co nejuniverzálnější tvar, který by podle našeho názoru měl padnout většině uživatelů – zde se budou těžko hledat jakákoli negativa, zvlášť když namodralá, lehce kouřová úprava skel je v praxi velmi přátelská.
Konstrukci brýlí bychom označili za cyklistickou klasiku, s horním rámečkem nesoucím jak nánosník, tak i sklopné bočnice. Tvar rámečku vypadá velmi moderně a jeho ostře řezané rysy byly v případě testované varianty podpořeny kovově stříbrnou povrchovou úpravou. Šířka brýlí se snaží být co nejuniverzálnější, což je podpořeno také flexibilitou rámečku z materiálu Grilamid TR90. Díky tomu si dovolíme napsat, že by brýle měly padnout jak užšímu, tak i širšímu obličeji, a to i vzhledově, což je mezi cyklistickými modely dost výjimečné. Svou zásluhu na tom má ideální zahnutí nožiček, jimž nechybí protiskluzová úprava, a především výše zmíněný nánosník. Ten má kovový základ a pryžový povrch, přičemž dovoluje jak roztažení, tak i natočení kontaktních ploch. Můžeme mít klidně nos jako Belmondo, a brýle si snadno přizpůsobíme, aby nám seděly v ideální výšce vůči očím. Dokonce si můžeme lehce nastavit i předsazení vůči obličeji, pakliže nemáme rádi příliš těsný kontakt rámečku s našim obočím.
Tvar polykarbonátových skel s rámečkem výborně koresponduje a výrazné přetažení skel do boků jsme ocenili hlavně na silničním kole ve vyšších rychlostech. Dokonce i alergik bude v jarních měsících spokojen, oči jsou skutečně nadstandardně chráněny vůči větru, prachu či pylům. Spodní okraj zorníků kopíruje linii lícních kostí, tedy s mírným odsazením, ale bez možnosti kontaktu. Načervenalá zrcadlová úprava je zde potom nejen otázkou designové atraktivity, ale navíc plní účel odrazu světelných paprsků, čímž oddaluje únavu očí. Zabarvení vnější vrstvy však nemá nic společného s tím, jaký odstín má kouřový nádech, který vnímáme naším zrakem. Jak již bylo napsáno výše, zbarvení působí lehce namodrale a zatmavení kategorie 1 je hodně univerzální. Byť do vyloženě ostrého slunce doporučíme spíše filtr kategorie 2 nebo 3, testované brýle jsou výborné jako univerzály, skvěle použitelné do terénu. Ani v lesním šeru jsme neměli sebemenší problém, neboť mírné zatmavení není zase až tolik vzdálené čirému provedení, přitom i na slunci byla stále ochrana zraku před ostrým světlem jasně čitelná. Pakliže tedy hledáme jediná skla, s nimiž budeme schopni absolvovat silniční i bikové vyjížďky, testované provedení se zdá být optimální.
Na závěr ještě cena brýlí, která činí 699 korun a zahrnuje rovněž textilní sáček na brýle. Jinak je model Version nabízen v mnoha modifikacích, tedy nejen v různých barevných verzích, ale především s celou řadou skel.
(kad)
Kdysi kultovní bikový snímek Roam mě nadchnul - hudbou, výběrem lokalit, jezdeckým uměním hvězd světového freeridu. A i když možná enduro…
Někdo řeší přechod zima-jaro nebo podzim-zima používáním návleků, jiný raději vymění membránové kalhoty a bundy za lehčí provedení a…