LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Jedeme s Teasi

Jedeme s Teasi

Teasi by bylo pěkné jméno pro dívku a možná by to s ní byla i pěkná jízda, ale v našem případě se jedná jen o GPS navigaci na kolo stejného jména. A s ní je také dobrá jízda.

Všechny GPS přístroje pracují na stejném principu. Několik družic vysílá časové značky, naše GPS na řídítkách tyto značky z několika družic, které vidí,  zpracuje a podle nich vypočítá a určí polohu, převede je na náš displej do čísel nebo do místa na mapě. Je to velmi jednoduše řečeno, ale jako základ to stačí. Dnešní GPS přístroje, a hovořme o přístrojích na kolo, se v podstatě liší podle velikosti přístroje a displeje, rozmanitostí uživatelských funkcí a přívětivostí uživatelského prostředí  neboli prací s displejem. Citlivostí se vyrovnávají, protože málo citlivý přístroj by si dnes asi už nikdo nekoupil. Alespoň takové máme praktické zkušenosti.

I když v naší redakci jsme dosud používali především přístroje od jiné značky, se kterou máme bohaté zkušenosti, Teasi nás některými funkcemi doslova nadchnul. Sice by se dalo hovořit o tom, že přístroj je trochu větší, ale na to asi budou poukazovat jen šťouralové. Většinou jsou to ti, kteří by chtěli mít vše pod hmotnost jednoho gramu, a přitom si na vyjížďku dají na záda batoh s rezervoárem na dva litry vody, kterou stejně nevypijí, sadu nepotřebného nářadí, olejničku a další těžké zbytečnosti. Nám se líbí, že je displej větší. Při jeho rozměrech 5 x 7,7 cm se můžete spolehnout, že je na něm vidět pořádný kus mapy a pěkně velké číslice.

Výhodou přístroje Teasi rozhodně je, že s jeho nákupem si můžete doživotně aktualizovat mapy. Teasi používá Open Street mapy, které jsou neustále aktualizovány, a vy si je můžete kdykoliv za pomoci malého obslužného prográmku přes počítač a USB připojení aktualizovat v přístroji. U jiných značek za to platíte a všichni víme, že mapy bývají u podobných zařízení často to nejdražší.

Ale podívejme se už na samotný přístroj. Rozhodně nebudeme v našem testíku nahrazovat manuál (který dostanete k přístroji samozřejmě v češtině), ale podíváme se na ty funkce a zobrazení, které se nám velmi zalíbily. Také se samozřejmě nebudeme zaobírat nastavováním a jinak běžnou prací s přístrojem, která je nutná.

Mapa a zase mapa

Velice příjemné je základní zobrazení mapy, kdy na jejím horním okraji vidíme střelku kompasu a dva číselné údaje, které si můžeme zvolit. Pokud si nastavíme cíl, vidíme ještě profil a bod, kde se právě na profilu nacházíme. U Teasi je výborné, že všechny zobrazované údaje na různých displejích máme možnost vyměnit pouhých dotykem na údaj, kdy se nám nabídne celá škála údajů, ze kterých si vybereme ten svůj pro dané zobrazované místo. U jiných přístrojů to musíme lovit kdesi v menu, což není třeba při jízdě příjemné. Dotykem na znaménko plus nebo minus si upravujeme velikost mapy a samozřejmě lze nastavit automatické zvětšení mapy v místě, kde budeme odbočovat, tedy tam, kde to je složitější na orientaci. Ale to je funkce běžná u všech přístrojů.

Nechci mapu, chci čísla

Někdo rád při jízdě sleduje mapu, někdo se zase opájí číselnými údaji, jako rychlostí, průměrnou rychlostí, převýšením a dalšími desítkami údaji, které přístroj nabízí. U našeho přístroje je opět skvělé, že si dotykem na značku uprostřed displeje zvolíte, jestli chcete na daném displeji dva nebo čtyři údaje. To jsme takto jednoduše u jiných značek ještě neviděli. Opět velmi praktické při jízdě. A tady nás nadchla další záležitost. Jsme zvyklí, že všechny údaje na podobných přístrojích vidíme jako číslo. Teasi se rozhodl, že nám některé ukáže v lehkém retro stylu jako imitaci analogové ručičky. Můžeme se tak dívat na tachometr podobný jako v autě, na kompas nebo za nejistého počasí budeme s napětím sledovat graficky změnu tlaku vzduchu a předpověď počasí.  Přístroj totiž obsahuje i barometr. A pokud sledujeme údaje o jízdě a blíží se nějaké odbočka, Teasi na to myslí a přes zobrazované číselné údaje zobrazí piktogram kam a kdy zahnout. Včas nás upozorní.

Trénink s Teasi

Výborná je také funkce Trénink. Tady si můžeme dopředu nastavit buď rychlost, kterou chceme jet, a jakou dobu touto rychlostí pojedeme. Přístroj sám dopočítá vzdálenost, tempo a další údaje. A po odstartování můžeme na několika variantách displeje sledovat číselně a opět simulovaně analogickou ručičkou zbývající čas, vzdálenost do cíle, rychlost a vše potřebné, které vás budou informovat, zatímco vy křivíte obličej námahou nad řídítky.

