V případě klik se dá o vhodnosti použití uhlíkových vláken jistě částečně polemizovat, vždyť trend posledních let s maximálním možným využitím karbonu nejednou přinesl sice krásné, ovšem ne vždy zcela praktické produkty. Navíc značka Shimano s dutým duralovým provedením systému Hollowtech II dotáhla tuhost klik opravdu daleko. Na druhou stranu s karbonem se dají dělat doslova zázraky, různosměrné orientování uhlíkových vláken může dát produktu přesné požadované vlastnosti, vysokou tuhost nevyjímaje. S karbonem se to ovšem musí umět, důkazem jsou zcela odlišné pevnostní parametry různých modelů karbonových klik řady známých i méně známých výrobců. U značky Campagnolo se vždy dalo hovořit o určité sázce na jistotu, v případě klik však několik posledních let nebyla zrovna na výsluní, neboť použití čtyřhranného spojení s osou se již zdálo být trochu archaické. Nový systém nazvaný Ultra Torque využívající dvou poloos však znamená návrat značky na absolutní špičku i v případě klik, neboť kromě řešení zcela odlišného od konkurenčních značek nabízí oproti předchozí generaci také podstatně vyšší tuhost klik. To potvrdil náš dlouhodobý celosezónní test špičkového modelu Campagnolo Record Ultra Torque.
Na klikách jsme najezdili lehce přes osm tisíc kilometrů, což sice odpovídá přibližně třetině až čtvrtině sezónně najetých kilometrů profesionálního závodníka, ovšem i tak je tento objem dostatečný k objektivnímu posouzení tuhosti a částečně i životnosti. Pro test jsme záměrně zvolili nejdelší variantu klik 180 mm a hlavní testovací jezdec měřil bezmála dva metry, kliky jsme tedy rozhodně nešetřili. Navíc kombinace nejdelší varianty klik a nadprůměrně vysokého testera je tím pravým pro odhalení případných slabin v tuhosti konstrukce. V nabídce značky je možné vybírat mezi klasickou skladbou převodníků a systémem Compact, my jsme zvolili klasiku 39/53 zubů.
Máme-li model Record Ultra Torque rozpitvat po hmotnostní stránce, tak samotné kliky v délce 180 mm, včetně poloos a nalisovaných ložisek, váží 652 gramů. Duralové misky včetně drátové pojistky a pružné podložky sloužící na vymezení vůle mezi ložiskem váží rovných padesát gramů. Hmotnost samostatného středového spojovacího šroubku z vysoce pevnostní oceli je šestnáct gramů. Pakliže hmotnost celého kompletu sečteme, vyjde nám 718 gramů.
Porovnáme-li námi navážené hodnoty s katalogovými údaji, pak se zcela shodují. U misek byla odchylka pouhý jeden gram, v případě klik s ložisky byla katalogová hmotnost 643 gramů. Jelikož se uvedená hmotnost vztahovala k nejkratší variantě 170 mm a obsahovala i středový spojovací šroub, pak i zde údaje od výrobce přesně odpovídají realitě.
Cena klik Campagnolo record Ultra Torque je 14 940 korun, samostatné misky stojí 476 korun.
Přestože karbonové kliky s osou Ultra Torque jsou součástí i nižší sady Chorus, po konstrukční stránce se oba modely odlišují. Sice shodně využívají mnohosměrně orientovaných vláken, kliky Record mají navíc dutinu snižující hmotnost při zachování tuhosti. Ta však není pouze v hlavním těle klik, ale i v jednotlivých ramínkách nesoucích převodníky. Název Ultra-Hollow tedy není nijak přehnaný.
Poloosy s koncovým, lehce kónickým ozubením jsou z nerezové oceli, jejich oversize průměr je již od pohledu zárukou solidní tuhosti. Vložka se závitem pro pedál je duralová. Převodníky jsou tvarově totožné s chorusem, oproti nižším sadám se však vyznačují ještě odolnější povrchovou úpravou zvyšující životnost ozubení. Speciální metoda pokovení se navíc stará také o luxusní „titanový“ vzhled převodníků. Duralové šroubky s černou anodizací mají vnitřní osazení pro klíč Torx. Hvězdičkový průřez zde ve srovnání s klasickým imbusem zajistí vyšší odolnost proti stržení mnohohranu.
