Jestliže německá značka Ortlieb představuje etalon kvality v sortimentu vodotěsných cyklistických brašen, pak jí nelze upřít stejný post ani v bikepackingovém segmentu, kde její produkty rovněž znamenají záruku vysoké kvality. Vyzkoušeli jsme kompletní bikepackingovou sadu v podobě řídítkové, rámové i podsedlové brašny, a pokud se letos chystáte někam „natěžko“ v bikepacking stylu, rozhodně můžeme tyhle kousky doporučit. Jejich společným jmenovatelem je totiž precizní, a přitom jednoduché uchycení, rolovací uzávěry a svařované vodotěsné provedení z odolného materiálu.
Začněme tím nejjednodušším na montáž, a to je rámová brašna, přesněji Frame-Pack RC za 3290 korun, a to v největším dodávaném objemu šest litrů. Ten vyžaduje buď vyšší bikový, nebo gravel rám, protože délka brašny 50 cm a výška 29 cm rozhodně nebudou do eskových rámů pasovat. Tam patří spíš menší 4l velikost či snížená verze TopTube, obě se shodným provedením uchycení k horní trubce přes trojici širokých pásků se suchým zipem a rolovacím uzávěrem na gumová poutka. Frame Pack RC s hmotností 254 gramů se od svého sourozence bez přívlastku RC, vybaveného klasickým zipem na boku, liší právě rolovacím uzávěrem, usnadňujícím přístup dovnitř. Brašnu lze jednoduše upevnit na horní trubku popruhy, kde oba krajní mají možnost volby dvou pozic. K sedlové trubce jistí brašnu štíhlejší pásek se suchým zipem, ovšem s možností volby pozice hned ze čtyř provlékacích ok, což platí i pro uchycení dvojicí pásků ke spodní rámové trubce, kde je hned deset možností, kam pásky umístit. Pokud se tedy brašna vejde do rámu s rezervou, jako v našem případě, lze použít i košík na bidon (nejlépe se stranovým vkládáním) a pásky uchytit mimo něj. Má-li brašna nad spodní rámovou trubkou více místa, bude nutné spojit pásky na suchý zip v jeden, aby dosáhl pod spodní trubku, případně je uchytit v přední části brašny, kde bude jejich délka dostatečná.
Vstup dovnitř je díky rolovacímu uzávěru opravdu velkorysý, při plnění je důležité ponechat přístup k suchému zipu uprostřed brašny, který jistí obě stěny k sobě proti vyboulení, aby brašna neobtěžovala při šlapání. Naplnili jsme ji na maximum a díky suchému zipu uvnitř nebyl s vyboulením stěn problém. Zajištění na rámu je za jízdy perfektní, rovněž otevření i zajištění rolovacího uzávěru gumovými oky je neprůstřelné. Kdo šlape s koleny hodně u sebe, možná mu bude vadit délka přečnívajících zakončení horních pásků, kde s tím u sedlovky jsme bohužel díky slabšímu průměru horní trubky při šlapání přišli do styku a také plastové háčky pro gumová poutka mohou při šlapání s koleny hodně k rámu trochu vadit. Pásky na suchý zip ale nejspíš bude možné zkrátit a na silnější horní trubce nebude přesah tak velký a rovněž háček bude v lehce jiné pozici. V případě deště pak prostor pod horní trubkou slouží díky nahoru vytaženému rolovacímu uzávěru jako menší zásobárna vody, ale dovnitř uzávěr nepustí ani kapku.
Naprosto bez připomínek je podsedlová brašna Seat-Pack, která je základem každé bikepackingové výbavy, v případě testovaného provedení s objemem šestnáct litrů (menší verze 11 litrů) toho pojme opravdu hodně. Brašna za 3790 korun má v maximálním roztažení délku až 64 cm, takže je to pořádný „jezevčík“. Opět zde najdeme vysokofrekvenčně svařované švy, vodotěsné provedení a pro snadnější naplnění gumový vzduchový ventil na boku. Na sedlovce drží brašnu dvojice pásků na suchý zip pošitých zevnitř nesmekavým materiálem, protažených přes hliníkové spony. Celý díl je jištěn šrouby k vnitřní plastové výztuze, která drží pevný tvar boků do 30cm vzdálenosti od sedlovky, aby boky nepřišly do kontaktu se stehny jezdce, a zároveň je její součástí vnitřní nosník horního popruhu na sedlové ližiny. Upevnění na sedlo a sedlovku je hodně stabilní, spodní díly sedlových popruhů vychází ze zdvojeného materiálu vespod brašny. Po naplnění s otevřeným ventilem, jeho zajištění a zarolování zadního dílu jsou na zadní straně vidět odrazové plochy a nechybí oka pro protažení volitelného jisticího popruhu, který brašnu v případě potřeby ještě zpevní ve vertikálním směru. Důležité je důkladné namačkání obsahu do brašny co nejvíc k sedlovce, aby nevznikla přechodová hrana mezi přední částí s plastovou výztuhou a měkkou zadní partií. To výrazně pomáhá vertikální pevnosti brašny proti nechtěnému ohnutí zadního dílu dolů. Když jsme obsah pořádně natlačili dopředu a zarolovali co nejvíc natěsno, se staženými bočními popruhy od zadního dílu, držela brašna perfektně tvar a vykazovala zároveň jen minimální stranový pohyb při šlapání. Vnitřní výztuha skvěle drží tvar, takže ani na štíhlejším sedle nepřišly boky brašny do kontaktu se stehny jezdce, a to nikoliv vyšvihaného a štíhlého. Horní gumicuk třeba na větrovku je už pak jen drobným doplňkem celkově vynikajícího provedení brašny, které jsme navážili 465 gramů.
