LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Test, Univerzální Qayron

Devětadvacítková verze trail biku Qayron Carma se 140mm zdvihem je o něco jezdivější variantou endura se shodným jménem, zdvihem 160 mm, ale menším průměrem kol. Prostě univerzálnější full, schopný nabídnout jak dostatek zdvihu a sjezdových schopností, tak výkonu pro zdolání táhlých stoupání.

Mít správnou Carmu

Nejsme nějací fandové do jógy a jediné, co nás s ohledem na plně otevřené „čakry“ zaujalo, byla finta gurua Járy, jak dokázal v tomhle směru využít důvěřivosti opačného pohlaví. Jenže mít tu správnou karmu, tedy duševní rovnováhu a pohodu, je stejně důležité, jako mít tu správnou Carmu. Jestli sáhnout po modelu na vyšším, nebo naopak nižším zdvihu, a jestli po sedmadvacítkách nebo největším průměru kol. Když se celá řada fullů jmenuje shodně Carma, je důležité vybrat si tu správnou. Stočtyřicítka na devětadvacítkách by mohla být svým trailovým zaměřením a zdvihy ideálem pro domácí terény, a to včetně trailcenter či středně těžkých tratí bikeparků. Prostě jedno kolo na všechno, bez nějakého přesahu do endura.

Jednoduchá koncepce rámu se čtyřčepovou zadní stavbou a masivním jednodílným vahadlem s vnějším odlehčením je poměrně vstřícná k většině nástrah terénu, co se týká tuhosti i testovaná největší 20,5“ velikost byla v tomto ohledu poměrně slušná. Kónická hlavová trubka, vnitřní vedení kabeláže, široký hlavní čep zadní stavby, hodně místa pro plášť mezi řetězovými vzpěrami a na pohled masivní patky, samozřejmě na pevnou osu boostové rozteče. K samotné konstrukci rámu nemáme výhrady a ani k absenci spojovacího můstku sedlových vzpěr, tuhost vahadla totiž v tomto místě celek jednoznačně podrží. Závitové středové složení nebo šroubované hliníkové průchodky bovdenů na vstupech do rámu, to jsou spolu s montážními závity pro vodítko řetězu detaily dokreslující praktičnost tvůrců celého kola.

 

 

Jelikož za touto napřímo prodávanou značkou stojí lidé z domácího zastoupení odpružených komponentů SR Suntour, nepřekvapí jejich stoprocentní zastoupení na celé modelové řadě. Tady je to konkrétně trail/enduro vidlice Auron s 35mm průměrem vnitřních nohou, pevnou 15mm boostovou osou, regulací nízko a vysokorychlostní komprese na korunce a regulací odskoku na spodku pravé nohy. Vzadu pak vsadili na méně rozmazlující tlumič Duair s páčkou 80% lockoutu a regulací odskoku, ovšem tato volba je dána hlavně možností změny přídavné vnější vzduchové komory za menší či větší, čímž dojde ke změně progresivity tlumiče podobně, jako když se do něj přidají vložky (tokeny) ovlivňující objem vzduchu.

Co se týká kokpitu a posedu, vlastní teleskopická sedlovka, představec i řídítka nesou dražší sedlo Ergon či gripy stejné značky, tady se nešetřilo. Trocha více zdvihu by ale slušela sedlovce, a rovněž s odolností proti vůli na tom tento komponent není zrovna na špičce. Naopak chválu pějeme na brzdy a komplet pohonu. Sázka na jedenáctkovou sadu SLX je na postu pohonu (přehazovačka XT) jednoznačně plně funkčním a spolehlivým řešením s dostatečným převodovým rozsahem, u brzd pak rovněž nelze cokoliv vytknout, spíše naopak. Zapletená kola kombinují ráfky Remerx s náboji Formula, ale na celkovou tuhost  a odolnost si po testu rozhodně nemůžeme stěžovat, všechno drží spolehlivě. Ne už tak pláště Nobby Nic na mokrých kořenech, nicméně to, s jakou chutí kolo jede směrem vpřed, přičítáme částečně i jim, takže odpuštěno. Podívejme se ale na všechno hezky v terénu, takže nádech, výdech, otevřít „čakry“, naladit karmu a nechat Carmu ukázat, co v ní je.

 

 

Jeden full na všechno?

První věc, která vyžaduje trochu času, je seřízení odpružení a jeho tlaků, protože zatímco vidlice byla v záležitostech progresivity docela rozumná, tlumič se nořil o poznání ochotněji, a tady jsme nakonec vsadili na vyšší tlak, Sag jen 20 až 25 % a trochu rychlejší odskok. S měkčím tlumičem byl zadek stále trochu víc ve zdvihu a pomalejší útlum nedovoloval tak ideálně zvládat série kořenů. Vidlice má ve vzájemném souboji určitě navrch, případně bychom u tlumiče rovnou sáhli po nejmenší S velikosti vnější vzduchové komory, aby progresivita přitvrdila.

