LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Test, Apache Hawk X

Model Hawk X je nejlepší devětadvacítkou v nabídce domácí značky Apache. Vsadila na kompletní sadu Shimano Deore XT v kombinaci s vynikající vzduchovou odpruženou vidlicí Suntour Axon. Duhové proužky na matově černo-šedém laku jsou odkazem na zisk titulu juniorského mistra světa, který právě na hardtailu Apache v roce 2003 ukořistil Jaroslav Kulhavý. Za tu dobu však uplynulo mnoho času, ale také cyklistická technika se změnila k nepoznání. Testovaný 29“ bike s cenovkou 35 990 korun má svůj určitý 27,5“ protipól v modelu Manitou Zero, byť o něco levnějším. Obě kola však vedle elegantního designu spojuje na jednu stranu čistě sportovní ladění, na tu druhou však důraz na jízdní komfort. U značky Apache má uživatel každopádně na výběr, který z aktuálních průměrů kol bude preferovat – možnost volby je vždy příjemná.

Nyní již ale k technice 29“ topmodelu řady 2018. Rám ze slitiny 6061 nese typické konstrukční znaky, prolínající se celou kolekcí sportovních modelů Apache. Nemůže chybět jak hodně výrazný sloping, doplněný o charakteristickou šikmou vzpěru mezi horní a sedlovou trubkou, a především skoro až extrémní zploštění horní, lehce obloukovitě prohnuté trubky. Patrné je také mírné zalomení sedlové trubky a decentní bi-axiální profilace té spodní. Chtělo by se napsat, že u zadní stavby je zbytečné hledat nějaké konstrukční anomálie, ale není to úplně pravda. U Apache znají recept na to, jak učinit i v případě duralového hardtailu zadek aspoň trochu poddajný z hlediska pohlcování rázů od terénu – sedlové vzpěry jsou proto co nejvíce položeny, a to jak zásluhou sníženého horního napojení, tak zajímavě řešených patek s protažením za osu náboje. Mohutnější profil řetězových vzpěr je konstrukční klasikou navyšující boční tuhost středové partie při záběru.

Z detailů musíme pochválit nejen pěkně provedené vnitřní vedení bovdenů řazení i hadičky zadní brzdy, ale třeba také sázku na klasické závitové středové pouzdro. Stejně tak nepřehlédnutelný je tvar zadních patek, byť s klasickou rychloupínací osou, kterou však rozhodně nepovažujeme za jakékoli mínus. Naopak, při vyndávání kol jsme zadnímu rychloupínáku blahořečili, a stejně tak konstrukce přední pevné rychloupínací osy je z hlediska vyjmutí či zpětné instalace perfektní.

U sady Deore XT nejsou jakékoli připomínky ani možné a brzdy se 180mm kotouči by si bez problémů poradily snad i se stopadesátikilovým jezdcem. Stejně tak chválíme přítomnost „dvojplacky“, ovšem současně musíme dodat, že vzhledem k nejmenšímu jedenáctkovému pastorku bychom u velkého převodníku uvítali třicet osm namísto šestatřiceti zubů. Vidlice Axon s 32mm průměrem vnitřních noh pak kultivovaností svého chodu i praktickým hospodařením se stovkovým zdvihem dokáže zastínit mnohé výrazně dražší a zvučnější konkurenty. Za naprostý ideál považujeme obutí vavříny ověnčenými plášti Schwalbe Racing Ralph Performance v šíři 2,25“.

