V Hutchinsonu se zřejmě nechávají inspirovat s označením svých modelů MTB plášťů faunou, která asi zrovna nepatří mezi domácí mazlíčky. Po modelech plášťů nazvaných Piranha nebo Python (česky krajta), přichází na řadu Barracuda, což je dravá ryba...Pokud chcete vědět, jak se dařilo stejnojmenným plášťům v náročném testu Cykloservisu, čtěte dál.
Dle informací výrobce uváděných v katalogu jsou pláště Barracuda inspirovány vzorkem osvědčené sjezdové pneumatiky Octopus, ovšem s hmotností uzpůsobenou pro tvrdší XC v náročnějším terénu.
Uspořádáním vzorku jsou vhodné pro suchý a kamenitý povrch, kde se neprojeví jejich vyšší valivý odpor. Naopak relativně nízká obvodová hmotnost má zaručit dobrou akceleraci a lehké ovládání biku. Určení do náročného terénu také napovídá, že se nevyrábí menší šíře než rozměr 2,1“.
U testované Barracudy Air Light Black o rozměru 26 x 2.1“ s kevlarovou patkou a TPI 127 jsme navážili 630g, což je jen o 10 g víc, než uvádí výrobce. Cena uvedená na webových stránkách dovozce je 990 Kč.
Dalším vyráběným modelem je Barracuda MRC High, což je verze pláště s dvojí tvrdostí směsi na běhounu, což přináší vyšší odolnost a zároveň delší trvanlivostí vzorku při stále dobré adhezi. Výrazné střední výstupky přitom zaručují dostatečný přenos brzdné síly. S kevlarovou patkou a v rozměru 2,1“ zatíží bike 650 g a peněženku baťovskou cenou 990 Kč.
Nebyl by to Hutchinson, aby nemyslel na majitele bezdušových kol, což se taky není čemu divit, protože tento výrobce stál u zrodu tubeless technologie pro horská kola a stále patří k jejím neúnavným propagátorům.
Barracuda Tubeless Light Black, jak jinak než v rozměru 26 x 2,1“ s kevlarovou patkou, se pyšní na bezdušový plášť výbornou hmotností 695 g, ale pro našince už méně příznivou cenou 1 190,-Kč. Verze Barracuda MRC High Tubeless Black se liší jen použitím technologie MRC a vyšší hmotností (900 g), ostatní údaje, včetně ceny, zůstávají stejné.
Pro příznivce extrémnějších MTB disciplín je určena verze Barracuda MRC low, což je nejpřilnavější verze pláště Barracuda. Tento plášť je doma všude tam, kde je třeba perfektního držení v zatáčkách. Napomáhá tomu výrazný boční vzorek v kombinaci s měkčí směsí celého běhounu. Rozměr je možno volit mezi šíří 2,3“ a 2,5“, při drátové patce je hmotnost 1 150 g, resp. 1 370 g a cena 1 290 Kč.
Protože o použitých technologiích při výrobě plášťů Hutchinson jsme se v Cykloservisu již zmiňovali, dnes jen stručně: MRC je zkratkou pro tzv. Maximum Rebound Control, což je technologie vyvinutá pro minimalizaci odskakování pláště při jízdě. Složení směsi pláště optimalizuje poměr adheze, valivého tření a trvanlivosti podle jeho určení. Např. směs gumy s vysokým koeficientem MRC poskytuje efektivní přenos energie, větší trvanlivost, ale menší adhezi. Na druhé straně směs s menším MRC poskytuje lepší adhezi, ale menší efektivitu přenosu energie a tím i rychlejší opotřebení.
Pláště pro cross-country a enduro označené MRC High mají směsi s koeficientem MRC mezi 40 % a 50 %. Guma s 50% MRC je použita na střed pláště pro optimalizaci přenosu energie a zlepšení trvanlivosti, materiál z 40% MRC je na postranních částech běhounu pro zlepšení adheze.
Přívlastek Light v označení pláště naopak znamená použití gumy posílené uhlíkovými vlákny, což přináší větší odolnost a prodlužuje životnost plášťů bez snižování jejich pružnosti a jízdních vlastností.
Praktické zkušenosti začneme obouváním pláště na ráfek: Nasazení je snadné, lehce zvládnutelné bez pomoci montpák. Po nahuštění pláště běží rovně, nehážou. Výrobce doporučuje směr otáčení pláště na obou kolech stejně, ne tedy, jak je (většinou) obvyklé opačně pro přední a zadní kolo.
Poněkud předběhneme, když prozradíme, že jsme za celou dobu testu měli jen jeden defekt, a to propíchnutí trnem. Ke klasickému defektu skřípnutím duše nedošlo ani jednou, i přestože při použití na pevném kole byl plášť nahuštěn na minimální doporučený tlak, pro zvýšení pohodlí v náročném terénu.
Po obutí plášťů vyrážíme směr terén. Je jasné, že na asfaltu je odvalování plášťů pomalejší a hlučnější než u jejich subtilnějších a hladších kolegů. Tento handicap se téměř srovnává při nájezdu do terénu. I přes poměrně vysoký a členitý vzorek pláště uhánějí bez jakéhokoliv zaváhání. Test plášťů probíhal v mnoha různých druzích terénu, počínaje kamenitou Vysočinou přes účast na Šelamarathonu v Lipníku nad Bečvou, po cestách a stezkách Moravské brány a konče famózním poježděním Moravským krasem. Schopnosti plášťů dokonale prověřilo letošní přesušené jaro, na prašném povrchu – tam, kde „běžné“ pláště ztrácely adhezi, barracudy stále jistě držely.
Z kladných vlastností pláště nutno vyzdvihnout úžasnou schopnost záběru a kvalitu vedení – třeba jistota na příčně se svažujících trailech je až neskutečná. I přes určení do suchého kamenitého terénu barracudy nerozhodí ani trocha bláta. Ale pozor, pokud je ho moc, dochází k zanášení vzorku a částečné ztrátě jinak výborných jízdních vlastností.
Mezi zápory možno zařadit snad jen prvotní pocit z „plavání“ pláště na tvrdém povrchu, ten byl daný vyšším vzorkem. Tento pocit však po ujetí několika kilometrů a navyknutí si na chování plášťů zmizí.
Ostrým testem v terénu prošly pláště Barracuda Air Light Black bez zaváhání. Jejich revírem není dálnice, ale opravdu náročné, členité, kamenité a rozbité stezky s ostrými výjezdy a sjezdy. Spíše než závodním kolům budou slušet bikům pro celodenní ježdění v náročném terénu.
Hmotnost 7,1 kilogramu, celokarbonový rám využívající nano technologie, kompletní sada Sram Force a v neposlední řadě cena 113 tisíc korun,…
Cifra ve jménu kola Amulet 11.400 má označovat hmotnost kola bez pedálů, ale není u velikosti 19 palců pravdivá. Naše digitální váha totiž…