Domácí 4Ever myslí i na nás, sportovněji zaměřené bikerky. V kolekci 2018 nám totiž připravil povedenou devětadvacítku, s kterou se můžeme bez obav postavit na start bikemaratonu či lokálního XC závodu. Model Hazard Lady 29“ je nejvýše postaveným, čistě dámským hardtailem v nabídce značky a s cenovkou 25 990 korun představuje až nečekaně vydařený mix všeho, co od kola nejen v terénu očekáváme. Současně mi byl od počátku hodně sympatický i fakt, že vyjma decentní růžovofialové grafiky nekřičí na kilometry daleko: „Já jsem holčičí bike!“ Polomatná černá se sametovým efektem vypadá v reálu ještě lépe než na fotkách.
Dámský Hazard je vedle testované modifikace paralelně nabízen také se „sedmadvacítkami“, takže volba je jen na nás, kterému průměru kol dáme přednost. Osobně jsem byla původně přesvědčena, že v dané cenové kategorii bude možná lepší preferovat 27,5“ z důvodu redukce obvodové hmotnosti, ale u 4Everu přemýšlejí obdobně, tedy tak, že právě zde má odlehčování největší smysl, neboť gramy navíc na obvodu kol bývají při jízdě nejcitelnější. Právě z toho důvodu má 29“ dámský Hazard oproti pánské variantě téhož modelu znatelně lehčí kola, neboť vsadil na luxusní ráfky Mach1 Lightweight a modifikaci plášťů Schwalbe Thunder Burt s dodatkem Performance. Pokud bych to měla vysvětlit co nejjednodušeji, tak je tento bike osazen koly, která by odpovídala biku o třídu vyššímu a logicky dražšímu. Výsledná cenovka je přitom pouze o tisícovku vyšší nežli u pánského protipólu s týmž názvem. Tato filosofie se mi hodně zamlouvá a myslím si, že je to nejlepší možný směr u třídy cenově dostupných devětadvacítek. Odlehčit kola by mělo být vždy prioritou.
Zpět ale k modelu Hazard Lady 29“ jako celku. V testované šestnáctce působí rám, určitě i díky kombinaci s největším průměrem kol, velmi kompaktně. Krátký přední trojúhelník je v praxi vykompenzován zahnutou sedlovou trubkou, která činí posed sportovnějším za přispění sedlovky s klasickým offsetem zámku. Šestiúhelníkový, poměrně mohutný profil spodní trubky doplňuje zploštělá trubka horní, nemůže chybět nižší kónická hlava a velmi čistě provedená zadní stavba. Nadbytečné tvarování by znamenalo nežádoucí gramy navíc, takže v tomto ohledu je zde vše správně, spokojena jsem byla i s prostorem okolo 2,1“ plášťů. Za prvé je možná instalace širšího obutí, což ale vzhledem k zaměření kola považuji za zbytečné, a za druhé mi vyhovovala světlost plášťů v okamžiku, kdy jsem na rozmoklé polní cestě na Karlštejnsku nabalila snad pět kilo mazlavého bláta. Kola se však stále točila a já jsem lidem od 4Everu v daný okamžik blahořečila, což se ještě zopakovalo v jednom prudkém výjezdu, kde jsem byla ráda za použití trojpřevodníku. Některé trendy sice bývají fajn, ale myslím si, že v dané třídě, zvlášť u čistě dámského biku, je „trojplacka“ stále nejlepším možným řešením. A klidně mě za toto tvrzení ukamenujte.
Když už jsem zmínila trendy, tak na kole může estétům scházet vnitřní vedení bovdenů a technikům pevné osy. Absence prvního jmenovaného je podle mě, ze servisního hlediska, naopak vyloženou výhodou a klasické rychloupínáky nábojů mě ani trochu neuráží. Nejen že je tuhost kola jako celku i tak perfektní, ale s mojí hmotností necelých šedesát kilo by se v případě pevných os jednalo o vyloženou váhu navíc – zcela zbytečnou. Rychlost demontáže kol s klasickými upínáky jsem ocenila, když jsem bike převážela ve svém obstarožním Nissanu Micra.
Osazení je samozřejmě voleno s ohledem na konečnou cenu, rozhodně je ale použitý mix dílů bezvadně funkční. Nejvíce mě překvapila vzduchová vidlice Rock Shox 30 Silver, která byla od prvních metrů příjemně citlivá, přestože se vlastně jedná o spíše základnější model značky. Přijde mi, že za poslední roky ušly právě cenově dostupné vidlice velký kus cesty, a i když váhově nejde logicky o žádný šlágr, kultivovanost chodu je velmi příjemná a stejně tak páčka dálkového ovládání lockoutu je příjemným bonusem. Přestože by mohlo zamykání chodit ještě o něco lehčeji, na ergonomii páčky si nelze stěžovat. Totéž platí také o řazení s deseti pastorky, které chodí jedna báseň. Naopak u brzd by se dalo něco vylepšovat, byť i základnější model Shimano je vždy sázkou na jistotu. Vzhledem k přehazovačce SLX by se mi přece jen více líbily kotoučovky někde na kvalitativní úrovni Deore, je však třeba dodat, že zde použité brzdy jsou výkonově úplně v pořádku a také jejich páky příjemně padnou do ruky. Takže mi jde jen a pouze o kvalitativní sladění, o nic víc.
Král výjezdů i sjezdů
Jak už jsem zmínila v úvodu, u nového holčičího 29“ Hazardu šlo konstruktérům o snížení obvodové hmotnosti kol a realita okamžitě informuje, že to byla správná cesta. Celková váha kola 12,6 kilogramu není v tomto případě vůbec vypovídající hodnotou a bike zrychluje, jako by měl o dobré půl kilo méně. Celková lehkost jízdy je zkrátka jinde, než bychom u devětadvacítky za 25 tisíc z podstaty očekávali. Nemalou roli samozřejmě hraje také hodně rychlý jemnější vzorek plášťů, který je v suchém terénu velmi sebevědomý, ať už jedeme po jakémkoli podkladu. Mokro a bláto mu logicky příliš nesvědčí, ale myslím si, že málokterá hobby bikerka si bude libovat v bahenních vyjížďkách. Takže volbu dezénu považuji vzhledem k cílové skupině za správnou, byť na maratonské zápolení bych osobně možná ještě raději obula mé oblíbené Racing Ralphy.
Z hlediska ovladatelnosti je již Hazard Lady 29“ klasickou devětadvacítkou s naprosto luxusní směrovou stabilitou ve vyšších, ale i nižších rychlostech. Prudké výjezdy, třeba i s nějakými menšími terénními schody, zvládá parádně a dokáže být hodně velkou oporou, pakliže bude jeho majitelka teprve pilovat základy jezdecké techniky. Stejně tak sjezdy, a to i ty prudší, jsou stále o pocitu jistoty – v tomto ohledu je volba největšího průměru kol maximálním přínosem, který dokáže eliminovat nejednu horkou chvilku. V zatáčkách, a to i klopenkách, působí bike přirozeně a ani více točitý singletrack jej nevyvede z míry. Pouze v utažených ostrých zatáčkách už je přece jen více cítit rozvor kola, takže pro zdolání prudkého „cik-cak“ výjezdu je nutné se ve vracečkách posunout více na špičku sedla. Luxusní adheze velkých kol je však v takových okamžicích nemalou výhodou. Představec délky 70 mm a 720 mm široká řídítka jsou jako sestava příjemným kormidlem a posed je sportovnější, nikoli však natažený - i z tohoto pohledu je vše v naprostém pořádku.
Dobře postavený holčičí bike by měl být nejen o geometrii, ale také o sladění detailů v podobě sedla či gripů. Dámské sedlo Selle Italia X1 má příjemně plochou středovou část a tvarově mi vyloženě padlo, přestože bikerce-začátečnici může zprvu teoreticky připadat o něco tvrdší. Za mě ale maximální spokojenost, což platilo také o perfektních gripech s logem 4Everu. Už jsem si tyto gripy objednala na svůj vlastní full, jsou prostě super!
(kat)
Vybavení kola
Rám: Alu New WM 7005
Vidlice: Rock Shox 30 Silver Air, 100 mm
Kliky: Shimano FC-MT500 40/30/22
Brzdy: Shimano BR-M396, 180/160 mm
Řazení: Shimano SL-M6000
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano CS-HG50 11-36 (10)
Náboje: Shimano M4050
Ráfky: Mach1 Lightweight 3,9
Pláště: Schwalbe Thunder Burt Perf. 2,1“
Řídítka: 4EX sand blasted, 720 mm
Představec: 4EX sand blasted
Sedlovka: 4EX sand blasted
Sedlo: Selle Italia X1
Pedály: Union SP-600
Hmotnost: 12,6 kg (vel. 16“)
Cena: 25 990 Kč
Chcete se odlišit a současně spoléhat na nejlepší techniku, jakou současný silniční segment nabízí? Model Zero.7 tradiční italské značky…
Z kolekce domácího Apache jsem si tentokrát do testu vybrala nejsportovnější dámský hardtail Yamka A1. Že jsou vám jeho design i barevná…