Cyklistika je v tomto období o návlecích přes kolena nebo i holeně, ale co kompresní návleky určené pro lýtkový sval? Ty nejsou proti chladu, ale pro stažení lýtkového svalu, které je u návleků Royal Bay Extrememaximální díky nejvyššímu stupni cílené komprese, tedy nejvyšší míře stažení konkrétního svalu. To zajišťuje eliminaci otřesů i podporu svalu při výkonu.
Kompresní návleky Extreme za 880 korun jsou vyrobené z příjemného materiálu velice dobře odvádějícího pot a navíc opatřeného DeoSoft úpravou proti nechtěným pachům, což platí i pro kompresní ponožky a podkolenky Royal Bay, testované v minulosti. Ty rovněž odolávaly zápachu i po vícero použitích a držely si tuhle vlastnost i po několikerém praní. Návleky v odpovídající velikosti L (XS-XL), měřeno podle obvodu lýtkového svalu pro zajištění správné míry komprese, jsou vysoké zhruba třicet centimetrů a sedí těsně pod kolenem a nad kotníkem. Kombinují se proto s ponožkami nízkého střihu, aby se ponožka nepřekrývala se spodním lemem. Mimochodem, spodní i horní lem návleků zbytečně nesvírají, jsou příjemné. To hlavní sevření je cítit mezi nimi, kdy cílená komprese poskytuje nejvyšší tlak uprostřed lýtkového svalu, dole i nahoře je nižší, aby krev dobře cirkulovala a sval měl optimální podporu i při extrémním zatížení. Návleky jsou proto určené hlavně pro běh na tvrdém podkladu nebo trailové běhy a klidně i náročný biking. Tam ale za nás bude vhodnější kompresní podkolenka, protože odkrytý kotník není v nízkých ponožkách ideální věc. I tak se ale návleky na kole osvědčily a hlavní přínos je v co největší zátěži a otřesech, ne při rekreační jízdě, kde by stačila nižší míra komprese (odstupňovaná či zdravotní). Stažení není nepříjemné, takže nemáte pocit, že byste chtěli návlek po půlhodině jízdy sundat, prostě se stane vaší součástí. Při běhu nebo třeba jízdě na kostkách je znát, jak zpevnění svalu chrání proti otřesům a sval není tak namáhaný. Záleží tedy na tom, jak zkombinujete návlek s ponožkami, na běh naprosto v pohodě, na kole je to o zvyku. Natažení návleků na nohu pak bylo proti podkolenkám mnohem jednodušší, přece jen jsou kratší. Ani při delší jízdě ale nemají tendenci nějak sjíždět dolů, prostě drží, navíc mají vzadu reflexní prvky, takže jsou večer vidět. Oproti podkolenkám (vyráběným pouze se zdravotní nebo odstupňovanou kompresí) stahují silněji a cílená komprese, tedy přesné a výraznější stažení je tudíž na lýtku znát, ale ne nějak extrémně, prostě přirozeně. Návleky vás zkrátka neobtěžují, takže pro delší náročné výkony jsou příjemným, a hlavně výkon i ochranu svalu či krevní oběh podporujícím doplňkem. Pro ty, kdo trpí na křečové žíly, už tenhle typ návleků vhodný není, ti by měli sáhnout po zdravotní kompresi, ale ostatním může v jejich výkonu slušně pomoci.
(už)
Belgická značka letos chystá nejen elektrickou sportovní prvotinu v podobě modelu E-Grifn, ale té se budeme věnovat v našem tištěném…
Polygon Path X5 Už je to letos pátý gravel nebo přesněji kolo s „berany“, abychom byli přesnější ve výčtu testovaných kol. A jelikož máme…