Z kolekce domácího Apache jsem si tentokrát do testu vybrala nejsportovnější dámský hardtail Yamka A1. Že jsou vám jeho design i barevná kombinace nějaké povědomé, stejně jako samotné jméno Yamka? Není se čemu divit, letos již testem Cykloservisu prošel dámský e-bike Yamka MX se středovým elektromotorem a prakticky totožnou grafikou, kdy je rovněž řada konstrukčních prvků jejich spojujícím faktorem, stejně jako důraz na maximální komfort. Každopádně bledě modrý 27,5“ bike s komponenty Deore/Alivio a cenovkou 22 990 korun mě celou dobu bavil nabízenou kombinací jízdní stability, terénní prostupnosti či skvěle funkčního osazení. Byť bylo na můj vkus toho pohodlí možná až příliš, tak přesně takto by měl vypadat bike pro trochu sportovnější, ale současně i začínající jezdkyně. Dá se na něj za všech okolností spolehnout, což platí také u skvělých plášťů Rapid Rob, a vše korunují detaily zpříjemňující každý metr jízdy – superkomfortní sedlo, dále do ruky dokonale padnoucí anatomické gripy či velmi příjemný tvar řídítek.
Neotřelý design s maximálním sladěním veškerých doplňků - jelikož růžové či všemožných odstínů fialové či červené už bylo v daném segmentu skoro až dost, použitá barevná kombinace hodně zaujme. Yamka A1 dokáže být jak adekvátní oporou při pohodovějším maratonském nasazení, tak hlavně společníkem pro běžné ježdění, s občasným posouváním jezdeckých dovedností. Vyšší pozice řídítek, s ní související vzpřímenější posed a perfektní trakce plášťů na 27,5“ ráfcích poskytují hodně jistoty. Takže pokud po nás drahá polovička chce, abychom konečně zkusily sjet daný terénní úsek plný kořenů a kamenů, jenž jsme až doposud raději objížděly či scházely po svých, Yamka A1 nám pomůže strach překonat. Jakmile se s tímto bikem pustíme směrem s kopce dolů, možná zjistíme, že v reálu se vlastně nebylo čeho bát.
Sériově nastavená pozice řídítek je obrovskou výhodou, stejně jako 2,25“ široké obutí, příjemně dávkovatelné brzdy či kultivovaně pracující odpružení. Prostě vše promyšleno tak, aby nám bylo terénní zápolení co nejvíce ulehčeno, byť drtivá většina budoucích majitelek Yamky A1 si bude nejspíš užívat „pouze“ běžných lesních a polních cest. Hlavní ale je, že se bike dokáže s opravdovým terénem popasovat a poskytne nám onu jistotu. Přece jen fakt, že partner na celoodpružené devětadvacítce danou (prý „pohodovou“...) pasáž sjede jakoby nic, ještě neznamená, že se za ním máme vydat. Pokud tak ale s vrozenou opatrností učiníme, bledě modrý holčičí Apache nás nenechá na holičkách. Stačí trochu pracovat s těžištěm, citlivě dávkovat brzdy a najednou sjedeme to, o čem se nám doposud ani nesnilo. A to v daný okamžik sedláme cenově dostupný hardtail, u nějž šlo primárně o komfort jízdy.
Pro holky to pravé
Sportovní hardtaily Apache již nějakou dobu sází na výrazný sloping, doplněný o charakteristickou šikmou vzpěru mezi horní a sedlovou trubkou. V případě světlého (matového) laku ještě více vynikne optická robustnost, nepřehlédnutelná kónická hlava, sedlová trubka vnějšího průměru 34,9 mm nebo snížené řetězové vzpěry. Ty jsou tradičně doplněny o krásně zpracované patky, kdy ta levá je před osou náboje nositelem brzdového třmenu. Sloping rámu je dominantní i ve větší velikosti M, tedy 18“, pro malé postavy je pak určena velikost rámu 15“.
