Český ráj. Synonymum pro božskou krajinu, kterou modelují řeky a skály, kopce a lesy. Uprostřed hlubokých lesů najdete jak hrady a zříceniny, tak i rybníky a malebné vesničky. Každý Čech by někdy měl tento snad nejkrásnější kout naší země navštívit. A nejlépe v sedle kola. Během týdenní dovolené lze v klídečku stihnout projet celou oblast, prohlédnout si hrady a zámky, vykoupat se anebo si dát pořádně do těla. Třeba na Kozákově. Tento kopec nepatří mezi největší hory v Čechách, ale rozhodně se řadí mezi ty s nejnáročnějšími výjezdy. Nejvyšší a nejvýznamnější dominanta Českého ráje leží mezi městy Turnov, Železný Brod a Semily. Kozákov měří 744 m a od řeky Jizery je nutné zdolat převýšení 450 výškových metrů. Tolik strohá data. Mnohem zajímavější je, že se zde odnepaměti nalézaly drahé kameny jako acháty, jaspisy či ametysty. Když tady pasáček hodil po krávě kamenem, byl kolikrát dražší, než celé stádo. Dnes lze drahokamy z Kozákova vidět v Muzeu Českého ráje v Turnově. Na vrchol, kde stojí rozhledna a turistická chata, vede několik cest, mnoho lesních a dvě silnice. Na nich se jezdí silniční časovky - ze Semil 8 kilometrová, z Turnova pak 12 km dlouhá. Obě stoupání jsou plná serpentin a čím blíže vrcholu, tím je sklon větší. Na Kozákov však vede i několik cest lesem. Tou relativně nejpřijatelnější je červeně značená Zlatá stezka Českého ráje. Vede celým Rájem, ale nás bude zajímat její 10,5 km dlouhý úsek z Malé Skály na Kozákov. Malá Skála je nízko položené městečko na řece Jizeře. Cesta ihned svižně začíná stoupat pod úctyhodným sklonem. Za posledními domy červená značka ukazuje do lesa.
Tuto variantu si užijí pouze technicky opravdu zdatní bikeři, neboť trasa vede skalní oblastí Kalich a je plná kamenů a kořenů. Místy je bez dokonalého ovládání balancu neprůjezdná. Naštěstí lze tento úsek vystoupat po silnici okolo Suchých skal, oblíbeného útvaru lezců. Červená značka se na tuto silnici napojuje po čtyřech kilometrech za vesnicí Besedice a pokračuje mírně z kopce přes Koberovy. Zde začíná další výstup po červené stezce. Lesní cesta je plná kamenů a kořenů, nicméně je sjízdná a každý zdatný biker si s ní poradí. I zde existuje o něco delší silniční varianta v serpentinách. Po červené značce pokračujeme až na Hamštejnský hřeben, kde nás čeká odpočinkový sjezdík. Bohužel díky němu se ztratí i část převýšení. Po pohodové jízdě z kopce úzkou cestičkou nás čeká poslední část trasy. K vrcholu zbývá ještě ujet 3 km. Výjezd je opět prudký, navíc se pod kola stále pletou kořeny. Cesta je převážně kamenitá a vede lesem, tedy nic pro rodiny s dětmi. Zanedlouho značenou trasu křižuje silnice z Železného Brodu, která má pozvolnější sklon díky serpentinám, ale taky je delší. Naše lesní stoupání pod vrcholem nabírá úhel a poslední kilometr je opravdovou prověrkou zdatnosti. Naštěstí závěrečných 200 metrů k vrcholu vede po asfaltové silnici. Na Kozákově je velmi příjemné vystoupit na rozhlednu a pokochat se výhledem do kraje. Za dobrého počasí je vidět od Krkonoš přes Jizerky až do Mladé Boleslavi či Hradce Králové. Krajině dominují Trosky, Bezděz či Ještěd. Když je dobrá termika vzduchu, všude poletují lidé na padáčcích, neboť Kozákov je jejich oblíbeným startovacím bodem. Po případném občerstvení v turistické chatě je čas vydat se dolů. Možností je vícero. Na východní straně vedou dvě celkem nenáročné trasy do Semil, na severu jsou zase dvě cesty do Železného Brodu.
Zeleně značený je moc pěkný sjezd po loukách. I do Turnova vedou dvě varianty. První z nich, přes vesničku Loktuše, je značená žlutě a vede po nejpříkřejší stěně kopce. Takže i sjezd lesem je velmi prudký, po kamenech, kořenech stromů a uměle vytvořených kamenných schodech. Ten můžeme doporučit jen opravdu dobrým sjezdařům. Výběr této trasy nás odmění možností napojit se ve studánce na úpatí kopce. Zhruba po 2,5 km však ve vesnici Chutnovka začíná silnice a do Turnova je vhodné dojet po ní, protože pokračování po žluté přes hrad Rotštejn je místy nesjízdné. Podle nás nejzajímavější cesta z Kozákova vede po červené značce přes vesnici Vesec. Od rozhledny se vydáme zpět po červené značce, po níž jsme přijeli a po 500 metrech odbočíme vlevo z kopce. Čeká nás kvalitní sjezd, plný přírodních překážek a zatáček. Musíme však opět upozornit, že by tuto variantu měli volit pouze zkušení jezdci. Po 400 metrech se do cesty postaví skalní útvar Drábovna. Tady je bohužel nutné vzít kolo do rukou a vynést jej zhruba do 20 schodů. Ve skále je několik jeskyněk, kde lze případně přečkat nenadálou nepřízeň počasí. Za Drábovnou cesta pokračuje opět z kopce. Po dalších 400 metrech dávejte velký pozor – cesta uhýbá na kamenné ploše doprava o 90 stupňů. Pokud byste neodbočili, ocitli byste se na kraji skály s velkým srázem!!! Za odbočkou jsou kamenné schody, které lze objet ze stran. Po 100 metrech přijedeme na lesní cestu, kterou kolmo přejedeme a vjíždíme do dalšího sjezdu. Ten vede suchým korytem a po půl kilometru končí na silnici. Celý sjezdík je 3 km dlouhý a vede podél Měsíčního údolí, které je také vyhlášeným místem lezců. Zde je možné se rozhodnout, zda pokračovat po červené přes Klokočí do Turnova, nebo po silnici dojet zpátky do Koberov a Malé Skály.
Kozákov je mezi cyklisty oblíbený hlavně díky tomu, že každému nabízí možnost jej zdolat. Silničář, turista, závodník i freerider si najdou tu svou cestu, kterou si může vychutnat. Výše popisovaná trasa je jedna z mála v Českém ráji, jíž se skoro nedotkla lidská ruka a zachovává si svůj původní, přírodní ráz. A kvůli tomu ji máme rádi.
Text: Dušan
Kdo zná jen trochu Šumavu, dá nám za pravdu, že se jedná o jedny z našich nejhezčích hor. Javorník je jistě dobře známý nejen všem…
Legendární bike-trialista Hans “No Way” Rey už léta nezávodí, ale patří mezi legendy bikingu díky svým cestám po celém světě, z nichž…