Test zakončíme vpředu, tedy na řídítkách brašnou Handlebar-Pack, opět ve větším provedení L s 15l objemem (menší 9l) a cenou 3290 korun. Brašna má konstrukční provedení i materiál shodné s předchozími modely a její maximální rozměry jsou šířka 58 cm a průměr 20 cm při hmotnosti 420 gramů. Dvojice masivních nosných pásků na suchý zip je provlečená pod vyjímatelné plastové rameno tvořící zároveň výztuhu nosného systému. Pásky jsme provlékli skrz pěnové kostky vymezující odstup brašny od řídítek a dotáhli na maximum. Přes ně pak vedou ještě pojistné stahovací popruhy na plastovou přezku vybavenou pojistkou proti povolení pásku. Geniálně neprůstřelné a jisté uchycení, doplněné ještě kompresními popruhy kolem brašny s dvojicí hliníkových háčků a opět pojistkou na přezkách. Trojice oček pro popruh kolem hlavové trubky pak dovolí nastavit jeho pozici a opět nechybí pěnová distanční kostka. Rolovací uzávěry na obou koncích doplňuje vzduchový ventil pro snazší plnění a redukci objemu, vpředu jsou dvě reflexní plochy a samozřejmě gumicuk na větrovku.
Praktický test jsme v tomto případě neprovedli jen na gravelovém kole, ale i na biku, protože brašna svojí šířkou nutí na gravelových „beranech“ k výraznějšímu zarolování konců a zkrácení, aby neomezovala v úchopu spodní části řídítek. Drží perfektně a montáž se po prvním zvládnutí všech kroků rychle stane automaticky jednoduchou. Na gravelu jsme využili nahoře vždy dvojici distančních pěnových vložek, ale i tak byly občas prsty při horním úchopu hranou kloubů lehce v kontaktu s brašnou. Totéž platí při spodním úchopu řídítek, tam je nutné nechat prostor, abychom nesunuli palce mezi řídítka a brašnu do malé mezery pokaždé, když chceme přehmátnout. Úchop na pákách byl tak jediným zcela bez omezení. Řešením zde bude spíše menší 9l provedení brašny a třeba přidání ještě jedné třetí vymezující kostky mezi brašnu a horní stranu řídítek. To platí pro gravel nebo silničku, ale při testu na rovných bikových řídítkách 78cm šíře jsme nezaznamenali naprosto žádné omezení, tam bude možné brašnu naplnit na maximum a jet bez omezení. Nosný systém nevykazoval žádné tendence k povolování, pouze na začátku jsme jednou dotahovali jisticí popruh přes hlavní pásky, ale pak to nebylo třeba. Ještě jsme komplet doplnili menší brašnou Accessory-Pack za 1490 korun, která svým 3,5l objemem pojme nejdůležitější drobnosti, s nimiž ji lze z přední brašny snadno sundat a použít při pohybu mimo kolo jako takovou kabelku. Má několik možností uchycení k řídítkové brašně a lze ji vozit na řídítkách i samostatně, takže na tu zůstaňte naladěni, detaily se dozvíte v samostatném testu.
Co se týká vodotěsnosti, musíme celý set pochválit, protože jarní bahno pokrylo spodní stranu podsedlové a řídítkové brašny dokonale, takže stačilo zahradní hadicí zaútočit, jemnějším kartáčem tomu trochu pomoct a výsledkem byly čisté brašny bez namočení obsahu uvnitř. V tomhle je na Ortlieb prostě spoleh.
(už)
Zadní blikačka s funkcí brzdového světla není sice zdaleka novinkou, ovšem nebyla by to japonská značka Cateye, kdyby tento doplněk…
Wrap To Bike, neboli zabalit na kolo, to je znění zkratky W2B, kterou domácí Sport Arsenal označuje řadu svých bikepacingových brašen. Z…