Španělská značka Spiuk, která nabízí cyklistické přilby, obuv a kompletní oblečení pro cyklisty již dvacet let, u nás není příliš v povědomí, i když se poprvé ukázala na našem trhu před několika lety. Možná je tento článek v našich médiích první, který se o značce Spiuk zmiňuje. Ale to není podstatné. Důležité je, že jsme si do redakce zapůjčili k otestování cyklistickou přilbu Dharma, která se pyšní dokonce olympijskými medailemi a používáním v profesionálním silničním týmu Caja Rual. A věřte tomu, že hlavy úspěšných závodníků jsou pro cyklistickou přilbu tou nejlepší referencí, protože žádný závodník si na hlavu špatnou přilbu nenasadí.
Dharma už na první pohled zaujme množstvím větracích otvorů. I když jsme přilbu testovali v únorovém chladném počasí, je jasné, že i za velkých letních veder nemůže její ventilace zklamat. Jinak by to bylo doslova proti fyzikálním jevům. Možná se někteří odpůrců hmyzu nyní zamyslí, jak to je v případě, že se kolem nás letící moucha rozhodne pro exkurzi vnitřních prostor přilby. Cestu pro tento výlet má naprosto volnou. Máme dvě řešení. Buď létajícímu a otravnému hmyzu nebudete bránit, nebo Spiuk nabízí opravdu netradiční řešení. Síťku, která se dodává jako příslušenství, (!) si můžete dovnitř přilby uchytit za pomoci suchých zipů. Síťka pokryje zevnitř všechny čelní vstupy.
Rozhodně je potřeba zdůraznit, že tělo přilby je vyrobeno technologií Cone - Head, což neznamená nic jiného, než že přilba má dvojnásobnou hustotu EPS materiálu. Měla by být tedy maximálně pevná a odolat skutečně silným nárazům. To samozřejmě ověřit v našich podmínkách nemůžeme, ale těžko by výrobce cyklistických přileb něco podobného zdůrazňoval, kdyby to nebylo důležité. A pokud se u této přilby dočtete, že má Supercage, tak to zase v názvosloví výrobce poukazuje na fakt, že přilba vyniká velkou odolností, zvláště v přední části přilby, která bývá při pádu jako první "na ráně".
Důležitý bývá u přileb upínací mechanizmus a vnitřní výstelky, které zásadně, společně s hmotností, ovlivňují naše pocity a komfort usazení. Dharma, jako každá přilba z dobré společnosti, má upínací pásek kolem celého obvodu hlavy. Jeho obvod se podle hlavy seřizuje vzadu kolečkem. Každý výrobce má pro takový systém (které jsou si velmi podobné) svůj název. Spiuk ho pojmenoval V-Precision X1. Ale pozor, na systému najdeme opět něco málo obvyklého. A sice možnost posouvání zadního upínacího mechanizmu do tří výškových poloh. S výškou se mění současně i úhel sklonu mechanizmu na zátylku. To je velmi výhodné pro přesné usazení přilby na hlavě. Pokud si to nedovedete podle slovního popisu představit, obrázek zadního pohledu na přilbu vám to vysvětlí dokonale. Upínací popruhy pod bradu lze libovolně posouvat nejen do délky, ale i stavítkem pod ušima a jsou zakončeny zasouvací plastovou sponou. Líbí se nám, že je malá a přitom vysoce funkční. Vnitřní výstelky jsou rozděleny do šesti částí a jsou samozřejmě vyjímatelné kvůli jejich výměně nebo vyprání.
Zajímavostí také u této přilby je, že ač je používána špičkovými závodníky na silnici, výrobce myslí na všechny formy cyklistiky a udělal z ní univerzální přilbu přiloženým čelním štítkem. Záleží jen na vás, jestli ho použijete nebo ne. I když vzít si štítek na silnici je opravdu mimo chápání. Ale pokud jste biker, určitě uvítáte, že španělští vývojáři mysleli i na vás.
Nakonec popisu jsme si nechali vnější odnímatelnou skořepinu bez otvorů. Na co? No přeci kvůli aerodynamice. Před mnoha lety, když zásluhou našeho profesora Slavíka, tehdejšího předsedy lékařské komise při UCI, (Mezinárodní cyklistická unie) bylo profesionálům nařízeno používat cyklistické přilby. Skončila tím krásná doba cyklistiky, když jsme našim bohům v sedle viděli pořádně do tváře. Profíci se ovšem bouřili a poukazovali na to, že dlouhé hodiny v přilbě nevydrží, že se uvaří. A dnes? Rychlosti závodníků se zvýšily a vše se maximálně podřizuje aerodynamice. Trubky rámů kol, přiléhavé oblečení i posed se změnily maximalisticky do rychla. A tomuto trendu neunikly ani přilby. Najednou začaly mizet otvory, aby i ten nejjemnější vánek náhodou závodníka nebrzdil. Ale ne každý se tomuto "ucpávkovému" trendu samozřejmě podřizuje. Těch, kdo pořád větrají, je asi většina. A abychom se vrátili k našemu Spiukovi, tak ten to vyřešil v případě Dharmy jednoduše. Dodává k ní vrchní celistvou skořepinu, kterou stačí namáčknout na přilbu. A jste rázem aerodynamičtí. Možná teď je správná doba se podívat na hmotnost přilby, abyste si nemysleli, že přídavná skořepina vaší hlavě nějak dramaticky přitíží. To vůbec ne. Samotná přilba ve velikosti M má poctivou hmotnost 219 gramů. A vrchní aero skořepina pouhých 38 gramů. Vše tedy v profesionálních hmotnostech i do dlouhých etap na Vueltě nebo na Tour de France. A vrchní skořepina má samozřejmě ještě jednu funkci, kterou jsme ocenili my při testování. Za chladných dnů vám do helmy nefouká studený vzduch. A to se cení, především když vyjedete za mrazu.
Zbývá snad už jen dodat, jak přilba na hlavě sedí. Ale je to jako s jakoukoliv jinou přilbou. Každý máme jinou hlavu, a tak někdo bude spokojen velmi, někdo méně, někdo vůbec. Jde o to vybrat si správnou velikost, které jsou dvě, S/M a M/L. Základem při nákupu jakékoliv přilby je pečlivé vyzkoušení vč. přesného nastavení pásků už v obchodě. Nasadit si na hlavu poprvé přilbu bez použití pásků je nesmysl. Nové boty si v obchodě při zkoušce také zašněrujete. Ale dnes jsou výrobci tak zkušení, že se asi nestane, že vám jedna z velikostí nebude sedět.
A poslední informace je cena. Kupujete si profesionální nástroj a tak počítejte s cenou 3 490,- Kč. Ale je to mnoho za komfort a bezpečnost? Není, a můžete si vybrat z několika barev, ochranný sáček u každé přilby je samozřejmost. Nás přilba svou kvalitou překvapila. I z důvodu, že jsme do této doby nikdy žádný Spiuk na svých hlavách ani v rukách neměli. Teď již víme, co od této značky očekávat.
(kany)
Vittoriu si většinou automaticky spojujeme se špičkovými cyklistickými tretrami, tento italský výrobce se čtyřicetiletou tradicí má však ve…
Když jsme vybírali do testu novinky domácí značky Sensor, volba kraťasů Classic a dresu Motion byla jasná hned na první pohled. Oba kousky…