Pro silniční kola domácí značky Šírer je již tradiční jejich osazení komponenty Campagnolo a testovaný model není samozřejmě výjimkou. Karbonový monokokový rám 904 Extrem byl v našem případě vybaven jedenáctirychlostní sadou Athena, která se opět po letech objevila v nabídce, ovšem ve zcela odlišné modifikaci ve srovnání se stejnojmenným předchůdcem. Současná Athena tak využívá identické technologie s nejvyššími sadami, včetně již zmiňovaného jedenáctikolečka, a je tedy adekvátním vybavením i pro čistě závodní nasazení, a to přesto, že se nad ní v hierarchii nabídky nachází ještě trojice Chorus, Record a Super Record. Na samotnou sadu Athena, kterou jsme měli k dispozici nikoli v karbonovém, ale duralovém provedení, jsme se ovšem zaměřili v samostatném dlouhodobějším uživatelském testu, s jehož výsledkem vás seznámíme v některém z příštích vydání Cykloservisu. To samé platí také o zapletených kolech Campagnolo Neutron, která v případě testovaného modelu představovala příplatkové vybavení, standardní verze je totiž osazena ekonomičtějším typem Khamsin. Jak je však pro značku Šírer charakteristické, jednotlivé modely silničních kol mohou být vybaveny dle přání majitele a na rozdíl od sériové podoby lze šachovat s kombinacemi různých sad s různými zapletenými koly Campagnolo.Což byl také případ testovaného kousku. Kalkulaci kola dle vlastních požadavků zákazníka jsou u značky Šírer schopni sestavit na požádání.
Model 904 Extrem jesériově nabízen celkem v šesti kvalitativních úrovních, na stejném základu jsou tedy použity komponenty od sady Veloce, a to za cenu od 44 590 korun, až po nejluxusnější Super Record v ceně 82 490 korun. Testovaný model s duralovou verzí sady Athena a s koly Neutron Ultra vyjde na 69 070 korun. Standardně nabízená varianta s karbonovou athenou a s ekonomičtějšími koly Khamsin představuje s cenou 59 990 korun jakýsi zlatý střed nabídky modelu 904 Extrem.
Vedle toho je možné testovaný typ, jenž je již pátým rokem topmodelem značky Šírer a postupně prodělává evoluci jak konstrukční, tak především designovou, pořídit i ve variantě samostatného rámového setu. V kombinaci s celokarbonovou vidlicí, hlavovým složením a podsedlovou objímkou přijde na necelých šestadvacet tisíc korun.
Po stránce geometrie nelze mít z pohledu závodníka či výkonnostně orientovaného jedince jakékoli připomínky. Jde o takřka ideální kombinaci odpovídající ovladatelnosti a zároveň příjemné stability. Řízení není přehnaně živé, přitom reaguje okamžitě bez jakékoli sebemenší nejistoty. Do zatáček se Šírer pokládá plynule a stejně tak plynulý je jejich následný průjezd.Při jízdě ze sedla jsme neregistrovali jakékoli nežádoucí vlnění, typ 904 Extrem byl po této stránce kolem, na nějž si nemusí uživatel zvykat, padne do ruky takřka okamžitě. Velice důležitá byla v tomto ohledu také volba adekvátně dlouhého představce v závislosti na konkrétní velikosti rámu. Co nás však nejvíce překvapilo, a to kladně, byl klid a jistota ve vedení přímého směru. Pustit řídítka oběma rukama jsme se nemuseli obávat nejen při vyšší rychlosti, ale i třeba ve dvacítce, aniž by došlo k nepříjemnému rozvlnění kola.To rozhodně nebývá standardem, zvlášť při tak přesvědčivé reakci na podněty jezdce a celkové ovladatelnosti.
Pokud bychom se zaměřili na živost kola po stránce akcelerace a celkové rychlosti, nemalou výhodou testovaného kousku byla samozřejmě poměrně luxusní kola Neutron Ultra, jež se mohou pochlubit hmotností páru 1550 gramů. To je přibližně třísetgramová redukce oproti základním khamsinům. Je fakt, žechuť zrychlovat byla u kola jednoduše skvělá a nízká obvodová hmotnost neutronů na ni měla jednoznačně svůj nemalý podíl.Váha celého kola v prostřední velikosti M byla 7,4 kilogramu.
Po stránce jízdního komfortu byl rám milým překvapením, a to i přes použití aerodynamického, tedy kapkovitého průřezu horní části sedlové trubky.Především relativně subtilní zadní stavba a kompletně karbonová konstrukce přední vidlice jsou v tomto ohledu jasnou výhodou, byť jsou vyváženy ve své kategorii pouze průměrnou torzní tuhostí. Ta o sobě ale dá trochu vědět až při hodně silové jízdě a celková tuhost rámu je i pro závodní použití podle našeho názoru zcela dostatečná.
V případě sériového nastavení posedu se nám líbilo množství podložek pod představcem, umožňujících doladění přesně podle požadavků majitele. Určitou otázkou je pouze volba sedla Selle San Marco Aspide, které nemusí svým čistě závodním střihem a tomu odpovídající tvrdostí sedět úplně každému. Naopak vyloženou sázku na jistotu představují velice dobré pláště Michelin Pro3 Race.
Z detailů rámu nám pak úplně nevyhovovalo pouze umístění seřizovacích šroubů předpětí řadicích lanek, které by podle nás mohly být o něco výše. V případě potřeby lehkého doladění řazení za jízdy se tak prsty ruky dostávají nebezpečně blízko přednímu kolu. Ovšem v případě kola jako celku se jedná o absolutní maličkost. Tento test, jenž se zaměřil především na samotný rámový set, dopadl pro model Šírer 904 Extrem velice pozitivně. Kombinace závodních genů s pohodlím se zde skutečně povedla.
Plusy: vynikající geometrie, jízdní komfort, akcelerace
Minusy: umístění regulačních šroubků
Sériové osazení:
Rám: Carbon Monocoque
Vidlice: Carbon FCS
Kliky: Campagnolo Athena50/34
Řazení: Campagnolo Athena 11s
Přehazovačka: Campagnolo Athena
Přesmykač: Campagnolo Athena
Brzdy: Campagnolo Athena
Kola: Campagnolo Khamsin
Pláště: Michelin Pro3 Race 23
Kazeta: Campagnolo Chorus12-27 (11)
Řídítka: PZ Racing CR 2.3
Představec: PZ Racing CR 5.3
Sedlovka: PZ Racing CR 2.2
Sedlo: Selle San Marco Aspide
Hmotnost: 7,4 kg (vel. M, s koly Neutron)
Cena: 59990 Kč (s koly Khamsin)
69 070 Kč (testovaná verze)
Karbon je sice u značky Dema na sportovních kolech jako doma, ovšem nejvýše postavený duralový bike Auron má rozhodně co nabídnout. Rám z…
Název Karakoram není pro značku GT rozhodně nijak nový, v tomto případě jde ale o dostupný devětadvacetipalcový hardtail, jehož nejlepší…