LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Test, Galaxy Oktant 28“

Příjemný kros za příjemnou cenu, tak by se dal pár slovy charakterizovat Oktant 28“, nejvýše postavený krosový model jihočeské značky Galaxy. Tak moc si ale práci zjednodušit určitě nechceme a na Oktantu jsme najezdili několik desítek kilometrů, abychom zjistili, co svému majiteli poskytne. Za patnáct tisíc korun nabídne až nečekaně sportovní projev, někde na pomezí klasického krosu a 29“ hardtailu. To ostatně dokládá již robustností svého rámu a rovněž jeho příkladnou tuhostí.

Testovaná největší velikost 21“ bude optimální pro postavu circa od 185 do nějakých 193 centimetrů. Sportovnímu vzezření a současně také komfortnímu posedu nahrává výraznější sloping rámu, v našem případě s výškou hlavové trubky 155 milimetrů, doplněný 3cm sestavou podložek pod představcem a příjemně zvednutými, k jezdci optimálně zahnutými řídítky. Výsledkem je vzpřímenější pozice, již uvítají spíše občasní cykloturisté nežli sportovnější jezdci, hlavně zde ale máme k dispozici nadstandardní variabilitu posedu. Naladění geometrie je ale pocitově o něco více sportovní, než bývá v dané třídě zvykem, což nás opět navrací na pomezí dvou kategorií, krosu a MTB. Pláště šířky 40 mm jsou sice krosovou klasikou, ale rám i přední vidlice dovolí případné nasazení ještě značně širšího obutí – to už bychom ale opouštěli třídu krosů, což by bylo trochu škoda.

 

 

Zaměření na komfort čiší nejen z geometrie rámu a pozice či tvaru řídítek, ale rovněž z příjemných gripů a naše pozadí rozmazlujícího sedla Galaxy. Všechny zmíněné aspekty mají za následek, že se nám z modelu Oktant nebude chtít sesedat. Hmotnost 13,95 kilogramu (velikost 21“, včetně pedálů) pak patří spíše k trochu lepšímu průměru a jízda je v reálu až nečekaně lehká, jako by kolo mělo o dobré půlkilo až kilo méně. Hlavní zásluhu na tom mají kola s lehkými a hlavně tuhými ráfky, obutými do plášťů Kenda. Právě obutí považujeme za jednu z hlavních předností testovaného krosu, pláště se dobře odvalují na tvrdém povrchu a přitom jsou poddajné na nekvalitním, hrbolatém povrchu. Prakticky na kterémkoli podkladu, zvlášť pak mimo asfalt, vynikne o něco měkčí směs, zaručující výbornou adhezi.

Všechny zmíněné faktory mají za následek, že Oktant může v některých ohledech připomínat pohodový gravel, na který někdo namontoval odpruženou vidlici a biková řídítka. Tento pocit umocňuje taktéž nabídka převodů, kdy u Galaxy namísto v dané třídě stále obligátního trojpřevodníku namontovali dopředu „dvojplacku“, konkrétně převody 2x9. Převodníky 46/30 v kombinaci s kazetou 11-34 ovšem nabídnou zcela dostačující převodový rozsah a ani občasný cykloturista určitě nebude mít pocit, že by mu v kopcích scházel ještě lehčí převod. Značný rozdíl mezi oběma převodníky je v tomto směru výhodou, vlastně by se dalo říct, že se jedná o variaci na téma silniční Compact. Za nás má dané řešení převodů u krosů rozhodně budoucnost, nehledě na to, že dva převodníky o něco ulehčí přemýšlení o zařazeném převodu a z části předcházejí nežádoucímu křížení řetězu u méně technicky založených jezdců.

 

 

Na asfaltu a v lehčím terénu

Máme-li shrnout jízdní projev, tak použitá geometrie působí až nečekaně sportovně, pokud oné sportovní jízdě před tím přizpůsobíme naši jízdní pozici. Oktant má ale v tomto směru dvě tváře, necháme-li sériové nastavení posedu, sice se tím možná trochu připravíme o rychlost a celkovou hbitost, ale budeme rozmazlováni celkovou, vyloženě příjemnou jízdní stabilitou, ať už při letním putování, ověšeni sestavou nosičů a brašen, nebo třeba při městských či příměstských jízdách. Právě pro zmíněné nosiče je zde vše dokonale připraveno, závity nechybí na sedlových vzpěrách a vždy jeden pár najdeme na každé ze zadních patek. Zkrátka ideál, taktéž při potřebě montáže blatníků je vše bez problémů.

Rám je navíc až nečekaně propracovaný i v dalších detailech, především pak tvar profilací jednotlivých trubek nás opět navrací do světa gravelů a sportovního MTB. Atraktivně působí profil horní trubky, nezničitelně pak navařená výztuha ve spoji dolní a hlavové trubky – jak jsme byli po léta zvyklí ve světě bikingu. Klidně bychom si dokázali představit, že tento rám majitel časem „vytuní“ lehkou pevnou přední vidlicí a některými dalšími komponenty, aby získal ještě svižnější kros či „gravel-kros“. Přední pružinová vidlice Suntour NEX se šesti centimetry zdvihu a páčkou lockoutu na korunce však vůbec nepracuje špatně, vlastně je její chod na danou cenovou kategorii až nečekaně kultivovaný a vnímavý i k menším nerovnostem.

 

 

Také další díly pracovaly spolehlivě, ať už se jednalo o osvědčené hydraulické kotoučovky Shimano MT200 nebo o komponenty řazení kombinující řady Alivio a Acera. V případě brzd jde o osvědčený model, poměrně často používaný také u dostupnějších elektrokol, ale líbil by se nám tady 180mm přední kotouč. Použitých 160 milimetrů nám sice plně dostačovalo, ale v případě, kdy kolo osedlá více jak stokilový jezdec, by se ještě vyšší brzdný účinek mohl hodit. Pěkně působí levnější kliky Shimano FC-MT210. Jejich bytelná konstrukce se širokou osou integrovanou do pravé kliky odpovídá dražším modelům, navíc plastový výlisek evokující čtyřpacku šikovně maskuje napojení ocelových převodníků. Pochvalu zaslouží už samotný fakt, že je kompletní pohon od Shimana, tedy žádné neznačkové kliky, jak bývá v dané kategorii mnohdy zvykem. Stejně tak se jistě dalo ušetřit na nábojích, nestalo se – náboje nesou logo Shimano a využívají tudíž brzdové kotouče systému Center Lock. A líbily se nám i další komponenty, třeba představec nebo řídítka Nexelo s pískovaným matovým povrchem.

Tolik tedy k testu modelu Galaxy Oktant 28“.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: Al 6061

Vidlice: SR Suntour NEX-HLO, 60 mm

Kliky: Shimano FC-MT210, 46/30

Brzdy: Shimano Altus MT200, 160 mm

Řazení: Shimano Acera 2x9

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Acera

Kazeta: Shimano CS-HG20 11-34 (9)

Náboje: Shimano M3050

Ráfky: Galaxy – Nexelo

Pláště: Kenda K1172, 700x40C

Řídítka: Nexelo Al, 680 mm

Představec: Nexelo Al

Sedlovka: Nexelo Al

Sedlo: Galaxy

Hmotnost: 13,95 kg (vel. 21“)

Cena: 14 990 Kč

 

 

datum: 19.05.21 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign