Kdo zná jen trochu Šumavu, dá nám za pravdu, že se jedná o jedny z našich nejhezčích hor. Javorník je jistě dobře známý nejen všem účastníkům silničního Krále Šumavy a bikové Vimperské padesátky, ale také většině lyžařů. Poloha v půlce cesty z Vimperka do Sušice doslova vybízí k jeho zdolání. Ne náhodou na vrchol Javorníku podnikají někteří písečtí, strakoničtí a mnozí další cyklisté jarní vyjížďky na uvítání sezóny. Na tomto kopci je tedy velice rušno celoročně a zatímco se v zimě lidé na Javorníku honí směrem dolů, v létě se ničí do kopce. Zkrátka zdolání Javorníku nemůže vynechat žádný cyklista, který se chce v budoucnu chlubit pokořením Šumavy.
V předminulém čísle jsme vám představili terénní výjezd na Lysou horu, tentokrát je tedy na řadě silnice. Na Lysé hoře se odrovná i ten, kdo si ji původně chtěl vyjet jen tak v klídku. Javorník je jiný. Tři cesty vedoucí na jeho vrchol přinesou požitek z jízdy i většině rekreačních jezdců. První možností je vyjet na vrchol od Vacova, druhá varianta je odbočení ze spojnice mezi Kašperskými Horami a Vimperkem doleva. I když jsou obě tyto cesty velice pěkné, my doporučujeme využít variantu číslo tři a jednou z obou jmenovaných cest se pustit zpět směrem dolů. Třetí námi preferovaná varianta vede ze směru od Sušice, ale není problém na tuto trasu najet i od Strakonic, respektive Katovic. Jestliže zvolíte tuto možnost, čeká vás necelých deset kilometrů pozvolného stoupání, které je tu a tam narušeno rovinkou. Může si ho vyjet jak závodník, jenž se při troše dobré vůle dokáže na tomto úseku úplně zlikvidovat, tak i turista, který si pojede na lehký převod a nevynechá žádnou pěknou vyhlídku.
Kudy nahoru?
Pokud pojedete od Katovic, přes Volenice, Frymburk a Soběšice, odbočte asi dvě stě metrů za obcí Strašín prudce doleva po úzké asfaltce. Pojedete-li od Sušice, čeká vás k této odbočce přibližně patnáct kilometrů. Pro tupější připomínáme, že ve směru od Sušice je nutné odbočit doprava asi dvě stě metrů před obcí Strašín! Cedule „Javorník 7“ přesně informuje o tom, co nás čeká. Bohužel s téměř tříkilometrovou odchylkou. Slabším povahám doporučujeme ani na osmém kilometru nepropadat panice, už tam brzy budete! Od této odbočky je to až do obce Javorník (960 m n. m.), kde je samozřejmě dostatek možností k občerstvení, necelých devět kilometrů. Při volbě pohodového turistického tempa trvá tento výjezd asi čtyřicet minut. Nejlehčí převod 39/23 by měl bez problémů stačit.
Kdo chce ovšem více, může v obci zabočit doprava a vydat se k samému vrcholu až do výšky 1089 metrů nad mořem. Zde čeká na všechny návštěvníky nově otevřená rozhledna, což je jistě pro mnohé novinkou. Původní osmnáctimetrová rozhledna byla již po léta zavřená, neboť okolní stromy dosáhly větší výšky a slovo rozhledna v tomto případě začalo ztrácet na významu. Na podzim loňského roku se začalo stavět a letošního pátého července byla rozhledna opět zpřístupněna veřejnosti. Dřívější vyhlídková věž byla zachována a došlo pouze k její nástavbě až do výšky 39 metrů. Ochoz je nyní umístěn ve výšce třiceti metrů a nezbývá než doufat, že okolní stromy nebudou brzy atakovat i tuto hranici. Rozhled po Šumavě je zde opravdu nádherný, jistě by bylo škoda nechat si ho ujít. Doporučujeme proto vybavit se nejen zámkem, který ochrání pod rozhlednou vaše kolo před nenechavci, ale také větrovkou, případně rukávky či nákoleníky. Šumavu se vyplatí nepodcenit i v letních vedrech.
Pokud se rozhodnete ignorovat krásy přírody a pořádně si zatrénovat, vyjeďte si v kuse od odbočky u Strašína až nahoru k rozhledně. Nám cyklocomputer ukázal přesně 9,88 kilometru a když jsme si dávali jako prasata, dosáhli jsme času 28 minut, 32 sekund. Naše průměrná rychlost byla 20,78 kilometrů za hodinu. Když to zajedete lépe, nesmějte se nám. Musíte brát v úvahu fakt, že jsme s sebou táhli fotoaparát a že nám to na kole moc nejde.
Idylka
A kudy vás to vlastně chceme táhnout? Krásnou šumavskou přírodou, kde na silničce nepotkáte téměř žádná auta, po pravé ruce na vás budou bučet krávy v ohradě a po levé bude bublat čisťoučký šumavský potůček. I když se ze začátku střídá stoupání s rovinkou, nemusíte se bát, že přijdete o pořádný výjezd. Za vesnicí Lazny se to již začíná více zvedat a čeká vás množství zatáček, příjemný stín krásného lesa a později po levé straně i řada vyhlídek po krajině. Od osmého kilometru je až do obce Javorník téměř rovina, kterou ovšem později vystřídá zabijárna až k rozhledně. Povrch silnice je relativně dobrý, pouze rovinka před odbočkou k rozhledně je tvořena kombinací kostky-asfalt.
I když jsme při důkladnějším prostudování mapy České republiky napočítali celkem deset různých Javorníků, hora tohoto jména v samém srdci Šumavy jistě patří k nejhezčím a žádný milovník cyklistiky a krásné přírody by si ji neměl nechat ujít. A ještě jedna rada na závěr, cedule „lokalita výskytu zmije obecné“ zde není jen tak náhodou. Ať už pojedete na biku nebo si budete chtít pouze odpočinout v trávě, používejte turistické cesty.
Délka kopce: 10 km
Pravděpodobné převody: 39/21-23
Doba výjezdu: trénovaní kolem 30 minut, turisté kolem 45 minut
Vhodné kolo: ideální je silniční kolo, možné i trekking nebo horské
Hospoda: s venkovní zahrádkou pod vrcholem v obci Javorník
Doporučení: vezměte si s sebou jednu vrstvu oblečení navíc (větrovka, pláštěnka) pro případ, že se zdržíte v hospodě a vystydnete.
Legendární bike-trialista Hans “No Way” Rey už léta nezávodí, ale patří mezi legendy bikingu díky svým cestám po celém světě, z nichž…
O partě nadšenců, kteří se rozhodli na koloběžkách pokořit trať stého ročníku legendárního závodu Giro d'Italia, jsme nejspíš slyšeli skoro…