Context 29 ASL rozšířil nabídku dámských hardtailů domácího Authoru a rovnou zaujal roli topmodelu své části kolekce. Za částku jen o málo převyšující třicetitisícovou hranici nabídne čistě sportovní svezení, skvělou ovladatelnost a k tomu i bezvadně fungující osazení korunované vzduchovou vidlicí F1RST – zde zkrátka není sebemenší prostor ke kritice a několik set terénních kilometrů v průběhu letošního května jsem si s ním náramně užila.
Jak už samotný název napovídá, jedná se o dámskou variantu populárního pánského hardtailu Context 29, s nímž má verze ASL totožné nejen osazení, ale i materiál rámu, jednotlivé prvky konstrukce a dokonce i cenovku. Mimochodem, test klasického Contextu 29 jste mohli najít v Cykloservisu 7/2020. Dámský Context 29 ASL vsadil na totožné, třikrát zeslabované duralové trubky a po kvalitativní stránce je tudíž jeho rám shodný s modelem Egoist 29 s téměř dvojnásobnou cenovkou. Oproti němu však Context 29 ASL logicky vsadil na dámskou geometrii se zkráceným a výrazně sníženým předním trojúhelníkem. A vedle toho také na celou řadu ryze „holčičích“ komponentů, ať už se jedná o sedlo, naprosto fantastické gripy nebo optimální šířku řídítek s výrazným zahnutím směrem k jezdkyni.
Decentní vzhled na první pohled ani neprozradí, že máme před sebou čistě dámský bike, což je z mého pohledu jen dobře. Antracitově šedý matový odstín s jen velmi decentními bleděmodrými prvky se bude jistě líbit i klukům, třeba z řad juniorských jezdců. Za mě je tedy design naprosto v pořádku a pasuje i k trochu drsnějšímu terénnímu ježdění.
Za vším hledej ženu!
Alespoň v případě modelu Context 29 ASL toto platí stoprocentně – každý detail je zde přizpůsoben naší anatomii a hlavně pak našemu pohodlí. Tím rozhodně nesnižuji sportovní potenciál kola, naopak, tento bike je hodně rychlý a i v těžším terénu velmi schopný. Ovšem tím prvním, co zaujme ihned po usednutí, je právě komfortní jízdní pozice. Sériově nastavená výška řídítek nahrává i zdolání velmi prudkých sjezdů, v nichž spolehlivě podrží také vzorek plášťů Vittoria Barzo Kevlar šířky 2,25“. Posed s vyšší polohou rukou, navíc s ne příliš předkloněným trupem a k tomu s rozmazlujícím sedlem Author Fenix, bude ideálem i pro dámy, jež se teprve seznamují s horskou cyklistikou jako takovou. Jenže Context 29 ASL má o dost větší potenciál a dokáže zdolávat náročné traily, těžké výjezdy se členitým povrchem, prostě být ryze sportovním a nebála bych se napsat sportovně-závodním bikem! Díky tomu už během mojí první vyjížďky putovala řídítka do nejnižší možné pozice s představcem v negativním sklonu, čímž právě vrchařské schopnosti narostly na maximum, aniž by utrpěla celková jízdní stabilita a moje jistota v prudších sjezdech. Naladění ovladatelnosti a nabízené schopnosti kola si o čistě sportovní nastavení posedu vyloženě říkají.
Geometrie je z mého pohledu ideálním kompromisem, který je stále ještě dostatečně stabilní a dokáže spolehlivě držet přímý směr i v nižších rychlostech, a přitom v zatáčkách poslouchá na slovo. Skoro mě až překvapilo, jak agilně Context 29 ASL působí v klopenkách nebo na hodně klikatém úzkém trailu. Ještě před pár lety by nás sotva napadlo, že může být devětadvacítka takto hravá. I poměrně drobná dáma, jako jsem já, si s kolem dokáže pohrávat, nadhazovat předek při nájezdu na překážku či si odskakovat terénní hrany, po vzoru svých mužských kolegů.
Hmotnost 12,05 kilogramu je na devětadvacítku třicetitisícové kategorie velmi dobrou hodnotou a je to právě ona, kdo vybízí k odlepování obou kol od země. Popisovaná hravost jízdního projevu zde ovšem vyjde najevo až ve chvíli, kdy s kolem najedeme do techničtějších pasáží, jinak nás jakkoli neruší při běžné pohodové jízdě klasickými polňačkami a lesňačkami. Navíc ani v prudkých výjezdech nemusíme křečovitě svírat řídítka ve snaze jet rovně – vrchařské schopnosti odpovídají klasické cross-countryové devětadvacítce a adhezní plocha plášťů společně s jejich vzorkem zajistí, že vyjedeme skoro cokoli, a to bez nezbytně nutného přitlačování předního kola k zemi.
