Dámská kolekce značky Giant se pro letošní rok zcela odděluje pod jménem Liv. Osvědčená technika však zůstává, a to je rozhodně dobře. Když jsem od kluků z Cykloservisu dostala k otestování model Intrigue 2, přiznám se, že jsem měla radost – nabízenými zdvihy i geometrií by to měl být bike určený právě pro takovou povahu terénu, k níž v poslední době stále častěji inklinuji. Zkrátka univerzál na pomezí kategorií enduro a trail. Současně by bike měl být schopen objet maratonskou trať a zvládnout celodenní sportovnější jízdu. Všechna má očekávaní splnil a jeho 27,5“ kola se ukázala jako ideální pro mých 168 centimetrů, přestože se v minulosti našli tací, kteří se všemožně snažili mi vnutit devětadvacítku.
V případě Liv Intrigue se jedná o dámskou obdobu úspěšného modelu Trance 27,5. S tím ji pojí nejen zdvih 140 mm na obou osách a osvědčený systém „virtuálního“ zavěšení Maestro, ale vlastně celá povaha kola, včetně ovladatelnosti či profilace jednotlivých rámových partií. Ve srovnání s pánskou předlohou je intrigue celkově zmenšený, a to nejen nabízenými velikostmi, ale i zkráceným předním trojúhelníkem. Jízdní pozice je pocitově ještě zkrácena zahnutými řídítky a rozdíl je samozřejmě také v sedlu, které si dovolím označit za ultrapohodlné.
Nyní už k technice. Slitina AluxX SL sází na dnes skoro nepostradatelný hydroforming, nemůže chybět ani nadvakrát prohnutá dolní a výrazně snížená horní trubka. Oba tyto prvky pak ve výsledku tvoří jakýsi monoblok, kdy jdou obě hlavní trubky od hlavy souběžně a až ve třetině délky se od sebe oddělují. Designově to působí nevšedně, ovšem o konstrukční nezbytnosti daného řešení nelze hovořit – takže je z mého pohledu trochu škoda, že se zbytečně ubírá prostor pro láhev s pitím. Možná se počítá s tím, že všechny vozíme na zádech camelbak, ale i tak košíkem s lahví občas nepohrdnu. Jinak ale nelze mít připomínek – líbilo se mi vnitřní vedení ovládacího bovdenu teleskopické sedlovky i provedení rámu v okolí tlumiče, kdy je v jediném čepu uloženo spodní vahadlo i pístnice tlumiče.
Standardem jsou integrovaná středová ložiska, dále kónická hlava, navářka pro přesmykač Direct Mount, úchyt vodítka ISCG 05, stejně jako zadní osa 142 x 12 mm. Pevná osa samozřejmě nechybí ani u přední vidlice. Obě pružící jednotky dodal Rock Shox, vidlici Revelation RL vzadu doplňuje tlumič Monarch R, tedy bez páčky ovlivňující kompresi, pouze s kolečkem nastavení odskoku. Zvlášť na tlumič jsem byla zvědavá, jak bude v kombinaci s virtuálem fungovat - z klasických čtyřčepů jsem si totiž navykla počítat s menším či větším pohupováním, někdy i celkem rušivým.
Prostřední průměr kol v kombinaci s nabízenými zdvihy zajistí skvělou terénní prostupnost, ať už si pod tímto spojením představíte cokoli. Jednoduše řečeno jsem na tomto biku, na nějž jsem si zvykla snad během prvních deseti metrů, měla pocit, jakoby jeho zdvihy byly o něco hlubší, než je udávaných 140 mm. Současně jsem se nemohla zbavit příjemného dojmu, že intrigue dělá něco za mě, a to především ve výjezdech nebo všude tam, kde byl podklad nesourodý či členitý. Pocit adheze jsem měla podobný jako u dobré devětadvacítky, oproti níž jsem ale gianta zdaleka nemusela tolik přemlouvat k rychlejší jízdě či akceleraci. Jeho 13,45 kilo nevyzní na papíře nijak zázračně, ale v praxi působil bike rozhodně lehčím dojmem.
To, že bude intrigue ve sjezdech příkladně stabilní, jsem očekávala, stejně tak jeho dovednosti v extrémně prudkých klesáních, kde bylo sáhnutí po páčce teleskopické sedlovky nejednou vysvobozením. Vyloženě příjemným překvapením však byly dvě věci – zaprvé ochota zatáčet vlastně v jakékoli rychlosti a zadruhé schopnost zdolat členité výjezdy, třeba i se sypkým povrchem. V tomhle směru jsem měla pocit, že skoro můžu zapomenout léta pilovanou jezdeckou techniku, protože s intrigue by vyjela extrémně prudký výjezd snad i terénem nepolíbená začátečnice. Nebudu zastírat, že takto schopný bike značně zvedá sebevědomí, ovšem až do chvíle, než na něm kterákoli jiná bikerka zvládne před vašima očima tu stejnou pasáž.
Největší paradox je v tom, že se zde sedí skoro jako za stolem, tedy vzpřímeně s rukama hodně nahoře, a přitom se dají vyjet i velmi technická stoupání. O naprosté sjezdové suverenitě asi není nutné hovořit – prudká klesání, tu a tam nějaký ten lehký skok, přejezd lávky, ve vyšší rychlosti projetá klopenka. Jen v okolí Prahy jsem se s tímto bikem vyřádila do sytosti - ani jsem nemusela navštívit některý z přibývajících bikeparků. Bavilo mě si s kolem hrát, nadhazovat přední kolo při nájezdu na lávku, stejně jako bunny-hopem (který jsem se naučila teprve nedávno, přiznávám...) přeskočit ležící kládu či obrubník. Prostě je to kolo pro radost z jízdy, byť to může trochu znít jako klišé. S intrigue se ale dají natočit slušné kilometry, což bylo donedávna pro danou zdvihovou kategorii skoro nemyslitelné. Z jedné podzimní vyjížďky jsem se vracela s necelou stovkou na tacháči, aniž bych byla úplně odrovnaná.
K rock shoxům není co dodat, obě jednotky fungovaly bezvadně a lockout na korunce vidlice není z detailů, které by mi vadily. A hlavně - Maestro je skutečně dokonale funkční z hlediska více než dostatečné imunity vůči záběru do pedálů. Takže absenci ovládání propedalu, na nějž jsem zvyklá ze svého biku, jsem zde skoro ani nezaznamenala. Neustálá plná aktivita tlumiče jezdce neokrádá o citlivost z kraje zdvihu, ovšem samotný systém zavěšení zadní stavby dělá kolo poměrně sportovním. Vždyť je koncepce také totožná s anthemem, na němž se vyhrávají maratony.
Cena kola je 58 999 korun. Možná by se mi za tyto peníze líbily třeba brzdy Deore, byť základnější shimana z funkčního hlediska určitě neurazí. Vynikající byla zapletená kola obutá do plášťů Schwalbe nebo třeba gripy, k nimž se ruka doslova přilepila. Tak takové jsou mé dojmy z tohoto dámského trail-enduro-biku.
(kat)
Fotogalerii kola naleznete ZDE
Rám: AluxX SL Aluminium, 140 mm
Tlumič: Rock Shox Monarch R
Vidlice: Rock Shox Revelation, 140 mm
Kliky: Sram S1000 36/22
Brzdy: Shimano BR-M395, 160 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore Shadow+
Přesmykač: Sram X5
Kazeta: Shimano HG-62 11-36 (10)
Náboje: Giant Tracker
Ráfky: Giant S-XC 2 27,5
Pláště: Schwalbe Nobby Nic 2,25“
Řídítka: Giant Contact
Představec: Giant Contact
Sedlovka: Giant Contact SL teleskop.
Sedlo: Liv Contact SL
Hmotnost: 13,45 kg (vel. S, s pedály)
Cena: 58 999 Kč
Ne vždycky lze o devětadvacítce tvrdit, že má zábavnou geometrii a nabídne hravý projev. V případě hardtailu Maxbike Tana příjemně…
Jednou z nejdůležitějších novinek francouzského looku pro letošní sezónu je model 795 Aerolight. Jedná se o ještě ultimativnější variaci na…