I domácí Maxbike nabízí několik modelů elektrokol, přičemž v bikovém segmentu má na výběr ze sedmadvacítky i devětadvacítky vybavené středovým pohonem Bafang, nebo z dostupnější verze se zadním nábojovým motorem, jejíž test vám zde přinášíme. Na výběr jsme rovněž měli ze dvou aktuálních průměrů kol a zvítězil model E – Taal 29, tedy ten větší a pohodlnější.
V duchu semiintegrace
Při pohledu na testovaný elektrobike se nelze ubránit dojmu z cenově o stupeň výš posazených modelů. Je to především zásluhou semiintegrované baterie, kterou konstruktéři umístili na horní stranu výrazně profilované spodní trubky, jejíž tvary plynule navazují právě na tvary baterie. Navíc díky zajištění baterie do držáku z boční strany nebyl problém umístit na sedlovou trubku standardní závity na košík, což u řady podobně koncipovaných kol dosud problém je. Spodní trubka je tedy páteří celého rámu a zatímco nahoře do ní z levé strany vstupuje kabel od displeje na řídítkách, dole před středovým pouzdrem z ní naopak vychází kabely dva. Jeden napájecí k zadnímu nábojovému motoru Bafang a druhý ke snímači otáčení klik v levé závitové misce středového pouzdra. I jeho integrace do misky čtyřhranné osy tak nenarušuje celkově uhlazený dojem rámu, byť s ostřejšími hranatými profily přední partie.
U ní zmiňme klasické provedení hlavové trubky a nápadnější design profilované horní trubky s ostřejším nakrčením hned za hlavou. Horní trubka směrem dozadu lehce ubírá na průměru a ve svých útrobách skrývá bovden přehazovačky i přesmykače, naopak hadice zadní brzdy vede po vnější straně. Zadní stavba je klasikou disponující závity pro montáž nosiče i blatníků a zatímco řetězové vzpěry mají vyšší profil, ty sedlové naopak nesou výrazné zploštění. Nicméně profilované patky doplňuje PM úchyt zadní brzdy na vrchní straně a rozteč je klasikou, v tomto případě ukrývající osu motoru na matice. Pro případnou demontáž zadního kola v případě defektu je tedy nutné rozpojit konektory pod pravou řetězovou vzpěrou a povolit matice, což znamená nenechat doma plochý klíč.
Zatímco u standardních kol nabízí Maxbike možnost konfigurace a volbu řady komponentů či doplňků dle přání zákazníka, elektrokolo touto vymožeností nedisponuje a na výběr je tak jen velikost rámu, konkrétně námi testovaná devatenáctka nebo větší jednadvacítka. Osazení zde spoléhá na sadu Altus v provedení 3x9 a kdo se pozorně zadívá, může v ostřejších moderních tvarech přehazovačky vidět minulé SLX či XT. Kliky nemají sice výměnné převodníky, ale pokud bychom chtěli této sadě cokoliv vytknout, byla by to maximálně tak nepatrně delší dráha páčky a přehazovačky proti současným špičkovým jedenáctkovým sadám. Vše zde totiž funguje přesně a bez odporu, což někdy neplatí ani pro top sady. Brzdy pak i přes cenově příznivější provedení a pouze 160mm kotouče nabídnou dostatek výkonu díky dlouhé páčce, ale přece jen bychom alespoň vpředu těch 20 mm na průměru kotouče přidali. Pružinová vidlice SR Suntour by to konstrukcí určitě zvládla, navíc její projev, schopný vyzobat malé nerovnosti i velké rázy, do terénu láká. Samozřejmě, že ze sedla vidlice víc houpe než dražší kolegyně se vzduchovým pružením a tlumením komprese, ale stále se bavíme o elektrokole za necelých třiatřicet tisíc a podobná vidlice bývá standardem u klasických biků v ceně jen o deset tisíc nižší. Pohodlnému sedlu či tvaru řídítek jsme rychle přivykli a množství podložek pod představcem pak ponechává dostatek možností pro případnou změnu posedu od extra komfortního až po sportovní. Geometrie rámu totiž díky zadnímu motoru nedoznala nějakých razantních úprav prodloužením a podobně, takže pod sebou v podstatě máme klasickou devětadvacítku, v podstatě jen doplněnou o zadní motor a umně zakomponovanou baterii.
„Zaďák či střeďák“?
To je otázka, tedy chápete-li, že jde o polemiku, zda je lepší zadní nábojový motor nebo ten středový. Zadní bude až na výjimky levnější, umožní jezdci ošálit pohon volbou lehčího převodu točením klikami takzvaně naprázdno a ponechá mu také všechny převody, na něž byl dosud zvyklý. Ovšem má to i svá úskalí, a to jsou nižší točivý moment a hmotnost více soustředěná na zadní kolo, namísto na těžiště. Je to ale vždy otázka preferencí jezdce a pokud nehodlá brázdit náročný terén v ostrém tempu a nepotřebuje extra sílu motoru pro extrémní výjezdy, pak je zadní provedení stále plně funkčním řešením.
