Wrap To Bike, neboli zabalit na kolo, to je znění zkratky W2B, kterou domácí Sport Arsenal označuje řadu svých bikepacingových brašen. Z této kolekce jsme na řídítkách i sedlové trubce prověřili vodotěsné modely s vysokofrekvenčně svařovanými švy, určené do nejhoršího počasí.
Podsedlová brašna art. 613 je s 15l objemem větší ze dvou nabízených velikostí, v tomto případě s průměrem 15-22 cm a délkou 59 cm a její cena je 2069 korun. Hlavním materiálem je polyester s PVC zátěrem a na váze brašna ukázala 578 gramů. Pevný tvar zajišťují boční vertikální plastové výztuhy, ukryté ve dvojité stěně, spodní a horní výztuhu pak tvoří vyjímatelný plastový dílec. Montáž na sedlovku zajišťují dva široké pásky na suchý zip, podšité zevnitř nesmekavým materiálem, který je zároveň i na kontaktní ploše brašny. Napevno našitý horní pásek s dvojicí přezek jistí brašnu k ližinám sedla a jeho protikus od spodní strany brašny má širší plochu materiálu a je umístěn zhruba v polovině celkové délky brašny. Zadní rolovací uzávěr s přezkami je klasikou a nechybí ani horní gumicuk s plastovými háčky nebo reflexní pásek s otvory pro umístění blikačky.
Naplnění brašny je díky vyztužené přední části poměrně jednoduché, stejně tak montáž na sedlo i sedlovku. Brašna nemá upouštěcí vzduchové ventily pro snazší plnění, ale to řeší šikovnější zarolování se současným stlačením a vypuštěním vzduchu před uzavřením. Popruhy na sedlovku jsou široké a přes plastovou sponu se dobře utahují, nicméně jejich našití z vnějšku v trochu větší šířce neobtočí sedlovku tak důkladně, jako kdyby byly blíže u sebe. Pásek pod sedlovými ližinami funguje stoprocentně, jen čas ukáže, jak dobře na tom bude díky absenci nějakých nesmekavých a odolnějších materiálů s životností. Zadní pásky a boční přezky pak zajistily perfektní stažení objemu a celkově drží náklad v brašně i její samotný tvar ve vertikálním směru spolehlivě. Žádné borcení a nutnost dodatkových popruhů přes sedlo, tady jsme byli maximálně spokojeni. Vodotěsné provedení je bez připomínek, materiál odolává opravdu spolehlivě a hlavně se díky celolesklému provedení brašna skvěle myje hadicí i kartáčem. Za jízdy pak šíře u sedlovky nebyla stehnům na obtíž, tady rozměry chválíme, pokud by někdo řešil tuto partii, zcela jistě lze vyjímatelnou plastovou vložku uvnitř zastřihnout na menší šířku. Boční pohyb brašny byl na sedlovce díky širšímu rozestupu stahovacích pásků lehce výraznější než u některých dražších konkurentů, ale nebylo to zase tak výrazné, aby to obtěžovalo v terénu nebo při šlapání ze sedla. S ohledem na cenu za vodotěsné provedení to lze s klidem přejít a když se více stáhne podsedlový popruh, respektive jsme jej dotáhli na možné maximum, bylo to lepší. Tady je důležité zaplnit maximálně vnitřní vyztužený prostor, nějaká volná rezerva a tendence brašny v tomto prostoru se nějak zmáčknout totiž dokáží dostat stahovací pásek snadno na maximum a další stažení proti bočnímu pohybu tak omezí. S plnou brašnou jsme ale neměli problém a poměr cena/výkon i zajištění na kole jsou ve výborné symbióze.
Přední řídítková brašna art. 611 je štíhlejším válcem na řídítka, jehož rozměry jsou 15 centimetrů průměr a 58 centimetrů námi naměřená maximální naplněná uzavřená délka, hmotnost je 388 gramů a cena 1939 korun. Materiál je shodný jako u zadní brašny, stejně tak vodotěsné provedení s vysokofrekvenčně svařovanými švy. Brašna má rolovací uzávěry na obou stranách a hlavní nosný systém tvořený dvěma řídítkovými popruhy uprostřed, vzdálenými od sebe dvanáct centimetrů. Nechybí spodní popruh pro zajištění vespod k hlavové trubce a pak trojice „doků“ pro přezky delšího samostatného „V“ popruhu, kterým lze buď redukovat objem brašny nebo ji zajistit k řídítkům a navíc i korunce vidlice. Celkem netradiční, nicméně docela zajímavý a funkční doplněk.
Montáž popruhů na řídítka klasicky předcházelo navlečení dvojice vymezovacích pěnových kostek na každý, aby byla brašna lehce odskočená od řídítek a neomezovala jak vedení bovdenů, tak úchop gripů. Těsnější provedení otvorů v pěnovkách i těsná pozice provlékacího poutka u stěny brašny tenhle úkon zrovna neusnadňují, což platilo i pro demontáž brašny, která třeba zkřehlýma rukama v dešti nebude zrovna blesková. Stažení popruhů přes poutka pak funguje jednoduše a i přes absenci nějakého dalšího pojistného mechanismu v poutkách držely za jízdy docela spolehlivě. Spodní pásek byl s dvojicí pěnovek na tapered hlavové trubce délkou skoro na svém maximu, ale vše pak výrazně pojistil ještě dodatečný dvojpopruh s trojicí přezek. Tím jsme brašny uchytili jak přes řídítka, tak ke korunce vidlice, co v podstatě vytvořilo ještě jeden kompletní zajišťovací nosný systém. Sice víc přitlačil brašnu na hlavovou trubku, ale vytvořil docela solidně kompaktní pevný celek. Za jízdy tak brašna neměla šanci se kamkoliv uhnout, což oceňujeme a jediným omezením tak bude případný otěr laku na hlavové trubce, s nímž je ale nutné počítat u veškerého bikepackingového vybavení, lak prostě vždycky bude díky popruhům trpět.
Obě testované brašny bychom ve výsledku hodnotili vysoko hlavně kvůli vodotěsnosti a příznivé ceně, u zadní je snadná montáž na sedlovku, ovšem s lehkou tendencí k bočnímu pohybu za jízdy. Naopak přední drží perfektně, ale montáž i demontáž je trochu pracnější, což omezuje při nutnosti rychle vybalit či sbalit za zhoršeného počasí. Poměr cena/výkon a vodotěsnost tady ale budou jednoznačným faktorem pro výběr.
(už)
Tohle bikové sedlo patří k našim oblíbencům! Ritchey Trail v sobě skloubil klasický design, osvědčený tvar, tuhý skelet a typické pružné…
Omotávky od italského Deda Elementi jsou vyhlášené svou nadstandardní životností, ostatně na jednom z redakčních silničních kol slouží…