K pěkným detailům patří kompletně vnitřní vedení bovdenů řazení i hadičky zadní hydrauliky, spokojena jsem byla s dvěma páry závitů pro košík na láhev a také s kompletními závity na zadní stavbě, takže případná montáž klasického nosiče pro týdenní prázdninové putování „na těžko“ je otázkou okamžiku.
Kombinace dílů je sice na jednu stranu zvolena s ohledem na finální cenovku, současně ale maximálně funkčně. Moc pěkně vypadá poslední generace klik Alivio, u níž standardní trojice převodníků nabídne ideální převodový rozsah. Byť na svém fullu vozím již pěkných pár let „dvojplacku“, tak zastávám názor, že pro hobby bikerky je trojice převodníků nadále ideálem, přestože s tím souvisí ona pro někoho nepříjemná práce s přesmykačem a trocha toho přemýšlení, abychom zbytečně nekřížily řetěz.
Použitá geometrie s vyšší hlavou a nadbytkem podložek pod představcem zajišťuje již několikrát zmíněný vzpřímenější posed, který účinně předchází bolesti zad a trapéz při delší jízdě. Jistě, sériově nastavená výška řídítek pocitově trochu redukuje celkovou sportovnost naladění a pakliže chceme suverénně zdolávat také prudší výjezdy, nebude od věci nějakou tu podložku z pod představce odebrat. Jízdní pozice je ale vhodně zvoleným kompromisem mezi výkonností a pohodlím.
Komfort – tohle slovo zde hrálo hlavní roli, ať už pozornost zaměříme na hodně, ale skutečně hodně pohodlné sedlo, široké pláště, gripy, ale i solidně pracující vzduchovou vidlici Suntour. Tu lze snadno naladit přesně v závislosti na hmotnosti jezdkyně a po krátkém zajetí nás vidlice příjemně překvapila také svou vnímavostí k malým nerovnostem. Takže na místě je pochvala, byť mi trochu scházela páčka dálkového lockoutu na řídítkách.
Celková ovladatelnost je pak přesně taková, jak je v dané třídě žádoucí. Geometrie je natolik živá, aby nevyvedla z míry ani úplnou začátečnici, současně se ale dokáže ochotně proplétat točitým singletrackem. Jízdní projev je pocitově hodně vyvážený, což platí nejen v zatáčkách či vyšších rychlostech, ale také ve sjezdech nebo výjezdech. Nemusíme být vůbec mistryní ovládání kola, a přesto si s Yamkou A1 do sytosti užijeme terén, který se najednou vůbec nebude tvářit jako nepřekonatelný. A přesně tak by měl být postaven lehce sportovnější dámský bike – měl by nám primárně ulehčit zdolat nepříjemné pasáže, a to s neustálým důrazem na komfort. Pakliže patříte k bikerkám bojujícím s otlaky od sedla, s bolestí trapéz či krku a tak podobně, vyzkoušejte tohoto bledě modrého Apache. Kromě toho, že skutečně funguje přesně tak, jak má, tak jeho barva vypadá v reálu fantasticky! Přítel kdysi říkal něco o tom, že barva kola přece nejezdí. Já si dovolím nesouhlasit…
(kat)
Vybavení kola
Rám: Alloy 6061
Vidlice: SR Suntour XCR32 Air, 100 mm
Kliky: Shimano Alivio 40-30-22
Brzdy: Shimano M396
Řazení: Shimano Alivio
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano Acera
Kazeta: Shimano HG400 (11-34)
Náboje: Shimano M4050
Ráfky: Remerx Rocky Disc
Pláště: Schwalbe Rapid Rob 2,25“
Řídítka: Spec Alu
Představec: Spec Alu
Sedlovka: Spec Alu
Sedlo: Apache Lady
Hmotnost: 13,9 kg (vel. M, 18“)
Cena: 22 990 Kč
Máme zde jednoho z prvních zástupců modelového roku 2019, a sice cenově vyloženě dostupný 29“ hardtail jihočeské značky Galaxy. S cenovku…
Čistý vzor funkce, přesně tak by bylo možné co nejvýstižněji charakterizovat špičkový model Helium SLX belgické značky Ridley. Ani gram…