Výborné také je, že pokud si nahrajete nějakou svou jízdu a příště ji chcete opět absolvovat, vyvoláte si ji z paměti a na displeji sledujete, jak si vedete nyní oproti minulé jízdě. Závodíte sám se sebou. Nikdo nevidí, že sám se sebou prohrajete.

Mnoho lidí často využívá funkci „jeď do cíle“, kdy si nastavíte bod, kde chcete skončit. Teasi vám nabídne hned tři možnosti, jak se dostat do cíle. Jízdu optimální, snadnou a krátkou. Račte si vybrat, Teasi vám podle zvoleného parametru vybere trasu. Po zadání a spuštění vám ukáže graficky převýšení do cíle, vzdálenost, celkové převýšení. Předtím si ovšem musíte v základním menu nastavit, jestli jdete pěšky, nebo jedete na horském kole, silničním kole nebo závodním kole. Podle typu kola totiž Teasi vybírá vhodnou trasu. Rozhodně vás na silničním kole nepošle do vražedného kamenitého sjezdu. To vyčte z mapy.

V přístroji nechybějí ani různé statistiky našich jízd, které můžeme filtrovat. POI body (zájmové body, jako např. restaurace, muzea atd.) si do přístroje také můžete nahrát.

Montáž

Velmi jednoduchá záležitost. Plastový držáček na dva stahovací pásky a vše je asi za půl minuty vyřešeno. Už jsme se setkali se značkou GPS navigace, kdy nám přístroj občas sám seskočil z řídítek do pole. Dotyčná značka to vyřešila až později po mnoha stížnostech. Teasi to má vyřešené už od začátku. I malým zajišťovacím šroubkem. Tady nám ale vadilo cinkání kroužku na šroubku. Tak jsme ho zahodili do lesa a cinkání už nebylo. Kroužek potřeba není.

Navigujeme

Popravdě řečeno, toto je pro mnohé čtenáře záludná pasáž. Když se začtete do laických testů lidí, kteří mají na řídítkách navigaci poprvé, je neuvěřitelné, co tito vše řeší. Jestli se přístroj nastartuje za deset nebo dvanáct sekund a podobné hovadiny. Přitom všechny navigace mají jednu zásadní a společnou vlastnost. Prostě navigují. Všechny mají problémy mezi skalami, kde není vidět na družice a všechny se zase spustí, jakmile ze skal vyjedeme.  Jednou jsme v takových skalách potkali lehce psychopatického cyklistu, který asi deset minut čučel na displej a láteřil, že nevidí družice, cože to je za krám. Ze skal vyjel asi za minutu…

Navigace se používá dvěma základními způsoby. Buď jedeme tam, kde to známe, a tak sledujeme především parametry naší jízdy a měříme si třeba, kolik že vlastně tenhle kopec má délku s jakým převýšením apod. Nebo to tam neznáme a chceme jet z místa A do místa B. V tom případě si nastavíme cíl v místě B a jedeme. Nebo si připravíme celou trasu. Všechny navigace nás do místa B dovedou. Nic víc, nic míň. Co jiného od navigace čekat? A v případě Teasi bychom vypíchli již zmíněné nastavení na horské nebo silniční kolo, aby navigace věděla, na čem sedíte a kudy vás může domů za mámou k teplé bramboračce na stole dovést.

Příslušenství

Podle toho, jaký model Teasi si koupíte, dostanete příslušenství. Námi testovaný model pro za 7. 900 Kč měl i měřič kadence a pás se snímačem tepů. Opět běžná záležitost.  Pro běžného cyklistu to ale není nezbytné. Pokud ale víte, že jakmile začnete tepat nad 190, tak dostanete infarkt, protože jste měli stejný tep minulý týden, když vás vytočila tchýně, tak si to pořiďte. Pokud nic takového nepotřebujete, tak dáte za nejlevnější Teasi 4 200,- Kč. A to je cena více než zajímavá. Možná si teď řeknete, na co navigaci, když mám smartphone, na který prodávají dnes krásná a použitelná pouzdra s držákem na řídítka. To máte pravdu, ale věřte tomu, že jezdit podle speciálního GPS přístroje nebo podle smartphonu nedokonale vybaveného funkcemi, který se ještě takřka nedá v pouzdře ovládat, přepínat (pokud je vůbec co), je opravdu nebetyčný rozdíl. Opravdu ale záleží jen na vás, jaký přístroj si pořídíte, nebo třeba nepořídíte.  Také někomu stačí jen klasická papírová mapa. Nebo instinkt.

Závěr

Teasi nás nadchnul. Nejdříve, po vybalení z krabice, jsme se na něj dívali rozpačitě, ale jakmile jsme si vzali do ruky návod a s přístrojem jsme začali pracovat a jezdit, bylo nám jasné, že mnohem známější značky mají problém.

 

(kany )

 

 

datum: 18.04.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign