Když značka Continental inovovala své portfolio gravity plášťů, přineslo to velká očekávání a ta byla beze zbytku naplněna. V testu už jsme měli naprosto dokonalý univerzální hrubý model Kryptotal v zadním provedení i rychlejší a méně agresivní Xynotal na tvrdší podklad. Podzimní hrabanku, suchý podklad a následně bahno i sníh okusil druhý „nejšpičatější“ model v kolekci, na měkký podklad určený Argotal. Pak už zbývá jen vyloženě bahenní Hydrotal, ale na ten ještě nedošlo.
Argotal se vyrábí v devětadvacítkovém i sedmadvacítkovém průměru a šířkách 2,4 nebo 2,6 palce. Ve všech případech nabídne možnost volby mezi trojicí provedení kostry pláště či vyztužení, tedy Trail, Enduro a Downhill, ovšem DH provedení je pouze v užší 2,4“ verzi. Trail pak nabídne nejtvrdší směs na běhounu, tedy Endurance pro delší životnost, zato enduro už sází na měkčí Soft směs a DH verze jsou buď v Soft či nejpřilnavější Super Soft variantě. Náš kousek byl univerzálem pro enduro, tedy měkká směs a základ s hustotou vláken 110 TPI. Tři vrstvy základního materiálu pod středem běhounu a dvě na bocích jsou sice skoro poloviční oproti DH provedení, ale tuhost boků a odolnost je znát. Navíc přidali ještě jednu vrstvu na boky jako ochranu proti proříznutí a kevlarové patky spolu s polovinou výšky boků chrání zpevňující výztuha Apex. Cena pláště se pohybuje lehce pod dva tisíce korun a námi testované sedmadvacítkové provedení v šířce 2,6 palce vážilo 1240 gramů. Plášť putoval na ráfek s vnitřní šířkou 30 mm, kde ukázal svoji maximální 65mm šíři přes boční výstupky a hezky kruhový průřez. Vzorek má čtyři řady profilů, kde na středu běhounu mají výšku šest a na bocích pak osm milimetrů. Sypký terén, hrabanka a také bláto jsou tedy jasným určením. Středové profily mají stejný tvar, pouze se střídají podélné a příčné průřezy v každém výstupku. Boční figury pak mají stupňovitý tvar s dvojicí zoubků po stranách a nechybí jim podélný průřez. Všechny boční figury jsou ale směrově lehce otočené směrem dozadu. Samozřejmě, že nejvíce vyčnívají vnitřní horní hrany středových figur, mezi jejichž dvěma řadami je dostatek prostoru pro samočištění, což je ale silná stránka celého pláště.
Ten se přesně podle určení výrobce dokonale chová hlavně na hrabance v prachu, na sypkých kamenech a skvělý je i na mokré trávě. Každý zub má okamžitě chuť zakousnout se do podkladu a držet i ve velkém náklonu, což překvapilo i na mokrých kořenech, kde je směs rovněž slušná. Snad jediným místem, kde nebyl vzorek tak extra jistý, byly mokré kamenné plotny, tam by plošší profil a menší mezery mezi figurami byly jistější. Od toho má ale značka Xynotal nebo univerzálnější Kryptotal. Pro většinu náročných terénů a hodně agresivní jízdu je ale Argotal skvělým parťákem a rozhodně neukázal nějaké on/off vlastnosti, že by měl chuť ustřelit, když už to přeženete. Vše je čitelné a stále s jakousi snahou držet na podkladu co to dá i v krajních mezích. V náklonu je prostě perfektní a hrany figur spolu s jejich výškou prostě podrží. Totéž platí pro agresivní brzdění, tady se můžete o předek opřít a nebát se toho, zadek pak ve smyku docela slušně trhá podklad. Odvalování přitom není tak líné, jaké jsem s ohledem na výšku vzorku směs na běhounu očekával. Plášť jede, byť si s sebou nese na tvrdém podkladu zvukový projev, ale odezva na záběr do pedálů je pevnou kostrou i univerzálnější měkkou směsí zajištěna na slušné úrovni. Na předek bych možná sáhl po nejměkčí sjezdové směsi, ale to spíš jen pro větší jistotu na mokrých kamenných plotnách, jinak není potřeba a pokoušení limitů na kamenech ukázalo u směsi i tak docela slušnou adhezi. Když tenhle plášť srovnám třeba s Maxxis Assegai, je Argotal mnohem agresivnější na měkkém podkladu a o dost lépe se čistí, aniž by jel o tolik pomaleji a naopak nějak víc ztrácel na univerzálnosti. Vyšší figury a jejich hrany docela slušně vydržely i co se opotřebení týká, nic se netrhá a hrany nemizí s každou návštěvou trailcentra. Na letní hrabanku, prašný povrch nebo hlavně od podzimu až do jara přes bláto a sníh je to perfektní guma. Provedení kostry a bočnic se pak při montáži ukázalo jako tužší, takže odolnost znát je a nasadit plášť na ráfek chce trochu víc síly. Patky totiž sedí těsněji, takže montpáky byly pro první montáž nutností, ale zase plášť sedl do bezdušových patek naprosto jistě a těsnil i bez tmelu. V našem případě následoval tmel a s protiprůrazovou vložkou uvnitř neutrpělo tohle obutí jediný defekt. I v méně nahuštěném stavu drží plášť dobře tvar a boky se nebortí v každé ostřejší zatáčce nebo pod brzdou. Butylová výztuha to sice není, ale tady je nastaven ideální poměr mezi tuhostí pláště a jeho poddajností s tlumicími schopnostmi. Stejně jako předtím Kryptotal, tak i Argotal hodnotím celkově velmi vysoko.
(už)
Možná si vzpomínáte na krátký článek, nebo spíš osobní povzdech v rubrice To nechceš!, věnovaný levnějším předním konusovým nábojům Shimano…
Doplňky australské značky Knog byly vždycky originální svým designem, ale sází také na maximální funkčnost, což neplatí jen pro často…