Z nabídky značky Supacaz jsme si do testu vybrali dvojici gripů, z nichž první nejspíš nadchnou techničtější jezdce a druhé pak závodníky řešící každičký gram. Modely Grizips a Silicone SL jsou navzájem z úplně jiného světa a současně z opačného konce nabídky, která je velmi široká – jak z hlediska konkrétních modelů, tak především nabízených barevných variant.
Nejprve tedy Grizips, konkrétně verze Clear SL v barvě „black oil“. Použitá, mírně transparentní směs má skutečně olejový nádech s měnícími se odlesky, což platí ještě více u stahovacích duralových objímek. Na nich registrujeme fialovou, zelenou, bledě modrou a dokonce i zlatou – všechny barvy přecházejí jedna ve druhou, mění odlesky, zkrátka působí velmi zajímavě. Podobné barevné efekty používá Supacaz také u silničních omotávek. Tím nejdůležitějším je ovšem měkkost použité směsi a profilace povrchu gripů s vnějším průměrem 32 milimetrů. Jemné příčné i podélné příčky, ještě jemnější plastický nápis Supacaz po celé šíři gripu a k tomu neméně decentní loga značky tvořená šestibokými krystaly – toto vše jsou prvky zajišťující velmi jistý a současně příjemný úchop. Grizips byly od počátku koncipovány do těch nejnáročnějších pasáží singletracků, trailů a sjezdů, a to i pro jízdu bez rukavic. Výsledek tomu přesně odpovídá. Nabízí totiž jistotu úchopu bez sebemenšího zkreslení toho, co se děje pod předním kolem. Současně ale gripy disponují hodně výraznou tlumicí schopností a pod prsty je jejich povrch příjemně poddajný, přitom rozhodně nevypadá, že by jeho jemně členitý profil měl problémy se životností. Použitá směs působí až lepivě a ruka je na ní dokonale jistá za sucha i v mokru, v tomto ohledu jsou Grizips návykové. Pochvalu zaslouží i torzní tuhost gripů – přestože středový plastový tubus není zbytečně mohutný, nedochází k nežádoucímu kroucení. Bonusem je již zmíněná nabídka variant, a to včetně růžové nebo fialové, prostě možnost individualizace kola na té nejvyšší úrovni. Cena modelu Grizips v námi testované variantě je 640 korun.
Nyní již k superlehkému modelu Silicone SL. Standardem je opět obrovská škála barev a na takto lehké provedení (pár váží 60 gramů) rovněž vysoká odolnost. Výrobce zde avizuje také odolnost vůči UV záření, tudíž by gripy neměly ztrácet svůj odstín při dlouhodobém používání. My jsme měli k dispozici barevné provedení nazvané Celeste, tedy odstín odpovídající italské klasice Bianchi. Šířka gripu je v tomto případě standardních 130 milimetrů, vnější průměr verze SL je 32 milimetrů, logicky teprve po nasunutí na řídítka. Jinak jde o silikonovou klasiku, již volí řada profi-závodníků jak pro nízkou hmotnost, tak pro schopnost pohlcování otřesů. Právě v této disciplíně bývají mezi silikonovými gripy značné rozdíly a Silicone SL patří k tomu nejpohodlnějšímu. Respektive na trhu najdeme ještě měkčí modely, ale ty již bývají kompromisem z hlediska životnosti a především jistoty úchopu. Naproti tomu Silicone SL se zdají být ideální právě v poměru namíchání všech těchto vlastností. Navíc dokonale přilnou k řídítkům a během testu jsme nepozorovali sebemenší tendence k protáčení. Silikonová pěna, bez přídavku latexu, funguje u Supacaz výborně. V jednoduchosti je síla a podobné pěnové gripy jsou mezi závodníky a notorickými gramhoniči stále populárnější. Žádný tubus, žádné objímky – jediný gram zde není navíc. Součástí balení jsou samozřejmě také zátky do řídítek, cena gripů Silicone SL je 490 korun.
(kad)
Když jsme před třinácti lety poprvé představili na stránkách Cykloservisu zámek ABUS Bordo, netušili jsme, jaký obrovský skok tento výrobek…
V době, kdy se teprve odhalily nejdůležitější novinky kolekcí letošního roku, tak už tady máme první vlaštovku naznačující, kam se bude…