F1RST + SLX
Osazení bylo z mého pohledu skvěle namixováno. Vidlice F1RST, využívající pevnou osu (již najdeme i vzadu), je na jednu stranu vyhlášeným vzorem torzní tuhosti, na tu druhou však příkladným vyzobávačem i těch nejmenších nerovností. Citlivost, velmi snadné odtržení z klidové pozice a praktické využití naprosté většiny stovkového zdvihu – ve všech těchto ohledech je nejlepší RST plně srovnatelné s daleko dražší konkurencí. A byť mně osobně přijde páčka dálkového zamykání trochu ostrá a už jsem měla možnost vyzkoušet ergonomicky propracovanější lockouty, jako celek je vzduchová „firstka“ prostě famózní. Nabídne možnost naladění i pro hodně lehkou, štíhlounkou postavu, jíž je možné plně přizpůsobit i rychlost odskoku, tedy zpětného chodu. Ve všech ohledech super.
Podobnou chválu jsem po celou dobu testu pěla na převody systému Shimano 1x12. Jistě, sada SLX funguje parádně už z principu, ale nejvíce mě potěšilo, že u Authoru nešetřili a použili kazetu s nejmenším pastorkem o pouhých deseti zubech. V kombinaci s 32zubovým převodníkem to znamená, že máme k dispozici i dostatečně těžký převod pro mírné táhlé sjezdy po asfaltu, zatímco pro těžká stoupání je nejlehčí 32-51 rovněž zcela dostačující. Při stavbě tohoto kola se zkrátka přemýšlelo a mohli by si z něj vzít v tomto ohledu příklad mnohé prémiové značky, které jsou leckdy schopny na lehký karbonový hardtail namontovat nejtěžší převod 30-11. Modelu Context 29 ASL v tomto směru palec nahoru! Spokojena jsem byla i s výkonem brzd Tektro Gemini WS, nicméně u sériového modelu budou použity brzdy Shimano MT401. Minimalizaci ovládacích sil zde nahrávají také 180mm brzdové kotouče.
O sedle a gripech již byla řeč. Každopádně sedlo, ač mi zprvu přišlo na pohled možná zbytečně moc „babské“, jsem si velmi rychle oblíbila a bylo vhodným společníkem i pro celodenní terénní jízdy. Jediné, co mi u něho maličko chybělo, byly zpevněné boky – jakožto ochrana proti prodření třeba při pádu nebo při častém opírání kola o zeď. To je však vyložený detail. Podobně mi vyhovovaly pěnové gripy GripLock se stahovací objímkou, kdy mírné středové vyklenutí kontaktní plochy bylo velmi komfortní a v horkých dnech nabídne pohodlný úchop i bez rukaviček.
Úplně na konec jsem si nechala rám a jeho konstrukční prvky. Pro Author typický profil spodní trubky doplňuje kónická hlava a dost výrazně skloněná a především prohnutá horní trubka. I nad rám velikosti 16“ se proto bez problému, tedy bez kontaktu trubky s rozkrokem, postaví 160 cm vysoká dáma, což je z mého pohledu velmi důležité, a tento detail přijde vhod rovněž začínajícím bikerkám při prvních metrech ve skutečném terénu. Pro běžné hobby jezdkyně je podobný, ryze dámský sportovní MTB rám proto nemalou výhodou a není důvod dívat se při výběru po pánských kolech. Povedené jsou ale i zdánlivé detaily rámu, ať už se jedná o můstky zadní stavby, množství závitů pro případnou montáž nosičů, nebo třeba montážní body pro dodatečnou instalaci stojánku na levé zadní patce. Stojánek? Sice pro sportovní ježdění trochu zbytečnost, ale bude-li Context 29 ASL sloužit v cykloturistické roli a ověsí-li jej majitelka rozměrnými zadními brašnami, stojánek se hodí.
Tolik tedy k testu nejlepšího dámského Authoru, modelu Context 29 ASL.
(kat)
Rám: triple butted hydroform. 6061
Vidlice: RST F1RST TRL, 100 mm
Kliky: Shimano FC-MT610, 32z.
Brzdy: Shimano MT401; 180 mm
Řazení: Shimano SLX 1x12
Přehazovačka: Shimano SLX
Kazeta: Shimano M7100 10-51 (12)
Náboje: Author Helium/ Shimano FH-MT510
Ráfky: Author Xenon Pro 29
Pláště: Vittoria Barzo kevlar, 2.25"
Řídítka: Author Flatbar 9°, 680 mm
Představec: Author dural
Sedlovka: Author dural
Sedlo: Author Fenix
Hmotnost: 12,05 kg (vel. 16“)
Cena: 31 990 Kč
Pozice silničního topmodelu značky Wilier značí jediné – jde o jeden z nejdokonalejších závodních strojů současnosti a můžeme si pořídit…
Devětadvacítkové hardtaily v ceně do třiceti tisíc korun patří k nejprodávanější kategorii, většinou se totiž jedná o ryze sportovní biky s…