Devatenáctkový E-Taal usadí jezdce díky podložkám pod představcem do hezky vzpřímené pozice a lehce dozadu. Tady rozhodně nebude žádný z vyznavačů komfortu cokoliv namítat, v tomto ohledu je posed nadstandardně štědrý. Totéž platí pro torzní tuhost, kterou by rám mohl snad i vyučovat, takže těžký rekreační e-cyklista určitě konstrukci nerozvlní.
Co se týče pohonu, tlačítkem M na displeji hezky v dosahu levé ruky zapínáme systém a vybíráme jeden ze sedmi stupňů asistence tlačítkem plus nebo minus. Motor zabírá s lehkým zpožděním vůči pohybu klik, zhruba třetina otáčky a rozbíhá se s poměrně tichým šuměním do záběru. Ten odpovídá míře zvolené asistence, nicméně jednička až trojka je spíše o lehké pomoci, navíc dosahující maxima níže, než je maximální stanovená rychlost 25 km/h. Pak už je výkon znatelnější a rovněž stoupá i rychlost dosažená s jeho pomocí. Na nejvyšší výkon je záběr motoru celkem znát, tedy bez ohledu na zvolený převod, je to pořád zadní motor a velikost pastorků a převodníků nehraje téměř žádnou roli, na rozdíl od středového motoru. Rozjezd je ale celkem svižný a velice příjemná je jízda po rovině a v náhlých přechodech do stoupání, kde je pomoc motoru jasně znát. Perfektní je přechod přes maximální povolenou rychlost, kdy pohon nijak necukne, ale jde jakoby do ztracena, takže jezdce neobtěžuje na rovině neustálé cukání. To je rozhodně příjemná záležitost, stejně jako záběr motoru do táhlého stoupání, tedy když jsme se nechali rozmazlovat na pětku nebo sedmičku. Ostřejší výjezdy už jsou hodně o hmotnosti jezdce, sklonu stoupání a také vlastním záběru do pedálů. Tady se přehozením na nejlehčí převod nelze zachránit jako u středového pohonu, to je ten zásadní rozdíl mezi oběma variantami. Jde ale o to, kde bude majitel s kolem jezdit a zda vůbec někdy takové stoupání absolvuje. My jsme to vyzkoušeli a samozřejmě je nutné trochu si přišlápnout, nicméně bez pomoci motoru by to byl úplně jiný zážitek, rozhodně ne moc příjemný.
Co se týče dojezdu, bike absolvoval test rovnou na sedmý stupeň asistence a spolu se 14Ah baterií se pod metrákovým jezdcem ztratil první dílek z pěti indikátorů na displeji po deseti kilometrech na rovině. Druhý pak zmizel po čtyřkilometrovém výjezdu, ovšem následující sjezd znamenal jeho opětovné rozsvícení. Na celkem pětadvaceti kilometrech jsme byli chudší dohromady o trojici dílků a ve finále se podařilo v mírně zvlněném terénu, vyplněném dvěma delšími výjezdy najet 44 kilometrů. To vše na nejvyšší výkon motoru a ne zrovna vzornou „pomoc“ jezdce.
Ovladatelnost kola musíme pochválit, geometrie jezdci padne do ruky bez nějakého omezení a kolo nabídne docela slušnou točivost. Někdy možná bude předek ochotný ke změně směru až moc, ale není to nic, co by jezdec nepředvídal. Těžiště je pocitově vyšší, takže do zatáček je to v náklonu lehce znát, ovšem prostupnost v terénu nemusí v nikom vzbuzovat obavy, že by si klepnul pedálem o každý výstupek. V terénu pak možná někdo sáhne pro ostřejší vzorek plášťů, protože tenhle je ideální na suchý, rychlý povrch nebo na silnici, ale v blátě už na agresivitě ztrácí. Opět ale platí, že odpovídá určení kola spíše do lehčího terénu nebo na lesní a polní cesty, takže v celkovém součtu není co vytknout a totéž vlastně platí pro E-Taal jako celek. Funguje spolehlivě a nabídne pohodlné svezení komukoliv, kdo nehledá zrovna nějaké extrémy.
Technické specifikace:
Rám: Al 6061
Vidlice: SR Suntour XCM, 100 mm
Kliky: Shimano Altus, 22/30/40
Brzdy: Shimano BR-M315, 160 mm
Řazení: Shimano Altus, 3x9
Přehazovačka: Shimano Altus
Přesmykač: Shimano Altus
Náboje: KT / Bafang
Ráfky: Remerx TopDisc
Pláště: Kenda K1153, 29x2,1“
Kazeta: Shimano HG200, 11-32
Sedlo: DDK
Sedlovka: Zoom
Řídítka: Zoom
Představec: Zoom
Motor: Bafang GO20.250.DC, 250W/36V
Baterie: Phylion DT 36V, 14 Ah, Samsung články
Displej: CODIS, LCD
Hmotnost: 22,5 kg
Cena: 32 990 Kč
Elektrické skládačky nemusí být nutně jen vhodným sbalitelným kolem na dovolenou, ale díky menším rozměrům, nízkému nástupu a komfortnímu…
Přesně takhle si lze užívat jízdu na elektrokole Merida eOne-Sixty, které v sobě snoubí komfortní posed, jistotu pluskových plášťů a…