Jsou brýle s velkoplošnými zorník a pak Brýle s velkoplošnými zorníky. Není to překlep, jen konstatování faktu, že někdy velká plocha zorníků nemusí nutně znamenat to nejlepší a jindy je to naopak díky špičkovému provedení dokonalé. Přesně tohle platí pro brýle BBB Fulview PH, tedy velkoformátové brýle značky BBB s kódem BSG-70PH.
Tenhle, nebo jemu podobný model od BBB jsem už tuším testoval, ale ne s fotochromatickými zorníky, takže i když je velikost zorníků, jejich zakřivení nebo usazení na obličeji perfektní, adaptabilní zorníky tohle všechno posouvají o level výš. Samozřejmě to má i svoji cenu, kdy 3490 korun není zrovna málo, ale jde o špičkové brýle a v téhle třídě je to standard, navíc s HC zorníky je cena o 15 stovek nižší. Fotochromatika zde ale nabídne propustnost světla v rozmezí 63 až 16 %, takže je to provedení schopné jak na otevřené letní silnici, tak při podmračené obloze v lese a úplně nejlepší jsou přechody světlo/stín, ale nepředbíhejme.
Základ brýlí tvoří grilamidové nožičky s nosníky, protože jde o bezrámečkové provedení. Další díl nacvaknutý na zorníku je rámeček pružného stavitelného nánosníku, jejž lze snadno přizpůsobit i na širší kořen nosu. Několikavrstvá torická skla s oleofobní úpravou a MLC potahem mají zlatý odstín, ale po nasazení na obličej vidíte vše s lehkým modro-šedým nádechem. Proti některým HD zorníkům se tady nerozjasní barvy a nezostří hrany, ale vše je přirozené a spíše méně kontrastní, což se ve výsledku projevilo na naprosto přirozeném dojmu a menší únavě očí. Usazení na hlavě je díky větším rozměrům brýlí opravdu univerzální a skvěle kryjí obličej. Měkké pogumované nožičky jsou vyšší, takže dobře rozkládají tlak na spáncích a vlastně o nich ani nevíte, což je charakteristická vlastnost brýlí jako celku.
Přirozené vykreslení okolí, naprosto žádná deformace terénních vln a plynulé přechody jednotlivých úrovní zatmavení zrakový vjem nijak nedráždí. Naopak je jízda za slunečného počasí, kde se střídá světlo a stín od stromů u cesty naprosto nerušená a nemáte žádná hluchá místa. Když zajedete do hustšího lesa nebo tmavších míst, je propustnost i tak na velice slušné úrovni, takže na biku můžete být v terénu i když je hodně zataženo. Naopak ostré slunce na silničce nevyvolává dojem, že bych potřeboval nějak výrazně tmavší zorník, tahle varianta je víc než dostatečně účinná, zkrátka univerzální. Snad jen běžky na ostrém slunci na sněhu by snesly tmavší zorník, ale jinak je tahle fotochromatika vynikající univerzál. Rychlost změny zatmavení jsem jen těžko mohl zaznamenat, protože v terénu i na silnici bylo vše přirozené, takže to prověřil vstup z plného světla do tmavé místnosti a v podstatě hned uvnitř byl výhled skrz brýle v plné míře. Co se týká zamlžování větších zorníků, pauzy během vyjížďky nebo pomalé výjezdy nejsou problém. Brýle sedí ideálně daleko od obličeje, nejsou v kontaktu s tvářemi ani čelem a vzduch proudí skrz i v nízké rychlosti. Zamlžování se v podstatě nekoná a pokud už nastalo, rychlost odmlžení je perfektní.
Když nebudu brát v potaz perfektně funkční samozabarvovací schopnosti skel, tak jejich samotný tvar nesnese výtku. Výhled je v podstatě neomezený, nepřekáží žádný rámeček a ochrana před hmyzem, prachem nebo kamínky je díky ploše maximální. Brýle pro náročné a jedno zda vyznavače úzkých plášťů, nebo XC jezdce či trailisty, všem nabídnou skvělý výhled a kompatibilitu i s hlubší enduro přilbou.
(už)
Novinky od Magene Navigace a chytré cyklocomputery jsou dnes pro většinu cyklistů nepostradatelným doplňkem a vedle toho pak jsou měřiče…
Není při vyplétání kol větší otrava než nipl zapadnutý v ráfku a snaha vyklepat jej ven. Když vyplétáte vyšší ráfek, nebo jen měníte jeden…