Hawk X – rychlý bojovník

Jízdní vlastnosti začneme tím, že bike vyjel úplně vše, o co jsme se pokusili. I v prudkých stoupáních nabídlo zadní kolo příkladnou adhezi, bez většího náznaku zvedání předku. Prostě ideál. Samozřejmě i vzorek plášťů byl v tomto ohledu za sucha i lehčího mokra hodně příjemnou oporou. Obdobnou chválu jsme pěli rovněž ve sjezdech, kde byla směrová stabilita dominantní. Tohle kolo prostě jen tak něco nerozhodí, i hodně členitou pasáží projede s jistotou, kterou jezdci poskytne. Nemalou výhodou v tomto ohledu byla tři a půl centimetru vysoká sestava podložek pod představcem, s nimiž jsme měli skoro stoprocentní jistotu, že bez větší invence ustojíme i ty nejprudší sjezdy či terénní schody. My jsme však po prvních dvou jízdách podložek pod představcem ubrali přibližně na polovinu a zkusmo jsme otočili také představec, čímž se hodně navýšila sportovnost projevu kola a ještě se podtrhlo jeho vrchařské nadání, aniž bychom museli mít v prudších klesáních oči na vrch hlavy. Toto nastavení nám vyhovovalo nejvíce a ponechali jsme jej po zbytek testu.

Celková hmotnost 12,8 kilogramu není sice úplně nejnižší a logicky by s ní měla souviset spíše vlažnější akcelerace, ale nestalo se tak. Nízká obvodová hmotnost kol a plášťů udělala své, logicky za přispění velmi tuhého rámu, takže zrychlení pocitově odpovídalo tomu, na co jsme zvyklí ve třicetitisícové kategorii.

Ovladatelnost vychází z o něco „vzpřímenější“ geometrie – vidlice působí při jízdě trochu více postaveně a délka rámu patří ke zlatému průměru. To má v součtu za následek solidní točivost i v pomalých rychlostech, aniž by ve stoupáních musel jezdec křečovitě svírat řídítka, aby udržel přímý směr. Charakteristika se s narůstající rychlostí znatelněji nemění a třeba i v klopenkách se bike cítil přirozeně. Rozhodně nepůsobil jakkoli toporně a naladění geometrie je přesně takové, jak bychom si u devětadvacítky dané cenové relace přáli.

Jízdní komfort je potom adekvátní 29“ koncepci, promyšlené stavbě rámu a luxusně fungující vidlici. Po stránce pohodlí jsme si zkrátka neměli na co stěžovat, velká kola s 2,25“ plášti vyžehlila drtivou většinu menších nerovností, přičemž ty velké dost zřetelně otupila. SR Axon by byl jedním z našich favoritů, pakliže bychom si stavěli kolo a hledali vidlici s ideálním poměrem cena / výkon. Nemalou roli v komfortním pocitu z jízdy hrálo rovněž sedlo, které je k pozadí doslova rozmazlující.

Devětadvacítkový topmodel značky Apache svou koncepcí a geometrií vychází z již osvědčených principů a rámová stavba prostě funguje. Možná svým určením není úplně „chrtím“ bikem, což je ale ve výsledku dobře. Stejně jako o rychlost zde šlo o pohodlí, a toho se jezdci dostane vrchovatě. Svou roli hrají třeba i takové zdánlivé maličkosti, jako jsou gripy. Zde je použit do ruky dokonale padnoucí, anatomicky tvarovaný model s dvojicí objímek a neuvěřitelně příjemnou směsí. Dovolíme si napsat, že jste sotva kdy měli v ruce pohodlnější gripy. Prostě i takovéto detaily dělají perfektní dojem z kola jeho celku.

 

Fotogalerie kola zde

 

Vybavení kola:

Rám: Alloy 6061

Vidlice: Sr Suntour Axon XC RL-R, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT, 36-26

Brzdy: Shimano Deore XT, 180 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano SLX 11-42

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Remerx Rocky Disc

Pláště: Schwalbe Racing Ralph, 2,25“

Řídítka: Spec Flat, 720 mm

Představec: Spec

Sedlovka: Spec

Sedlo: Apache Sport

Pedály: alloy

Hmotnost: 12,8 kg (vel.19“)

Cena: 35 990 Kč

 

 

datum: 16.08.18 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign