Dojezd elektrokola v závislosti na kapacitě a stavu baterie je tím nejdůležitějším faktorem, který dnes jeho majitele zajímá. Sice nám kapacita baterií postupně narůstá, ale stále to není tak razantní, jak by si mnozí přáli. Přichází i možnost vozit s sebou druhou náhradní baterii v batohu, případně i na speciálním držáku v rámu, ale to už se bavíme o speciálním batohu a samozřejmě hmotnosti navíc.
Na vybíjení baterie za jízdy má kromě běžných parametrů jako je zvolený výkon pohonu, hmotnost jezdce, sklon terénu, protivítr nebo tlak v pneumatikách vliv i vnější teplota. Baterie má určitou vybíjecí křivku, a když pomineme ztrátu kapacity vlivem již absolvovaných nabíjecích cyklů, může ji ovlivnit i vnější teplota. Obecně platí, že díky uvolňování teploty během vybíjení baterie dochází k jejímu vybití rychleji za nižších teplot. Dokonce i automobilový průmysl řeší podobnou otázku a třeba baterie v elektromobilech mívají předehřev pro nabíjení v mrazu. Ale to nás zde netrápí, otázkou je spíše to, zda pomůže nějaká termoizolace baterie, která by byla schopná udržet její kapacitu o něco déle.
Pomohlo by zabalit baterii na zimu do nějaké izolace, abychom se dojezdem přiblížili letním hodnotám? Na tuhle otázku jsme si zkusili odpovědět testováním neoprenového izolačního obalu na baterii pohonů Bosch od domácího výrobce batohů a brašen, firmy Vapesport. Princip je jednoduchý, neoprenový návlek jednak zamezí prochladnutí baterie ihned po výjezdu z garáže, ale dokáže částečně zadržovat teplo uvolňující se během jejího vybíjení. Tím by měl zaručit, že baterie nebude ztrácet svoji kapacitu tak rychle, což je nejvíce znatelné především při jejím vybíjení od 50 % kapacity do nuly.
Vynechme zatím data, protože neopren obecně izoluje a drží teplotu objektu uvnitř, což z vlastní zkušenosti na vodě, kdy 6mm neopren spolehlivě udrží teplotu těla i v několika stupních nad nulou po dobu hodiny i déle, potvrzuji. Baterie se chová podobně jako tělo, tedy uvolňuje teplo, neopren jej vrací zpět a jen část pustí ven. Bez neoprenu byste přitom do vody ani nevlezli nebo tam vydrželi sotva pár minut.
Testovaný obal se vyrábí v několika provedeních podle tvaru baterie a za čtyři sta korun poskytne každopádně perfektní ochranu baterie před nečistotami. To je bez diskuse a náš tester vlastnící dvě baterie si to pochvaloval při jejich výměně během dlouhé vyjížďky, kdy do batohu ukládal sice skoro vybitou, ale zato čistou baterii. Rovněž doma po dojezdu nechal špinavé kolo a neopren v garáži a téměř čistou baterii pak nabíjel doma.
Neopren tloušťky 3 mm tvoří jednoduchý, na obou koncích otevřený návlek přes boky a horní část baterie, kdežto na spodní straně je jen slabý polyamid kvůli dosednutí baterie na držák. Izolace tedy nepokrývá celý povrch baterie, ale i tak by měl být rozdíl v dojezdu znatelný. Ideální by sice bylo změřit to v laboratorních podmínkách s konstantním výkonem jezdce a změnou okolní teploty, ale ještědský hřeben a prověřené trasy nám musely stačit, přičemž testování nakonec ukázalo celkový nájezd 300 km, což je poctivá prověrka.
Výrobce udává u vlastních testů v terénu dobu jízdy za teploty 15 - 30 stupňů 0,75 h bez návleku od 50% kapacity baterie do nuly. Při teplotě nižší než deset stupňů je to pak bez návleku pouhých 0,33 h, což je opravdu velký rozdíl. Při stejné teplotě, tedy pod deset stupňů i kapacitě baterie, ovšem s návlekem, udává testovaný dojezd 0,55 h. S návlekem by se tedy dojezd či doba jízdy za nízkých teplot měly částečně přiblížit letním hodnotám.
Naše testování ukázalo na známé trase v teplotě -3 °C při plné baterii bez neoprenu zmizení prvního dílku na třetím kilometru výjezdu směrem na ještědský hřeben o400metrů dříve, než v případě jízdy v létě. Další jízda s plnou baterií pak znamenala s navlečeným krytem zmizení prvního dílku jen o 100 metrů níže než v létě. Následná vyjížďka při teplotě -3 ° až + 2 umožnila absolvovat téměř celý okruh ježděný v létě, zkrácený nyní díky úbytku kapacity zhruba o deset kilometrů. Tedy celkově 40 km s převýšením okolo tisíce metrů se střídáním režimů Sport, Tour a Eco shodně jako v letních podmínkách. Pro přesné změření úspory energie díky izolačnímu návleku by to opravdu chtělo laboratorní podmínky, ale i tak můžeme potvrdit, že díky jeho používání se v nízkých teplotách lze znatelně přiblížit dojezdu za optimálních podmínek. To vzhledem k téměř zanedbatelné ceně opravdu stojí.
(už)
Německá značka silně cílí na terénní elektrobiky, kde kromě středových motorů jasně odkazuje na smysl pluskových plášťů, navyšujících…
Tenhle díl naší rubriky je tak trochu bulvární, tedy ve smyslu odhalení opravdu horké novinky, která je spíše jen produktem na zkoušku, ale…