Kdysi kultovní bikový snímek Roam mě nadchnul - hudbou, výběrem lokalit, jezdeckým uměním hvězd světového freeridu. A i když možná enduro přilba Roam vůbec nebyla svým názvem inspirovaná tímhle videem, nadchnula mě úplně stejně.
Masivní základ z EPS potažený silnou skořepinou budí dojem dokonalé ochrany hlavy uvnitř už na první pohled. Na ten druhý sice vidím menší ventilační otvory, ale to se ve výsledku nijak negativně nepodepsalo na celkově vynikajícím dojmu. Roam přitom kombinuje hned trojici skořepin, kdy jedna pokrývá největší plochu od čela přes temeno až nad týl, druhá kryje pouze týl a třetí lemuje celý spodní okraj s přesahem až na vnitřní plochu. Pro transport tedy ideální proti omačkání, rozdělení dvou hlavních ploch je pak možná jen vrtochem designérů.
Stavitelný štítek má trendy délku, ovšem plně respektuje potřeby enduristů, takže se pod něj při vyklopení nejen vejdou sjezdařské brýle, ale navíc lze jejich pásek provléknout rozdvojeným zakončením štítku pod čepem. Díky tomu lépe drží na svém místě při transportu, ale v případě nasazení na obličej je pásek přesně na svém místě a není nutné jej posouvat dolů. Stažení přilby na hlavě zajišťuje celoobvodová čelenka s možností výškové regulace vzadu a drobným stahovacím kolečkem. To je dobře přístupné i v dlouhých rukavicích, a pokud se někdo obává nepohodlí stran absence polstrování opěrných ploch vedle kolečka, tak zbytečně. Plast je poddajný a má měkčené konce, takže je tlak dostatečně rozložený a nic neobtěžuje. Usazení na hlavě je vůbec silnou stránkou této přilby. Jednak díky její hloubce a stahovacímu mechanismu, ale i s ohledem na výstelky, z nichž ty temenní jsou spojené kvůli lepší ventilaci perforovanými panely. Přezka pod bradou je klasická bez polstrování a řemínky lze samozřejmě nastavit díky sponám, což se vzhledem k jejich vyústění přímo ze spodní hrany přilby, a tudíž kratší délce, docela hodilo.
Přilba má pohodlný a celkem univerzální střih, takže dobře sedne a štítek vzhledem k délce hned putuje lehce vzhůru. V jednotlivých pozicích dobře drží, neklepe se, ale při pádu by rozhodně neměl problém se v čepech pootočit a zachránit se (naštěstí na to nedošlo). Testovaná velikost S (52 – 56 cm) dělá čest svému označení a v nabídce jsou ještě M (56 – 58 cm) a L (58 – 62 cm). Naše nejmenší velikost ukázala na váze 290 gramů, což je méně, než udává dovozce a dodejme jen cenu 4275 korun, která tuto přilbu řadí do vyšší enduristické společnosti. Tam ale patří právem a to jak designem, zpracováním a mírou ochrany nebo kompatibilitou s brýlemi, tak i rozumnou ventilací. I když to nelze srovnávat s některými výrazněji děrovanými modely, rozhodně jsme čekali menší účinnost. Roam tedy vyznavači endura, trailbikingu či jen tomu, kdo chce mít hodně odolnou enduro přilbu, aby prostě vypadal, neudělá ostudu ani nezkazí pocit z jízdy. A navíc je zde velký výběr barevných provedení či možnost volby příplatkové verze s technologií Mips.
(už)
Někdo řeší přechod zima-jaro nebo podzim-zima používáním návleků, jiný raději vymění membránové kalhoty a bundy za lehčí provedení a…
Italská firma SIDI byla založena v roce 1960, kdy její zakladatel Dino Signori začal v malé manufaktuře vyrábět trekové boty do hor. V…