Lapierre se svojí řadou Overvolt rozhodně nenechal v kategorii sportovních elektrokol zahanbit. Levnější z dvojice celoodpružených modelů jsme se rozhodli až do úplného vybití potrápit v terénu a rozhodně nezklamal.
Cyklo-elektro-motokros
I přes použití standardního motoru Bosch se design tak nějak vymyká všemu, co máme v současnosti ve světě kompletního odpružení zažité. Přední trojúhelník rámu je poplatný uchycení motoru, tam příliš experimentovat nelze, ovšem i tak je to designově a geometrií velice povedená záležitost. Zadní stavba je pak designem i méně sofistikovaným projevem trochu návratem do devadesátých let, kdy byly jednočepy s vysoko umístěným bodem otáčení standardem. Zde je pro dokreslení progresivity přepákování na tlumič ukryté mezi rameny zadní kyvky. Pevná rychloupínací osa je samozřejmostí, nechybí ani vpředu. Tam tlumiči s vlastním logem sekunduje vidlice Rock Shox Sektor a obě jednotky si docela notují, i když projev zadní stavby je díky pozici čepu hodně ovlivněn tahem řetězu a motor či silové šlapání pružení zamyká.
Rám působí nerušeným dojmem, díky vnitřnímu vedení řadicího bovdenu i kabelu od řídicí jednotky. Slabší z dua motorů Bosch s krouticím momentem 40 Nm nabídne vlastní 170mm kliky, které v kombinaci s miniaturním pastorkem, vnitřní převodovkou a desítkovou kazetou 11-36 zubů bohatě vystačily i v náročnějších výjezdech. Samozřejmě, myšleno s asistencí motoru, jinak je to ve výjezdech docela očistec.
S plně nabitou baterií jsme se rozhodli zvolit pro test režim Tour, tedy druhý nejslabší ze čtyř (Turbo, Sport, Tour, Eco), který nabídl dostatečně silnou pomoc motoru, ale nebyla to tak snadná a živá jízda jako s dvojicí silnějších režimů, ani línější jako u nejslabšího režimu. Navíc Turbo na displeji v kolonce Range (dojezd) neslibovalo víc jak dvacítku kilometrů, kdežto Tour před domem signalizovala šestatřicet.
Geometrie kola byla dík širokým řídítkům a pohodlnému posedu zcela v pořádku a v podstatě se neliší od běžného biku. Snad jen ta hmotnost a o něco těžší předek dají pocítit, že je to jiné kolo. A pak samozřejmě motor, který při neplynulém šlapání nebo zapření se do pedálu na místě trochu cukal s klikami, ale jakmile jedete, už je vše v pořádku a motor plynule pomáhá se záběrem, takže řetěz je v neustálém tahu. Řazení je tudíž trochu ostřejší, ale fungovalo precizně i v krizových situacích.
Motor si pak dávkuje intenzitu v závislosti na výkonu jezdce, rychlosti a zvoleném převodu, takže zatímco na rovině je vše předvídatelné, terénní zlomy a příkopy je lepší absolvovat s lehčím převodem, aby bylo možné bleskověji reagovat. Navíc i záběr motoru je v takové situaci razantnější.
Ovládání displeje tlačítky v dosahu gripu je hodně komfortní a krom cyklistických funkcí jsme nejčastěji zobrazovali dojezd. Ten se měnil v závislosti na sklonu trasy, takže po prvních šesti kilometrech převážně do kopce už nám to ubralo šestnáct kilometrů z původně nabízené vzdálenosti. Jenže první sjezd, delší rovinka a už dojezd zase přibývá, takže je třeba se nenechat odradit, ale i tak je třeba počítat s rezervou. To se nám nakonec vymstilo, protože v kopcovitém terénu jsme poslední část jeli po rovině a dojezd 6 km jsme se rozhodli zkusit ještě do dalšího kopce. Kilometrové stoupání rázem upravilo dojezd na 2 km a po kilometru už symbol baterie blikající na displeji s prázdným rámečkem potvrdil, že posledních pět kilometrů pojedeme domů za svoje. Režim Tour tak s jezdcem o hmotnosti 94 kg včetně batohu vydržel dvě dlouhá stoupání, dovádění na lesních stezkách, dlouhou rovinu a další dva kratší výjezdy, takže celkem 31,59 km.
