Držák telefonu na řídítka je v dnešní době tak běžným doplňkem, jako tomu v minulosti bývalo třeba u cyklocomputeru. Telefon dnes na řídítkách zastane řadu funkcí, tedy pokud se jeho majitel neobává poškození v případě pádu. Existují jednoduché silikonové držáky, v podstatě jen návleky přes telefon a řídítka, nebo speciální varianty, které jsou na řídítkách namontované nastálo a nabídnou více funkcí. Držák Compit od značky SKS, specializující se na cyklistické doplňky, je za 799 korun promyšleným řešením, které umí nést kromě telefonu třeba i powerbanku či přední světlo, cyklocomputer, kameru, případně se propojit s displejem elektropohonu Bosch.
Plastový držák se skládá z hlavního nosníku s bajonetovým mechanismem pro upevnění telefonu, jenž musí mít buď speciální kompatibilní SKS obal podle typu telefonu, případně lze na standardní obal nalepit SKS adaptér, který do držáku pasuje naprosto stejně. Objímka řídítek zvládne díky adaptérům a pryžovým vložkám standardní průměry 22,2 – 31,8 mm, na pětatřicítky tedy zapomeňme. Nicméně držák lze mít i ve variantě s objímkou nad představec, takže to jde elegantně vyřešit. Montáž čtveřicí samořezných šroubů s Torx hlavou je snadná a Compit na řídítkách drží naprosto neohroženě. I test silou ukázal, že provedení je velice houževnaté. Spodní díl objímek jsme rovnou zvolili v prodloužené verzi, do níž lze přidělat adaptér na světlo nebo kameru, ale součástí balení jsou i krátké díly bez možnosti montáže adaptérů. Hlavní nosník telefonu lze na jeho nosném čepu naklápět, takže jde displej nastavit dle posedu jezdce na kole a telefon může být umístěný jak kolmo, tak souběžně s řídítky. Do bajonetu se jednoduše nasadí a otočením zajistí, pro vyjmutí je nutné stisknout odjišťovací páčku vpředu a trochu zabrat. Mechanismus je docela těsný, aby nevykazoval žádnou vůli a nepříjemné vibrace, což chválíme. Jelikož náš telefon Samsung neměl v nabídce značky odpovídající obal s adaptérem do držáku, využili jsme univerzální nalepovací adaptér na stávající obal. S adaptérem výrobce dodává i odmašťovací ubrousek a samolepka je natolik účinná, že z obalu nebylo možné adaptér po testu sundat jinak, než podebráním a odříznutím nožem. Dřív by v terénu vyletěl telefon z vlastního obalu, než aby se odlepil adaptér, takže tohle řešení vyžaduje také kvalitní obal, protože ten bude ve výsledku nejslabším článkem celého spojení. V držáku totiž slabinu hledat nelze, tam bylo všechno spolehlivé na víc jak sto procent.
Když jsme zmiňovali kompatibilitu s displeji Bosch, týká se nikoliv námi testované základní verze držáku, ale varianty s delšími nosnými spodními rameny, která se našroubují zespodu do standardní centrální objímky Bosch. Tato ramena pak nesou držák Compit, který umístí telefon mezi displej a jezdce. Variant provedení i příslušenství je u tohoto produktu celá řada, takže pokud hledáte držák, jenž by unesl maximum příslušenství a nerozklepal se hned v prvním nájezdu do terénu, je Compit více než perfektní volbou.
(už)
Zkuste si v duchu projít, co vše elektronického už na kole můžete mít. Řazení, brzdové světlo, radar, blikačku, světlo, wattmetr,…
Z nabídky značky Supacaz jsme si do testu vybrali dvojici gripů, z nichž první nejspíš nadchnou techničtější jezdce a druhé pak závodníky…