Díly Campagnolo jsou již po mnoho let synonymem určité nezničitelnosti, což testované kliky Record se systémem Ultra Torque potvrdily. Ve srovnání s předchozí generací je rozdíl obrovský, došlo k hodně velkému nárůstu celkové tuhosti. Při běžné jízdě ani pod nadprůměrně těžkým jedincem nedochází k jakémukoliv pozorovatelnému kroucení klik. Při jízdě ze sedla do kopce či ve spurtu sice dochází k mírnému vychýlení velkého převodníku směrem k vnější části vodítka přesmykače, tento jev je ale typický pro všechny kliky včetně těch absolutně nejtužších. Například kliky Shimano Dura-Ace se při jízdě sice jeví jako celkově o něco tvrdší, ke zmiňovanému jemnému vychýlení převodníku při silném záběru u nich ale dochází také. Absolutní tuhosti kompletu klik asi dosáhnout nelze, zvlášť pak ve spojení s velice nízkou hmotností špičkových modelů. Určité kroucení je navíc alespoň z části způsobeno také samotným rámem, proto byly testované kliky vždy určitou dobu na různých redakčních kolech.
Tuhostí spoje klik s osou se nový model Record postavil na absolutní špičku. Ačkoliv dvě poloosy a ozubený spoj zprvu působily přinejmenším nezvykle, přínos je jednoznačný. Na velice dobré úrovni je i torzní tuhost samotných ramen klik.
Výhodou je i jednoduchost montáže systému, s níž jsme vás seznámili v Hobbybastleru v minulém vydání Cykloservisu. Misky umístěné zboku středového pouzdra se sice zjevně inspirovaly v současném trendu značky Shimano a dalších, ovšem umístění ložiska napevno na osu a nikoliv do misky, to je odlišné od ostatních značek. Možnost použití podstatně větších ložisek ve srovnání s běžnými zapouzdřenými osami je plusem především z hlediska životnosti, jejich větší rozestup daný umístěním zboku středového pouzdra se postará i o větší tuhost celku. S ložisky jsme neměli jediný problém a po osmi tisících kilometrech chodila stále jako nová. Na jejich případné poškození má mnohem větší vliv nesprávná montáž daná nedokonalým zafrézováním dosedacích ploch středového pouzdra než najetý objem kilometrů.
Životnost převodníků se ukázala jako vysoká, najeté kilometry se promítly pouze v určitém poškození povrchové úpravy zubů, tedy v občasném odloupnutí menší vrstvy pokovení na záběrové hraně zubů. Modul zubu, tedy jeho tvar, zůstal zcela neporušen. Převodníky špičkových modelů klik Campagnolo nabídnou opravdu vysokou životnost, samozřejmě za předpokladu včasné výměny řetězů. Řazení navíc probíhá velice jistě, sestava zvedacích kolíčků se postará o rychlý přesun řetězu z jednoho převodníku na druhý. Ve srovnání se Shimanem je změna převodu přece jen o něco tvrdší a hlučnější, ozubení italských klik totiž nemá tak výrazně opravenou hranu zubů a chybí zde frézované náběhy, kterými se může pochlubit například Shimano. Devizou Campagnola je však vyšší životnost ozubení, která je zde prioritou, lehce na úkor jemnosti. A právě životnost je tím, čeho si na „Kampě“ její vyznavači cení nejvíce.
(kad)
tabulka:
Plusy: celková tuhost, nízká hmotnost, životnost převodníků, promyšlenost systému Ultra Torque
Mínusy: porušení pokovení na záběrové hraně zubů
model | hmotnost | nabízené délky | převodníky |
Campagnolo Recordsystém Ultra Torque | 692 g | 170, 172,5, 175, 177,5, 180 mm CT 170, 172.5, 175 mm | 52/39, 53/39, 48/34, 50/34, 50/36 |
Shimano Dura-Acesystém Hollowtech II | 740 g | 165, 167,5, 170, 172,5, 175, 177,5, 180 mm | 52/39, 53/39, 53/42, 50/39 + triatlon 54/42, 56/44, 55/42 |
Sram Redsystém GXP | 760 g | 165, 170, 172,5, 175, 177,5, 180 mm | 53/39, 50/36, 50/34 |
Uvedené hmotnosti jsou katalogovými údaji jednotlivých výrobců a vztahují se k nejkratší variantě klik. Hmotnosti zahrnují misky a ložiska.
V Hutchinsonu se zřejmě nechávají inspirovat s označením svých modelů MTB plášťů faunou, která asi zrovna nepatří mezi domácí mazlíčky. Po…
Hmotnost 7,1 kilogramu, celokarbonový rám využívající nano technologie, kompletní sada Sram Force a v neposlední řadě cena 113 tisíc korun,…