Zatímco dojezd za svoje nebyl nic příjemného, přece jen si nohy zvykly na menší námahu, jízda s motorem byla hodně zábavná. Zadní odpružení na rovině i v těžkých sjezdech žehlí téměř všechno, jen ze sedla je znát razantní tahání řetězu za pedály. Bike nabídl příjemnou točivost i ovladatelnost a v podstatě nebyl problém se s ním rychle sžít. Jízda je hodně podobná reálu, jen šlapete menší silou, a nejvíc je pomoc motoru znát v kritických pasážích, kde jindy už neotočíte klikami. Na druhou stranu zapomeňte, že na rovině pojedete rychleji, než dovolí norma pro motor. Kolo prostě má svoji hmotnost, hrubé pláště a pohodlné odpružení, které nehraje na nějakou bezztrátovost v záběru. Omezení na rovině je tedy jasné, i když jet v terénu 25 km/h po rovné lesní cestě je celkem slušný švih.
Ta lepší stránka ale přichází ve výjezdech, kde bike prostě dovolí stoupat i tam, kde už běžně tlačíme. Výjezdy lesních stezek s utaženými zatáčkami byly opravdu velká paráda a kolo nemá tendenci stavět se na zadní, takže jakmile si uhlídáte prokluz zadního kola na kořenech, jste králem mezi vrchaři. V opačném směru je geometrie dostatečně stabilní, ale i živá na průjezd zavřené zatáčky ve smyku. Sjezdové geny overvolt nepostrádá, ale s hmotností zapomeňte na odskakování hran přitažením řídítek. Bike má hmotnost lehce situovanou víc na předek, takže je potřeba za řídítka hodně zabrat. Na druhou stranu motor a baterie hezky v těžišti a pohodlné, pocitově hodně hluboké odpružení jsou projevem podobné motorce, takže kolo sedí na každém povrchu a valí, kam mu nařídíte. Do vzduchu jej klidně odrazíte o každou hranu, ale na bunny hop pomýšlet nelze, prostě jako na motorce, a to včetně větší námahy paží, to k tomu prostě patří. Pozor ovšem na prudké sjezdy, dobrzdit těžší stroj není taková legrace jako u klasiky, takže zde i přes dostatečný účinek brzd s rozvahou. Dvoustovka kotouč by vzhledem k terénní nátuře kola a sjezdovým genům předku možná slušela víc.
Přestože nám tak nějak z principu cyklistiky toto a podobná kola ulehčující dřinu nejsou tak úplně po chuti, porce zábavy, jakou si jezdec díky motoru užije, je hodně velká. Ať už z nedostatku času chcete objet rychle a pohodlně dvacet a víc kilometrů v terénu, nebo toužíte i s menší fyzičkou objevovat neznámé výjezdy s minimální námahou, Overvolt v každém případě nabídne příjemné a hodně zábavné svezení.
Galerie fotografií kola ZDE
Rám: Alloy Supreme 6, 140 mm
Tlumič: Lapierre
Vidlice: Rock Shox Sektor, 140 mm
Motor: Bosch Activ 250W, 36V, 40Nm
Baterie: Bosch 36V, 400 Wh
Kliky: Miranda Delta 170 mm, 15 zubů
Brzdy: Shimano Deore, 180 mm
Řazení: Shimano Deore, 10
Přehazovačka: Shimano SLX
Ráfky: Mavic EN321
Náboje: Formula, 12x142, 15 mm
Pláště: Michelin Wildgripper 27,5 x 2.35“
Kazeta: Shimano HG50, 11-36
Sedlo: Lapierre Overvolt
Sedlovka: Easton EA50
Řídítka: Lapierre Nico Vouilloz by FUNN
Představec: Easton EA50
Hmotnost: 23,1 kg
Cena: 94 999 Kč
Modus představuje v nabídce horských kol domácí značky Author oblíbený model využívající kvalitní karbonový rám a osazení volené s ohledem…
Dámská kolekce značky Giant se pro letošní rok zcela odděluje pod jménem Liv. Osvědčená technika však zůstává, a to je rozhodně dobře. Když…