K posedu nelze mít jakoukoli připomínku, geometrie největší velikosti rámu jezdce s výškou 190 cm rozmazluje a Carma rozhodně není kolem, které by se honilo za co největší délkou horní trubky, ani netrpí nízkou hodnotou této veličiny, naopak je někde na optimálním středu. Řídítka jsou příjemně vysoko, nicméně v kombinaci s ostřejším (67°) hlavovým úhlem kolo točí ochotně v nízké i vysoké rychlosti a ani hodně uzavřené zatáčky pro něj nejsou problém. Naopak po  něm nechtějte endurovou pozici s nalehnutím na řídítka v prudkých pasážích a klopených zatáčkách. Výška těžiště, pozice řídítek a celková geometrie hovoří spíše pro univerzál s dobrou prostupností terénem a sjezd v pozici více vzadu pro odskakování hran, než pro dokonalé „flow“ proplouvání klopenkami. Nicméně geometrie padne do ruky celkem rychle a je hodně univerzální, takže si na své nepřijdou snad jen milovníci aktuálních trendů s postavenou sedlovou trubkou a hodně položenou vidlicí na superdlouhém rámu.

 

 

Co Carma vyloženě umí je ochota držet tempo, zrychlovat a vůbec ukrajovat kilometry vyjížďky, ať už stoupáte, nebo to valíte po rovině. Zadní stavba se při šlapání lehce pohupuje v řádu centimetru zdvihu tlumiče a na tah řetězu ze sedla nereaguje nějak přehnaně, tady nebylo ani nutné sahat po páčce blokace tlumiče. Do výjezdu pak stačilo jen lehce přesunout těžiště nad řídítka, aby zůstal předek na zemi, ale jakmile jezdec potřebuje, dostane předek do vzduchu bez nějakého přemlouvání. Odpružení pak při nájezdu do terénu pracuje vpředu o něco ochotněji a vnímavěji i k menším nerovnostem, zadek si naopak nechává drobnou rezervu spíše pro větší rázy, ale hodně záleží na nastavení, jak jsme již popisovali. Vyloženě zábavné je kolo na stezkách, kde je nutné neustále zatáčet, proplétat se mezi stromy, překonávat kořeny a kameny, tam všude se točivý předek a výborná průchodnost terénem předvádějí v plné parádě, ať už je to na rovině, nebo směrem vzhůru. Jakmile se terén sklápí dolů, úhel vidlice překvapivě nezaskočí nějakou přehnanou zbrklostí a menší oporou jezdce. Stačí lehce přesunout těžiště vzad a užívat si zdvihů, byť stabilita předku ve vysokých rychlostech není přehnaná a při sklápění do zatáček je znát, že těžiště je ve výšce schopné eliminovat škrtání klik o zem při šlapání, než aby bylo v pozici, kdy si jezdec musí hlídat každou jejich otáčku. To ovšem trochu brousíme do kategorie enduro, kde jsme zvyklí na položený předek, o nějž se může jezdec kdykoliv opřít, tady jde stále o trail bike s univerzálními schopnostmi a charakterem trochu blíž maratonským či all mountain kolům než k enduru, což dokládá třeba i menší 125mm zdvih sedlovky, ale jinak je to univerzál.

A vlastně jako univerzál bychom tenhle model ohodnotit jedním slovem, protože řada trail biků dnes umí nabídnout vynikající sjezdové schopnosti, ale trpí škrtáním klik o terén a horší točivostí v nižší rychlosti, což je pro Carmu neznámý pojem. Kdo hledá enduro styl, sáhne po její sestřičce s vyšším zdvihem a položenější hlavou, kdo chce víc maraton, sáhne po verzi se 120mm zdvihem, kdo chce jezdit celý den v terénu nahoru a dolů, je tady na správné adrese. 

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace:

Rám: Al 6061, 140 mm

Vidlice: SR Suntour Auron 35 Boost, RC2 PCS, 150 mm

Tlumič: SR Suntour Duair LOR8

Kliky: Shimano SLX, 32z.

Brzdy: Shimano SLX, 180 mm

Řazení: Shimano SLX, 1x11

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Náboje: Formula, Boost

Ráfky: Remerx WER 523

Pláště: Schwalbe Nobby Nic, 60-622

Kazeta: Shimano SLX, 11-46

Sedlo: Ergon SMA30

Sedlovka: Spec Soil, 125 mm

Řídítka: Spec Soil, 760 mm

Představec: Spec Soil, 50 mm

Hmotnost: 14,87 kg (bez pedálů)

Cena: 46 990 Kč

 

 

 

 

 

datum: 01.04.20 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign